Souhrn: Vrána nasměroval Washington k výhře

Úterní zápasy: Jednadvacetiletý forvard otevřel skóre devátým gólem sezony, Washington porazil Colorado 5:2

Napsal NHL.com/cs

Mladý český útočník Jakub Vrána se jako první zapsal mezi střelce souboje Washingtonu Capitals proti Colorado Avalanche a pomohl tak domácím k výhře 5:2. Další čeští hráči se v úterním programu NHL, který čítal devět utkání, neprosadili. Souboj dvou nejlepších týmů ligy vyšel lépe hostům - Tampa Bay Lightning zvítězila na ledě St. Louis Blues 3:0.

Počtvrté za sebou vyhrálo mužstvo Philadelphia Flyers, přestože jeho soupeřem byli hráči Toronto Maple Leafs, druhého nejlepšího celku Východní konference. V sestavě vítězů už byl Radko Gudas.

Washington Capitals - Colorado Avalanche 5:2

Capitals prokázali skvělou formu a vyhráli osmý z posledních deseti zápasů. Plnými doušky tak využívají, že z posledních 12 utkání hráli podesáté před svými fanoušky.

Vrána otevřel skóre v čase 5:25, když z úhlu překonal Semyona Varlamova. Zaznamenal tak již svou devátou trefu sezony. Ve 31 odehraných utkáních tak má jednadvacetiletý pražský rodák u svého jména 13 bodů, zatímco v předchozím ročníku stihl za 21 zápasů tři góly a stejný počet nahrávek.

Architektem celé akce byl ale Evgeny Kuznetsov, který na sebe navázal hned čtyři protihráče, ale i v jejich obležení zavezl puk do útočného pásmu a připravil ho ideálně Vránovi. Kuznetsov si nakonec připsal tři nahrávky.

Capitals doma už popáté za sebou nastříleli alespoň čtyři branky a rychle tak odčinili porážku 1:3 z ledu New York Islanders v posledním utkání.

"Prohráli jsme minulý zápas a chtěli jsme to odčinit dobrým výkonem, navíc jsme hráli doma. A právě to jsme udělali," řekl obránce John Carlson.

St. Louis Blues - Tampa Bay Lightning 0:3

Lídr Východní konference i díky 32 zákrokům, které předvedl gólman Andrei Vasilevskiy, předčil vedoucí celek Západní konference. Lightning si tak připsali pátou výhru v řadě, Blues naopak čtyřzápasová úspěšná série skončila.
Vasilevskiy dosáhl na třetí čisté konto v sezoně a s 20 vychytanými výhrami vévodí celé lize.

"Vážně dobrý pocit tady udržet nulu. Zejména poté, co jsem tady před rokem odchytal jen půlku zápasu a pustil čtyři góly," připomněl porážku 4:5 z 1. prosince 2016. "Tehdy to nebyl zrovna můj nejlepší zápas, Ale dnes hráli kluci skvěle a tu nulu jsme si zasloužili."

V akci bylo hned trio českých hráčů: Dmitrij Jaškin a Vladimír Sobotka na straně poražených, Ondřej Palát naopak mohl slavit. Nebodoval ale nikdo z nich, a to i přesto, že Jaškin stihl vyslat za necelých 12 minut pobytu na ledě celkem osm střel mezi tyče.

V domácí sestavě scházel zadák Alex Pietrangelo, jehož umístili Blues na listinu zraněných hráčů kvůli potížím ve spodní části těla. Místo něho byl povolán Jordan Schmaltz z farmy v San Antoniu, ale ani on při svém prvním startu v sezoně porážku neodvrátil.

Philadelphia Flyers - Toronto Maple Leafs 4:2

Touhu odčinit nedávnou hrozivou sérii deseti porážek dokazují hráči Philadelphia Flyers, kteří přidali už čtvrté vítězství, navíc opět v základní hrací době. Maple Leafs naopak skončila série tří výher.

Do sestavy Flyers se po desetizápasovém disciplinárním trestu, kvůli němuž přišel o téměř devět milionů korun ze své mzdy, vrátil bek Radko Gudas. Odehrál přes 14 minut s nulou na kontě trestných minut.

Lídr ofenzivy Flyers Jakub Voráček sice tentokrát po sbírce sedmi asistencí v předešlých třech utkáních vyšel naprázdno, ale zastoupili ho spoluhráči Claude Giroux a Sean Couturier - oba shodně vstřelili gól a přidali asistenci.

Columbus Blue Jackets - Edmonton Oilers 2:7

Hokejisté Edmonton Oilers zaskočili Columbus Blue Jackets, kteří patří mezi nejlepší celky Východní konference. Rozhodnuto bylo již po druhé třetině, v níž hosté odskočili čtyřmi góly do vedení 5:0.

Oilers skvěle vyšel především úsek před druhou přestávkou, kdy stihli tři góly za tři minuty a 18 vteřin, Mark Letestu dal pátou branku svého celku dokonce při oslabení.

Výraznou měrou se na debaklu domácích podílel Connor McDavid. Dvacetiletý kapitán Oilers si připsal celkem čtyři body, když jednou skóroval a navrch přidal tři asistence.

Oilers vyhráli třetí z posledních čtyř venkovních zápasů a při vítězstvích v Calgary a Montrealu dokázali vždy nastřílet alespoň šest branek. Na uzdě udrželo jejich ofenzivu pouze Toronto, které vyhrálo 1:0.

New Jersey Devils - Los Angeles Kings 5:1

Pavel Zacha byl znovu v sestavě Devils, ale zatímco si před třemi dny proti Rangers připsal asistenci, tentokrát za 14 a půl minuty na ledě nebodoval.

Zastoupili ho však jeho spoluhráči, kteří celkem pětkrát pokořili velkou oporu Kings Jonathana Quicka. Nejlépe si v tomto směru vedl Taylor Hall, který přidal svůj desátý a jedenáctý gól sezony.

Porážkou, která byla překvapivá především svou výší, skončila skvělá série osmi výher Kings v řadě. Devils naopak napravili předchozí dvě vystoupení bez bodu proti Columbusu a na ledě Rangers.

Výsledky ostatních úterních zápasů:

Minnesota Wild - Calgary Flames 2:1 po nájezdech

Chicago Blackhawks - Florida Panthers 3:2 po prodl.

Buffalo Sabres - Ottawa Senators 3:2

Vegas Golden Knights - Carolina Hurricanes 2:3 po nájezdech

Tým Minnesota Wild potřetí za sebou bojoval o druhý bod nad rámec základní hrací doby a i proti Calgary Flames byl úspěšný, byť na rozdíl od předchozích výher v prodloužení v Anaheimu a San Jose až v nájezdech. Calgary počtvrté za sebou bodovalo, ale stále bez Jaromíra Jágra v sestavě.

Chicago Blackhawks mělo hodně práce se soupeřem, kterým byla Florida Panthers. Blackhawks ale i třetí domácí utkání krátké série zápasů před svými diváky zvládli a reagují tak úspěšně na předcházející sérii pěti proher. V čase 62:24 rozhodl Patrick Kane.

Přes sílící spekulace o možnosti výměny si kapitán Ottawa Senators Erik Karlsson připsal při porážce 2:3 na ledě Buffalo Sabres 18. asistenci sezony a tím zároveň i 19. bod ze 24 utkání.

Duel Vegas Golden Knights - Carolina Hurricanes byl vyrovnaný 2:2 od času 32:48. Do té doby Hurricanes dvakrát vedli, ale nakonec se přece jen mohli radovat ze dvou bodů, neboť nájezdy rozhodl Phillip Di Giuseppe.

Hvězdy večera:

1. Connor McDavid (EDM): 1 gól, 3 asistence, plus/minus 3, 5 střel, buly 67 procent

2. Taylor Hall (NJD): 2 góly, plus/minus 1, 3 střely, čas na ledě 16:31

3. Evgeny Kuznetsov (WSH): 3 asistence, plus/minus 2, čas na ledě 14:10