Vrana_mf

Byl to jeho první tříbodový večer v NHL a nechybělo moc, aby byl také třígólový. Útočník Washington Capitals Jakub Vrána celý zápas systematicky deptal obránce Philadelphia Flyers a ukázal, že jeho potenciál je ohromný.

V minulé sezoně, která pro Capitals skončila křepčením kolem Stanley Cupu, se rodák z Prahy jako nováček v nejlepší lize světa teprve otrkával, aby mohl být její pevnou součástí. Tento ročník už Vrána ukazuje, že umí využít svých největších předností, kterými jsou excelentní bruslení a výborná střela.
"Myslím, že jsem vážně dobrý bruslař," ví o sobě Vrána. To není z jeho strany nějaké vychloubání, ale neoddiskutovatelný fakt.
"Světová třída," přikývl Tom Wilson, jenž se od Vrány dočkal už v 5. minutě gólové nabídky, která se nedala odmítnout. Po vyhraném buly ve vlastní třetině vyrazil pražský expres kupředu, prohodil si puk mezi Travisem Sanheimem a Jakubem Voráčkem a pak ho naservíroval Wilsonovi přímo na hokejku.
"Musel jsem si dávat pozor, abych mu stačil, ale byl jsem si jistý, že soupeře přebruslí a zkusí mi nahrát," usmíval se Wilson.
"Vránova hra se vyvíjí tím správným směrem. Jeho rychlost je faktor, kterého se naučil mnohem víc využívat," těší i kouče Todda Reirdena.

Vránův krásný gól po individuální akci

I on s obdivem sledoval Vránovu mimořádnou akci z poloviny druhé třetiny, při níž nejprve vystihl u modré čáry rozehrávku Flyers, bez problémů přebruslil Seana Couturiera a přes jeho 'sekeru' dokázal zavěsit nad lapačku gólmana Mikea McKenny.
"Snažím se tu rychlost využít, jak jen to jde," líčil Vrána, který o pár minut později nachytal v přesilovce brankáře Flyers i z ostrého úhlu, ačkoli to měla být původně přihrávka na Alexe Ovechkina.
Díky 14. trefě v sezoně už si Vrána vylepšil osobní střelecký rekord z minulé sezony a má ještě 40 zápasů na to, aby ho posunul na hodně slušné číslo. Možná až někam ke třicítce...
Kdo bude mezi šťastnými? [Hlasujte a vybírejte poslední účastníky 2019 NHL All-Star Game.]
V této sezoně je odchovanec Letňan v posledním roce nováčkovské smlouvy a svými výkony si říká o její pořádné navýšení.
Oproti minulé sezoně vylepšil bodový průměr na utkání z 0,37 na 0,57. A střeleckou úspěšnost dostal z 9,8 procenta na 16,5. V ofenzivně nabitém kádru Capitals je Vrána druhým nejlepším střelcem za třicetigólovým Ovechkinem, za sebou má Wilsona i T.J. Oshieho, kteří dali po 13 gólech. Na dvouciferný počet se dostal ještě Nicklas Backstrom, ten je momentálně na deseti.
Už to tak vypadá, že se Washington bude stále více spoléhat na Vránu, v jehož rychlosti a dynamice se skrývá budoucnost Capitals.
Souhrn úterních duelů: [Soupeři Vrána i Voráček nasbírali po třech bodech]
"Dokázal si vytvořit prostor, nutil soupeře k chybám," vypočítával přednosti českého forvarda kouč Reirden, který v úterý posílal Vránu na led na levém křídle druhé formace s dánským centrem Larsem Ellerem a s křídlem Oshiem. I zkušeného Američana nadchly rychlé české kousky.
"Někdy máte pocit, že se nemůže dostat k puku, ale najednou je u něj a vytvoří šanci," vykládal Oshie. "Neustále se zlepšuje a jeho sebevědomí roste. Vidíte sami, jak rychle dokáže hýbat nohama, a to samé předvádí i rukama... Říká si o velkou roli a v téhle sezoně je pro nás moc důležitým hráčem."

Vránův gól v přesilovce

Vránovi díky posunu v sestavě narostl i čas na ledě. Od 12 a půl minuty v nováčkovské sezoně na současný průměr 14:14, což zdánlivě není nikterak světoborné číslo, ale rychlobruslař z Washingtonu je za něj vděčný.
"Cítím, že mi trenéři mnohem víc věří. Dávají mi prostor a já je nechci zklamat, nechci zklamat náš tým, takže se snažím dřít co nejvíc," prohlásil Vrána.
V roce 2014 se stal nejlepším kanonýrem světového šampionátu IIHF do 18 let, na němž Češi vybojovali senzační stříbro. Až za ním byli ve střelecké tabulce hráči jako William Nylander, Jack Eichel a Auston Matthews. Vrána je teď na nejlepší cestě, aby se těmto esům co nejvíc přiblížil.