Game Story

Každou středu vám během sezony přineseme v rubrice 'Řečí čísel' pohled na NHL prostřednictvím analýz, statistik a zajímavých cifer. Tentokrát jsme se zastavili u jubilea Tomáše Plekance z Montreal Canadiens, jenž v pondělí odehrál tisící zápas v NHL, a připravili jsme průřez jeho kariérou pohledem na všechny jeho 'kulaté' duely.

Pro každého fanouška je známý jako montrealské číslo 14, ale Tomáš Plekanec k sobě má od pondělí přiřazenu ještě jednu zajímavou cifru. Stal se 324. hráčem historie, který dosáhl na 1000 utkání v NHL.
Jaká k jubileu vedla cesta? Prohlédněte si, jak vypadal každý kulatý Plekancův zápas v lize a jak se tou dobou dařilo jemu i celému Montrealu. Zajímavé je, že většinu stovkových zápasů českého centra Canadiens vyhráli.
Více k tématu: [Jubilant Plekanec: Hrát za Montreal je nejvíc]
100. zápas, 14. prosince 2006, Montreal - Tampa Bay 4:2
Už byl důležitým mužem sestavy, odehrál ze všech útočníků domácích nejvíce minut (18:42) a nahrál v oslabení na úvodní gól Marka Streita. V sestavě s ním tehdy nastupoval i Radek Bonk. Jednalo se o druhou kompletní Plekancovu sezonu v NHL a první, ve které dosáhl na 20 branek. Canadiens v tuto chvíli měli bilanci 18-8-5, přesto se nedostali do play off.
200. zápas, 29. ledna 2008, Montreal - Washington 4:0
Vyprodaná Bell Centre viděla dominantní vítězství, pod které se český útočník podepsal dvěma nahrávkami. Nejdříve - opět ve vlastním oslabení - připravil branku pro Sergeje Kostitsyna a v 60. minutě tu závěrečnou pro Alexeie Kovaleva. Jeho českým spoluhráčem v tu chvíli byl Roman Hamrlík. Ročník zakončil s druhou nejlepší bilancí kariéry 69 bodů; cifru +15 v hodnocení plus/minus už v jednom ročníku nikdy nepřekonal. Stejně jako šest vítězných branek. Maximum si vytvořil i v počtu gólů (12) a bodů získaných v přesilové hře (25).

plekanec-wsh-2008

300. zápas, 19. března 2009, Ottawa - Montreal 5:4
Tentokrát u kulatého zápasu žádná radost nepřibyla. Canadiens byli favority utkání a na rozdíl od Senators se také v závěru sezony dostali do play off, tady ale body nebrali a chyběl rovněž Plekancův příspěvek. Sice se na ledě objevil na 26 střídání, což bylo nejvíce ze všech forvardů, ale žádná z jeho čtyř střel nebyla úspěšná a navíc si zapsal jeden záporný bod.
400. zápas, 23. října 2010, Ottawa - Montreal 0:3
Po sedmdesátibodovém ročníku už byl uznávanou osobností mužstva. Znovu byla na řadě Ottawa, znovu venkovní led, ale tentokrát už příjemnější závěr. Osm dní před svými osmadvacátými narozeninami přihrál Plekanec na úvodní gól zápasu, který vstřelil Andrei Kostitsyn. V utkání si připsal ještě dvě trestné minuty za podražení a účast na ledě u druhého gólu běloruského útočníka. Stále měl k ruce beka Hamrlíka, přibyl navíc Jaroslav Špaček.
500. zápas, 10. prosince 2011, New Jersey - Montreal 1:2
Tvrdě vybojované body v defenzivní bitvě, kterou ve 46. minutě po druhé nahrávce Tomáše Kaberleho v utkání rozhodl útočník Erik Cole. Plekanec dostal prostor na 19 minut a 25 vteřin a mezi útočníky byl nejvytíženější, na ledě byl ovšem u jediného gólu domácích, který vstřelil po asistenci Petra Sýkory útočník Nick Palmieri, o dva roky starší jmenovec současného kanonýra Devils Kylea Palmieriho. Canadiens se tato sezona nepovedla, 78 bodů znamenalo nejhorší výkon od ročníku 2002-03. Patnáct záporných bodů bylo nejslabším výkonem Plekancovy kariéry.

plekanec-njd-2011

600. zápas, 5. října 2013, Montreal - Philadelphia 4:1
Třicátník Plekanec si ve druhém zápase sezony připsal první bod, v 9. minutě nahrál na úvodní trefu Briana Gionty a nastartoval klub k prvnímu vítězství v novém ročníku. Osmadvacet střídání bylo znovu nejvíce mezi útočníky v zápase, který se v závěru trochu zvrhl a došlo ke dvěma rvačkám. Canadiens nakonec sezonu dotáhli až do finále konference; dál se centr s číslem 14 na zádech nikdy v kariéře nedostal.
700. zápas, 20. listopadu 2014, Montreal - St. Louis 4:1
Jediný gól Blues dal v první třetině kanonýr Vladimir Tarasenko a Plekanec kvůli němu skončil zápas s bilancí minus 1. Canadiens se ale nedali a i díky nahrávce Jiřího Sekáče utkání otočili. Šlo o jejich 15. výhru v sezoně, kterou tradiční klub s 50 výhrami a 110 body ovládl. Víc bodů naposledy Montreal bral v roce 1989.
800. zápas, 29. prosince 2015, Florida - Montreal 3:1
Poslední zápas týmu v kalendářním roce 2015 Canadiens nevyšel, a bylo to teprve podruhé, co Montreal během Plekancova kulatého utkání padl. Týmový veterán měl znovu mezi útočníky nejvyšší ice-time (19 minut a 20 sekund) i nejvíc střídání (28), ale ani on, ani Tomáš Fleischmann nedokázali bodově přispět. Utkání rozhodl mimo jiné Jaromír Jágr a Montrealu zařídil sedmou prohru z osmi bitev.
Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru [@NHLcz]
900. zápas, 11. února 2017, Montreal - St. Louis 2:4
Žádná výhra pro klub, žádné body pro Plekance. Jednou vystřelil na bránu Jakea Allena, byl na ledě u jednoho inkasovaného gólu a jeho čas na ledě se smrskl na 17:22. Jeho role se poprvé v kariéře začala výrazně měnit; už nebyl útočnou hrozbou, ale spíš hodně spolehlivou defenzivní výpomocí. S bilancí +10 byl na konci základní části třetím nejlepším útočníkem klubu, ale podepsalo se to na produktivitě. Méně než 28 bodů do té doby v jedné sezoně nikdy nesesbíral.
1000. zápas, 15. října 2018, Montreal - Detroit 7:3
Plekancovy 36. narozeniny sice přijdou až za dva týdny, útočník si k nim ale předčasně daroval jubileum, na které před ním dosáhlo pouze deset českých hokejistů. Ve svém druhém zápase sezony dal první gól, ke kterému výrazně pomohl Filip Hronek, jenž kotouč z hole forvarda domácích poslal do vlastní sítě.

DET@MTL: Ovation for Plekanec's 1,000th NHL game

"Dneska vypadal, jako kdyby se napil elixíru mládí," chválil trenér Claude Julien. "Skvěle bruslil, byl plný energie, vážně si ten zápas užil."
Tak snad to Plekancovi pomůže i k pevnějšímu místu v sestavě.