Parise_102416

Pět zápasů v novém ročníku NHL čekal Zach Parise na jubilejní 300. branku. Střeleckou smůlu prolomil v neděli proti svému oblíbenému soupeři na ledě New York Islanders. Proti klubu, kde působil jeho otec Jean-Paul Parise, se mu daří prosazovat ze všech soků v NHL nejvíce. Dvaatřicetiletá opora celku Minnesota Wild to potvrdila a trefila se hned dvakrát. Hořký byl ale pro Pariseho výsledek, Wild prohráli 3:6 a poprvé po čtyřech zápasech nebodovali.

"Dneska to tam prostě spadlo. To je opravdu asi jediný rozdíl proti předešlým zápasům. Jednoduše to dneska prošlo za brankovou čáru," komentoval Parise své střelecké probuzení pro deník Star Tribune. Jeho touha dát zapomenout na střelecký půst, který se před jubilejní trefou v součtu s koncem minulé sezony natáhl na osm utkání, byla ale hodně viditelná.
Parise si v duelu v Barclays Center připsal deset střel na branku, vyrovnal tím své maximum kariéry a dvakrát gólmana Thomase Greisse překonal. Ve 48 zápasech proti Islanders má na kontě 20 branek a 44 asistencí. To se mu proti žádnému jinému týmu ani v jedné z těchto statistik nepovedlo. Jeho otec v klubu působil v letech 1975 až 1978, kdy ještě nebyl na světě. I přesto na něj zřejmě působí duely s Islanders zvláštním kouzlem.

V neděli se poprvé trefil po 75 vteřinách druhé třetiny a otevřel skóre. Obránce Matt Dumba jej po rychlém protiútoku našel v levém kruhu a Parise přesnou ránou nedal Greissovi šanci. Stal se 196. hráčem v historii, který dosáhl na 300 tref v NHL. Ale povedlo se mu to jako teprve třetímu rodákovi z Minnesoty po Daveu Christianovi (340 gólů) a Philu Housleym (338).
Znovu se prosadil ve 33. minutě, kdy snížil na 2:3. Po akci Mikaela Granlunda dotlačil puk u levé tyče do branky, což prokázal až videozáznam. "Vůbec jsem netušil. Stál jsem za brankou a jeden z čárových rozhodčích se mě ptal: 'Prošlo to tam?'. Řekl jsem: 'Ne, nemyslím si.' Bylo to příjemné překvapení," popisoval druhý přesný zásah v utkání.
Ale mrzelo ho, že Minnesota mezi jeho trefami během tří minut a osmi vteřin ve druhé třetině inkasovala na 1:3 a už v zápase nedokázala odpovědět. "Myslím, že jsme hráli ve druhé třetině výborně, měli jsme spoustu dobrých šanci a strávili jsme hodně času v útočném pásmu," litoval Parise, že se to neprojevilo na skóre.
Závěrečná část, kdy potřebovali dohánět ztrátu, už Wild nevyšla vůbec. "Zbavovali jsme se puků. Vůbec se nám nedařilo," dodal Parise. Střelecké probuzení a jubilejní gól si tak nemohl vychutnat s týmovým úspěchem.