Washington rozhodl o výhře ve Winter Classic 13 sekund před koncem

Napsal Michael Langr / NHL.com

Drtivá většina ze 42 832 diváků prvního zápasu NHL v roce 2015 už se chystala na prodloužení, ale Washington Capitals ještě vynesli jeden trumf. Pohotová dorážka Troye Brouwera v čase 59:47 rozhodla novoroční duel pod širým nebem.

"Jen jsem se otočil a vypálil někam na bránu," pousmál se šťastný střelec.

Liga měla při výběru soupeřů pro 2015 Bridgestone NHL Winter Classic hodně šťastnou ruku. Washington vyhrál z posledních deseti zápasů roku 2014 šestkrát, Chicago Blackhawks ještě o jeden duel víc. Na jedné straně Alexander Ovechkin s Nicklasem Backstromem, na druhé předloňští vítězové Stanley Cupu, jejichž úroveň je několik posledních sezon vzácně stabilní.

Ještě nikdy za dobu pořádání utkání Winter Classic nesvítilo slunce tak prudce jako po obědě ve Washingtonu. Na nebi ani mráček, teplota lehce nad nulou. Trenér Blackhawks Joel Qunneville si ani nenasadil čepici, jeho protějšek na lavičce Capitals Barry Trotz vytáhl jen lehkou kšiltovku.

"Vzkaz pro všechny hráče zněl: Užijte si tuto zkušenost, jak jen to jde. Je to unikátní příležitost, která se nemusí opakovat," prohlásil Trotz před utkáním.

Sluneční paprsky v baseballovém Nationals Parku přidělaly pořadatelům značné problémy. Hráči na střídačkách mžourali, i když se předtím vybavili tradičním 'indiánským' líčením: černými pruhy pod očima. Ale NHL nakonec povolila hokejistům i sluneční brýle, čehož jako jediný využil domácí obránce Karl Alzner, aby je v průběhu zápasu, když se plocha ocitla ve stínu, zase odložil.

Do domácí sestavy se vrátil obránce Brooks Orpik, který tak v NHL nastoupil už ke čtvrtému zápasu pod otevřeným nebem. V dresu Chicaga se stejnou bilancí mohli pochlubit Daniel Carcillo a Brad Richards.

První třetina, v níž si oba týmy v polovině vyměnily strany, ukázala hlad Washingtonu po svátečním vítězství. V 8. minutě ztratil na modré čáře puk Brent Seabrook a rychlík Eric Fehr si po úniku vychutnal forhendovým blafákem Coreyho Crawforda. Devětadvacetiletý útočník se ve Winter Classic střelecky prosadil už potřetí - 1. ledna 2011 totiž pomohl dvěma góly porazit Pittsburgh Penguins, což bylo mimochodem utkání, z něhož si po střetu s Davidem Steckelem odnesl otřes mozku Sidney Crosby.

Jen jeden gól ale Washingtonu v prvních dvaceti minutách nestačil. Tlak pokračoval. Český obránce Michal Rozsíval nestačil vyhodit puk ze třetiny a z dorážky se k radosti víc než 40 tisíc diváků 18. trefou v sezoně prosadil Ovechkin. "Myslel jsem si, že se do zápasu dostaneme trochu dřív," divil se kouč Jestřábů Quenneville.

"Všichni jsme mezi diváky měli přátele, rodiny. Chtěli jsme jim předvést to nejlepší a potěšit je," tvrdil ruský kanonýr. "Navíc to byl zápas proti jednomu z nejlepších týmů v soutěži."

Dlouho se zdálo, že Chicago nemůže najít svůj ofenzivní rytmus. Až Backstromovo vyloučení přineslo Blackhawks šanci, kterou už po sedmi vteřinách využil od modré čáry Patrick Sharp a snížil na 1:2.

"Možná jsou to ty nejlepší podmínky, v jakých jsem zatím pod širým nebem hrál. I tak jsou ale rozdíly proti zápase v hale dost podstatné," vykládal v přestávkovém rozhovoru Sharp, jenž má za sebou i Winter Classic 2009 a loňský duel Stadium Series proti Pittsburghu.

Od druhé třetiny bylo viditelné, že kvalita ledu utrpěla. Puky často přeskakovaly hokejky a odrazy byl stále nevyzpytatelnější. Úvod ale znovu vyzněl pro domácí, když dvakrát pálil do brankové konstrukce Ovechkin, který nejprve sklepnul vyražený puk ze vzduchu do pravé tyče a za minutu trefil i horní tyčku.

Cinkot za gólmanem Crawfordem probral i Chicago k větší aktivitě. Za vyrovnáním však stála chyba beka Capitals Johna Carlsona, který si neuvědomil, že mantinely jsou poněkud odlišné, než na jaké je zvyklý. Marián Hossa sebral puk, který se přes hokejky Jonathana Toewse a Brandona Saada dostal rychle do domácí sítě.

Jediný slovenský hokejista měl do druhé pauzy ještě několik možností na třetí chicagský gól, Bradena Holtbyho ale nedokázal nachytat. V závěrečné třetině už začala kralovat opatrnost, výrazně ubylo šancí a utkání, z něhož se zraněnou rukou odstoupil hostující Kris Versteeg, mířilo k prodloužení.

Jenomže Washington v samotném závěru základní hrací doby soupeře přece jen šokoval. Při vyloučení chicagského kapitána Toewse vlétl do útočného pásma Ovechkin. Hokejku mu sice přerazil Saad, ale ještě než mohl Hossa odpálit puk ze třetiny, praštila do něj Brouwerova hůl.

"Viděl jsem, jak se Alexova hokejka rozpůlila, a na nic jsem nečekal," popisoval jásal Brouwer. "Bylo to trochu šťastné, ale naši fanoušci si něco podobného zasloužili."