JetsHigh51117

Dosud největší test sezony mají Winnipeg Jets úspěšně za sebou. V domácí aréně Canada Life Centre sice dvakrát inkasovali od nejproduktivnějšího muže statistik Leona Draisaitla, výhra 5:2 nad Edmonton Oilers je ale posunula o další kus blíž ke špici Západní konference.

Na jejím vrcholu zatím trůní Anaheim Ducks (23 bodů), kteří však mají o dva zápasy víc než Jets (21 bodů). Winnipeg je s úspěšností rovných 70 procent druhý za svým úterním soupeřem. Oilers získali o bod víc s úspěšností 73,3 procenta.
Proto taky bral Winnipeg střet těžkých kanadských vah tak vážně. Po dvou třetinách vedl 4:0 a soupeře nechal v závěrečné třetině už jen korigovat z přesilovek.
Exkluzivní obsah a vše podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
"Týmy, jako je Edmonton, nemůžete nechat v klidu ani na jedno střídání, protože vám hned dají gól. Defenzivně jsem ale odvedli dobrou práci v celých pětkách. A náš gólman (Connor Hellebuyck) byl úžasný," tvrdil útočník Pierre-Luc Dubois.
Vítěz Vezina Trophy ze sezony 2019-2020 Hellebuyck má z posledních devíti startů bilanci 6-0-3 a dostává se do své obvyklé formy.
Až v oslabení dostal během 76 sekund dva góly od Draisaitla po nahrávkách Connora McDavida, kteří Jets připomněli, že se před nejdynamičtějším duem soutěže musí mít na pozoru po celých 60 minut.
"Každý z nás ví, co je tenhle kluk zač," řekl Dubois o McDavidovi. "Nijak neskrývá, že je skvělý hráč. Všem je jasné, jak moc dokáže ublížit."
Při hře pět na pět ale Jets kanadského centra dokázali zkrotit. Jejich forma je vůbec na začátku sezony nečekaně konstantní. Z posledních dvanácti startů mají bilanci 9-1-2, doma navíc nejsou zvyklí ztrácet (7-1-1).

Ehlers překonal Koskinena bombou z levého kruhu

"Myslím si, že jsme to měli opravdu pod kontrolou," pochvaloval si gólman Hellebuyck. "Jen ve třetí třetině jsme možná trochu ubrali plyn, nebo spíš Oilers přidali, protože jsou vážně dobří. Ale dokázali jsme se vrátit k těm správným detailům a výsledek si pohlídat," cenil si.
Jets v předeszonních prognózách nebyli přiřazování do skupiny největších favoritů. Zpevnili ale defenzivu díky příchodům ostřílených Natea Schmidta a Brendena Dillona. V brance mají tradiční oporu a první dva útoky jsou elitní. S gólovým průměrem 3,33 na zápas jsou Jets osmí v lize. A Kyle Connor je dokonce v Top 5 bodování.

Americký útočník proti Edmontonu ve svém 15. startu přidal už 12. trefu v sezoně. Víc branek za stejný úsek zvládl v celé historii Jets/Thrashers pouze Ilja Kovalčuk, který dával během patnácti utkání třináct gólů na začátcích sezon 2003-04, 2007-08 a 2009-10.
Connor je nyní spolu s Alexandrem Ovečkinem z Washington Capitals a Chrisem Kreiderem z New York Rangers ve dvanáctigólové skupině, které odskočil jedině Draisaitl (17) Za Jets se ale prosazují i Andrew Copp (5+11) a svou někdejší formu po kostrbaté minulé sezoně našel i Dubois (9+6).
"Náš systém funguje, všichni ho vzali za svůj. Máme takovou ofenzivní sílu, že i z mála dokážeme vytěžit hodně," vidí před sebou brankář Hellebuyck.
Kouč Paul Maurice proto nemá důvody ke kritice. "Po takové výhře si vážně nemůžu stěžovat vůbec na nic. Líbí se mi tendence v naší hře i tempo, které máme. Tak by to mělo být i dál," tvrdil kouč.

GettyImages-1236612060

Po konferenčním finále 2018 hráli Jets vyřazovací část i v následujících třech ročnících. V letošním play off senzačně vyřadili Oilers ve čtyřech zápasech, jenže o kolo dál neuhráli ani výhru s Montreal Canadiens.
Žádný stín trpkého vyřazení ale nad Winnipegem na podzim není.
"Máme v hlavě, že dokážeme vyhrát každičký zápas. To je teď náš přístup. Bereme to postupně jeden zápas po druhém, ale rozhodně si víc věříme," potvrdil Hellebuyck.