CBJ_413

Jestli byl první domácí zápas play off pro Washington Capitals v něčem poučný, tak ve zjištění, že Columbus Blue Jackets se jen tak zlomit nenechají. Favorit série si zapsal porážku 3:4 v utkání, v němž měl skvělý nástup a vedl ještě pět minut před koncem základní hrací doby.

Zpočátku se přitom zdálo, že to bude pro hosty hodně krutá noc. Do problémů je dostal zákrok Joshe Andersona na Michala Kempného, za který útočník Blue Jackets inkasoval trest na pět minut a do konce zápasu. Domácí bek už se po nárazu hlavou do plexiskla na led nevrátil, podle sobotních zpráv je však v pořádku a měl by nastoupit do druhého duelu.
V dlouhé přesilovce se dvěma góly pomstil Evgeny Kuznetsov a frustraci hostů ještě prohloubil fakt, že neuspěla výzvy trenéra při tom prvním, kdy T.J. Oshie zajel do brankáře Sergeie Bobrovskyho.

Dvougólová ztráta ale jakoby z hostů o první pauze sejmula nervozitu a trenér John Tortorella hráčům připomenul, že zdaleka není vše ztraceno a je třeba se vrátit k původnímu hernímu plánu.
"Potřebovali jsme se trochu uklidnit, ale neměl jsem pocit, že by na naší straně zavládla panika," tvrdil kouč Tortorella, pro kterého je to pátá série play off proti Capitals v kariéře. V letech 2009 a 2011 nebyl coby trenér New York Rangers úspěšný, ale v letech 2012 a 2013 si to sedmizápasových řežbách vynahradil. Možná i díky předchozím trpkým zkušenostem.

Už před devíti lety měl totiž nakročeno k postupu. Jenže za stavu 3:1 na zápasy se v pátém utkání ve Washingtonu nechal zatáhnout do konfrontace s fanouškem, kterého polil vodou a dokonce se na něj sápal s hokejkou. Vedení ligy kouče suspendovalo a od té chvíle už převzali otěže série Capitals.
Proto také Tortorella, který pro druhý duel nebude moci nasadit útočníka Alexandera Wennberga kvůli zranění, nabádá své hráče vyzývá k obezřetnosti.
"Vyhráli jsme jen jeden zápas proti velice dobrému týmu. Jsem ale strašně rád za způsob, jakým jsme to dokázali otočit. Budu hráčům připomínat, aby zůstali pořád ve střehu," ujistil kouč Blue Jackets.
Druhý zápas série se hraje v Capital One Areně v noci na pondělí a Columbus se chce soustředit na hru bez faulů. Tři vyloučení je v první třetině vyhodila z role.
"Těch trestů bylo až moc," uznal Tortorella, ale odmítl komentovat Andersonovu penalizaci, po níž se Blue Jackets museli vykopávat z dvougólové jámy. "Ale rozhodně věřím, že už tolik vylučovaní nebudeme."
Hráči pochopili, že je třeba se kvůli úspěchu obětovat, což názorně předvedl kapitán Nick Foligno, když ve třetí třetině zablokoval střelu Jakuba Jeřábka hlavou po jeho odjezdu z ledu za ním zbyla krvavá stopa.
"Ukázalo to něco o našem charakteru, když jsme i za nepříznivého stavu pořád bojovali," vykládal sešitý Foligno. Díky tvrdé práci pak mohly vyniknout individuální schopnosti rozdílových hráčů z Ohia.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
Rakušan Thomas Vanek se při vyrovnání na 2:2 nenechal Brooksem Orpikem odtlačit z prostoru před brankovištěm a udržel hokejku na ledě. V prodloužení pak Artemi Panarin prolétl kolem reprezentačního kolegy Dmitry Orlova, Jeřábek se natahoval marně a puk přistál v horním rohu domácí branky.
"Vytrejdovali jsme Panarina za opravdu dobrého hráče - Brandona Saada. Získali jsme ale kluka, který z ničeho dokáže vytvořit skvělé věci. Způsob, jakým zakončil v prodloužení, to v lize moc hráčů nezvládne. Přesně takoví hokejisté ale dokážou změnit vývoj zápasu a zajistit výhru," pochvaloval si Tortorella.
O Capitals a play off už bylo napsáno hodně. Za dobu éry Alexe Ovechkina ještě nikdy nepostoupili přes druhé kolo Východní konference. A porážka na úvod jim moc psychické pohody nepřidá. Kdyby navíc přišla v noc na pondělí druhá, pak by to byla před odvetami v Columbusu naprosto kalamitní situace.
Když trenér Washingtonu Barry Trotz hodnotil úvodní střet s Blue Jackets, mluvil vlastně o třech zápasech v jednom. V tom prvním jeho tým dominoval i díky přesilovkám, ve druhém se hra srovnala a Capitals se dostali pod tlak a ve třetím naopak pykali na trestné lavici a inkasovali. Je celkem jasné, jakou ze tří variant by si Trotz vybral pro druhý duel.
"Když prohrajete v prodloužení, tak je všechno hodně emocionální. Ale bude dobré to trochu vstřebat, rozebrat si na videu situace z prvního zápasu z trochu jiné perspektivy," tvrdil Orpik.
Více k tématu: [Columbus zdolal Washington, rozhodl Panarin\]
Washington bojoval celou základní část, aby měl v play off výhodu domácího prostředí. Kdyby se něco podobného jako ve čtvrtek, opakovalo znovu, pak už by to byl problém. Zatím jsou ale hráči Capitals v klidu.
"V play off se ocitnete ve spoustě situací a je na vás, jak se k nim postavíte," řekl bek John Carlson, který hodně brzy přišel o parťáka z obrany Kempného. Do druhého utkání půjde Washington bez něj. Podle pátečních zpráv by se však Kempného absence měla počítat v řádu dnů, je tedy spíše krátkodobá. V sestavě by ho měl nahradit nováček Christian Djoos.
Síla týmu se ale ukazuje právě v takových krizových momentech. I pro Capitals platí mantra, jakou si v pauze po chabé první třetině úvodního duelu opakovali jejich soupeři: Jen žádnou paniku!
Panikařit sice nehodlá ani Philipp Grubauer, který dostal ve washingtonské brance přednost před mnohem zkušenějším Bradenem Holtbym. V prvním duelu však inkasoval čtyřikrát ze 27 střel a kouč Barry Trotz ve čtvrtek neprozdaril, koho z této dvojice nasadí do druhého střetnutí.
"Důležitá je jediná věc," uzavřel Grubauer. "Příští zápas musíme vyhrát."