Souhrn: Vrána asistoval u úspěchu Capitals

Český útočník pomohl přihrávkou k vítězství Washingtonu ve Philadelphii 5:3, David Rittich prohře Calgary na ledě Vegas nezabránil

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Útočník Jakub Vrána jako jediný český zástupce bodoval ve středečním programu čtyř zápasů NHL. Podílel se asistencí na vítězství Washingtonu na ledě Philadelphie 5:3. Brankář David Rittich nezabránil ani 36 zákroky porážce Calgary na hřišti Vegas 1:2.

Capitals natáhli šňůru

Washington už ve 26. minutě vedl ve Philadelphii 5:0 a po pátém vítězství se dostal do čela Metropolitní divize o dva body před New York Islanders. Domácí Flyers, kterým podruhé za sebou chyběl pro zranění v dolní části těla jeden z ofenzivních lídrů Jakub Voráček, potom finišovali marně. Neumazali tak ze své sedmibodové ztráty na play off ve Východní konferenci, což je pro ně s 15 duely do konce velká komplikace.

V úvodní části získali obhájci Stanley Cupu dvoubrankový náskok Tom Wilson a Brett Connolly. Ve 23. minutě v přesilové hře vylepšil svou bilanci 46. trefou v sezoně nejlepší střelec ligy Alex Ovechkin a během dalších tří minut a pěti sekund se prosadili také Andre Burakovsky a Nicklas Backstrom.

Pátý gól připravil Vrána, který se dostal do brejku po levé straně, místo zakončení objel branku a našel mezi kruhy volného Backstroma. Švédský centr zamířil do levého horního rohu a nedal šanci Camu Talbotovi, jenž o 69 sekund dříve vystřídal Briana Elliotta. Třiadvacetiletý Vrána se tak prosadil ve čtvrtém z posledních pěti zápasů a polepšil si na 41 bodů za 19 branek a 22 asistencí z 67 zápasů.

Kapitán Capitals Ovechkin si vedle gólu připsal v utkání i asistencí a jediný bod mu chybí k hranici 1200 bodů v NHL. Tu zatím pokořilo 48 hokejistů a jen dva jsou z nich v soutěži stále aktivní - Joe Thornton ze San Jose Sharks (1465) a Sidney Crosby z Pittsburgh Penguins (1202). "Bylo by to příjemné. Nedokázalo to zase tolik hráčů. Být jedním z nich by bylo hezké," prohlásil třiatřicetiletý Ovechkin.

Philadelphia se při snaze natáhnout svou pětizápasovou bodovou sérii v utkání nevzdala. Bradena Holtbyho překonal jako první 12 sekund před koncem druhého dějství obránce Philippe Myers, který ve svém osmém utkání v NHL oslavil premiérovou trefu. Po 10 sekundách závěrečné části se prosadil i Claude Giroux a v čase 47:48 se trefil ještě Scott Laughton.

Více ale už Holtby Flyers nepovolil a celkem 27 zákroky vychytal své 250. vítězství v NHL. Povedlo se mu to ve 409. duelu a v historii se na tuto metu dostal rychleji než on pouze Ken Dryden z Montreal Canadiens (381 zápasů).

Rittich porážce Flames nezabránil

Podruhé za sebou se postavil do brankoviště Calgary Rittich, který prožil výrazně podařenější duel než v pondělí doma proti Torontu, ale prohru s rozjetými Vegas 1:2 ani 36 zásahy neodvrátil. V souboji s Maple Leafs inkasoval šestadvacetiletý odchovanec Jihlavy z 32 střel šestkrát.

Golden Knights vykročili za pátým vítězstvím v řadě v deváté minutě, kdy využil přesilovou hru bek Shea Theodore. Krátce po polovině utkání vyrovnal zadák Travis Hamonic a ukončil tak po 180 minutách a 37 sekundách neprůstřelnost Marca-Andreho Fleuryho.

V 50. minutě zařídil výhru Vegas další obránce Deryk Engelland, který využil clony před Rittichem a střelou zápěstím rozhodl. Fleury pochytal 33 střel a se 437. vítězstvími v kariéře v NHL se vyrovnal na osmém místě historické tabulky Jacquesovi Planteovi.

Canucks zabrali proti Torontu

Teprve druhou výhru z posledních osmi zápasů vybojoval Vancouver a po vítězství nad Torontem 3:2 po prodloužení je na tom v Západní konferenci podobně jako na Východě Philadelphia. Canucks mohou přemýšlet, zda se dá ještě v 15 duelech dohnat sedmibodová ztráta na boje o Stanley Cup.

A to díky tomu, že dokázali otočit nepříznivý stav 0:2 po dvou třetinách, o který se postarali Ron Hainsey gólem v oslabení a Morgan Rielly. Mezi 43. a 45. minutou zlikvidovali manko během 112 sekund Loui Eriksson a Josh Leivo, v čase 63:11 rozhodl obránce Alexander Edler.

Maple Leafs vůbec poprvé v sezoně ztratili duel, v kterém po dvou třetinách vedli. V předchozích 32 případech dobře rozehrané zápasy dotáhli do vítězného konce.

Pietrangelo trefil výhru Blues

Po dvou duelech bez bodu uspělo St. Louis a v zápase plném obratů vyhrálo na ledě Anaheimu 5:4. Blues prohrávali 0:1, potom otočili stav na 3:1 a následně zase předvedli otočku na 4:3 Ducks. V čase 58:56 ale vyrovnal svou druhou trefou v utkání Robert Thomas a za 12 sekund rozhodl obránce Alex Pietrangelo.