Souhrn: Zacha pomohl Devils k další výhře

Český útočník sedmým gólem v sezoně potvrdil úspěch Devils, gólman Rittich vychytal divokou výhru Calgary nad San Jose

Napsal NHL.com/cs @nhlcz

Vydatnou porcí 13 zápasů se s kalendářním rokem 2018 rozloučila NHL. A Češi byli pořádně vidět. Mezi střelce se jich zapsalo hned šest, z vítězství se však mohl radovat pouze Pavel Zacha. Branky Michala Kempného, Jakuba Vrány, Radka Faksy, Jakuba Voráčka a Lukáše Radila k úspěchu nevedly. Slavit naopak mohl brankář David Rittich, jenž navzdory pěti inkasovaným brankám pomohl Calgary k triumfu nad San Jose.

Zacha jistil triumf Devils

Na vítězné vlně se rozloučili s rokem 2018 hráči New Jersey, kteří v domovském Prudential Center přehráli Vancouver jednoznačně 4:0 a zkompletovali třetí triumf v řadě.

Na něm se jednou brankou podílel i Pavel Zacha. Český útočník se v úvodu třetí části opřel do přihrávky Stefana Noesena a střelou z pozice těsně za kruhy propálil parádní ranou Anderse Nilssona. Pro Zachu to byla sedmá branka v sezoně.

Devils už v tu chvíli měli duel plně pod kontrolou. Skóre otevřel Brian Boyle, další trefu přidal krátce před koncem úvodní části Miles Wood.

Canucks sice ovládli druhou třetinu a měli prakticky trvalý tlak, na fantastického gólmana Mackenzie Blackwooda ale nevyzráli. Ten si připsal 25 úspěšných zákroků a stal se prvním nováčkem v historii klubu, jenž zaznamenal dvě čistá konta v řadě.

"Je to úžasný pocit, ani ho pořádně nedokážu popsat," usmál se Blackwood. "Všechno nám teď vychází. Kluci hrají skvěle, hodně mi pomáhají. Mám pak svojí úlohu dost usnadněnou."

V závěrečné třetině ještě navýšil náskok domácích Sami Vatanen, jenž zužitkoval přesilovou hru. Konečnou podobu výsledku pak dal právě Zacha.

Góly Kempného a Vrány nestačily

Sérii šesti proher v řadě ukončili ve velkém stylu hráči Nashvillu, na ledě obhájce Stanley Cupu Washingtonu totiž zvítězili přesvědčivě 6:3.

Capitals vyšli bodově naprázdno navzdory tomu, že v jejich dresu odehráli velice povedený duel oba Češi. Michal Kempný a Jakub Vrána totiž potřebovali necelých devět minut, aby se shodně zapsali mezi střelce a zajistili svému týmu nadějný náskok.

Skóre otevřel v čase 4:33 Kempný, o čtyři minuty později oslavil svou 12. trefu v ročníku i Vrána. Za hosty sice vzápětí snížil Rocco Grimaldi, vedení o dva góly však v polovině duelu vrátil Washingtonu Chandler Stephenson. To ale bylo ze strany domácích všechno.

V dalším průběhu utkání se prosazovali už pouze hosté, kteří hned pěti zásahy skóre úplně otočili. Zářil především útočník Ryan Johansen, který k brance připojil i dvě asistence.

"Je to pro nás moc cenné vítězství, obzvlášť proto, že jsme prohrávali 1:3," upozornil Grimaldi. "Zápas jsme nezabalili, pořád jsme věřili, že s tím můžeme něco udělat. Výhra nad vítězi Stanley Cupu se počítá."

Predators tak uspěli po šesti porážkách v řadě, na venkovní triumf čekali dokonce deset zápasů. Před duelem ve Washingtonu naposledy mimo svou arénu slavili 10. listopadu v Dallasu.

Nahrávač Frolík přispěl k divoké výhře

Přestřelku jako na Divokém západě předvedly celky Calgary a San Jose. Celkem bylo k vidění 13 branek, z triumfu 8:5 se nakonec radovali domácí Flames.

Byl to duel, ve kterém se brankáři i defenzivy obou mužstev nechali zastínit ofenzivami. Calgary už první třetinu opanovalo poměrem 3:1 a tenhle náskok si dokázalo udržet až do konce duelu.

Fantastickou partii sehráli zejména členové prvního domácího útoku Sean Monahan a Johnny Gaudreau. První jmenovaný ohromil pěti asistencemi, Gaudreau připojil dvě branky a dvě nahrávky.

Pozadu nezůstal ani Michael Frolík, který se na úspěchu kanadského týmu podílel dvěma asistencemi. Gólman David Rittich pak předvedl 28 úspěšných zákroků.

V dresu hostů oslavil čtvrtou trefu v ročníku Lukáš Radil, jenž v čase 6:53 vyrovnával na 1:1. V dalším průběhu utkání zaznamenal jednu asistenci Tomáš Hertl, na bodový zisk to ale Sharks nestačilo.

Voráček se trefil, přesto prohra Flyers

Bída Philadelphie nebere konce. Flyers padli v rámci pondělního programu NHL na ledě Caroliny 1:3 a utrpěli už třetí prohru v řadě. I nadále tak figurují na předposledním místě tabulky Východní konference.

"První třetina z naší strany byla výborná, ale pak jsme přestali hrát," kroutil hlavou hostující trenér Scott Gordon. "Netlačili jsme se dopředu, vázl nám přechod z obranného pásma."

Skóre zápasu otevřel v čase 10:47 domácí Lucas Wallmark, po pouhých šesti vteřinách druhé třetiny navýšil vedení Caroliny Jordan Martinook. Ten se postaral o nejrychleji vstřelený gól v jedné třetině v klubové historii.

"Moc jsem nevěděl, co udělat s pukem, tak jsem vystřelil," usmál se Martinook. "Sice to šlo od lapačky brankáře, ale ten gól samozřejmě beru. Hodně nám pomohl."

O dvě minuty později se prosadil i Andrei Svechnikov, jenž vyhnal z branky Cartera Harta. Nahradil ho Michal Neuvirth, jenž si připsal 23 úspěšných zákroků a neinkasoval ani jednou.

Carolina přesto duel dovedla k pohodlnému triumfu, v hostujícím dresu už pouze korigoval na konečných 1:3 svou 10. trefou v sezoně Jakub Voráček.

Faksův gól za bod

Po dvou výhrách v řadě se museli spokojit pouze s bodem hráči Dallasu, kteří před svými fanoušky podlehli Montrealu 2:3 v prodloužení.

Duel rozsekl po pouhých 14 vteřinách nastaveného času Jeff Petry, který zužitkoval přihrávku Paula Byrona a zajistil svému mužstvu zisk jednoho bodu navíc.

Canadiens do utkání vstoupili lépe, v čase 16:35 se trefil Phillip Danault a zajistil svému mužstvu vedení. Dallas ovšem ve druhém dějství vývoj otočil.

Nejprve v čase 23:02 svým sedmým gólem v sezoně vyrovnal Radek Faksa, v závěru třetiny pak poslal Stars do vedení kapitán Jamie Benn.

Montreal se ale nevzdal, ve třetí části udeřil opět Danault a nasměroval duel do prodloužení. To záhy ukončil přesnou ranou Petry.

Radost z výhry Montrealu ovšem kalí skutečnost, že po pouhých dvou střídáních ze zápasu pro zranění v horní části těla odstoupil útočník Andrew Shaw.

Ostatní zápasy: Lightning dál září, Edmonton v problémech

Čtvrtou výhru v řadě zkompletovali New York Islanders, kteří uspěli v Buffalu 3:1. Gólman Robin Lehner pochytal 39 střel domácích, navíc se blýskl i jednou asistencí.

Vzestup Pittsburghu pokračuje, v Minnesotě oslavili Penguins už šestý triumf za sebou a poskočil na pátou příčku tabulky Východní konference. Gólem a dvěma nahrávkami zazářil útočník Phil Kessel. Kapitán vítězů Sidney Crosby oslavil dvěma body (1+1) svůj 900. zápas v základní části NHL.

Roli favorita splnil Columbus, který doma přestřílel Ottawu 6:3. Blue Jackets nasázeli pět gólů v závěrečné třetině, čtyři body nasbíral Pierre-Luc Dubois, tři potom kapitán Cam Atkinson.

Výhodu domácího prostředí nevyužilo St. Louis, které se po prohře 1:2 muselo sklonit před New York Rangers. Brankář Henrik Lundqvist předvedl 39 úspěšných zákroků.

Až k nájezdům dospěl duel mezi Detroitem a Floridou, přestože Red Wings vedli po první třetině 3:0. Z triumfu 4:3 se nakonec radovali hosté, kteří kontrovali třemi trefami ve druhé části, vítěznou trefu v rozstřelu obstaral v první sérii Jonathan Huberdeau.

V patnáctém duelu za sebou dokázali bodovat hráči Tampy Bay, kteří zvítězili na ledě Anaheimu 2:1 po prodloužení. Rozhodující trefu zajistil po přihrávce Nikity Kucherova útočník Brayden Point.

Výkonnostní vzestup potvrdilo Los Angeles, jež vyhrálo v aréně Colorada 3:2 a oslavilo čtvrtou výhru z posledních pěti zápasů. Vítězný gól dal veterán Dustin Brown.

Ve velkých problémech je Edmonton, který doma nestačil na Winnipeg a utrpěl už šestou porážku v řadě. Na úspěchu Jets 4:3 se dvěma góly podílel útočník Brendan Lemieux.