Souhrn: Vrána skóroval, Voráček řádil v Tampě

3. března: Útočník Flyers dal gól a na další přihrál, pětibodový Stamkos a spol. ale nakonec brali výhru

Napsal NHL.com/cs / NHL.com/cs

Minimálně dva sobotní zápasy nabídly ukázku toho, v čem je NHL tak půvabná. Utkání 2018 Coors Light NHL Stadium Series mezi Washington Capitals a Toronto Maple Leafs bylo tradičně ohromnou show, ke které brankou přispěl i útočník domácí Jakub Vrána a asistencí hostující obránce Roman Polák.

Velká paráda se ale odehrála také na jihu USA mezi Tampa Bay Lightning a Philadelphia Flyers. Jakub Voráček byl jedním z hlavních hrdinů tohoto třináctigólového šlágru, tím největším se pak stal Steven Stamkos, jenž nasbíral pět bodů.

Tampa Bay Lightning - Philadelphia Flyers 7:6 po nájezdech

Flyers vedli 3:1, pak dokonce 5:3, aby stihli ještě o gól prohrávat a v závěru vyrovnat. Utkání dvou úspěšných týmů Východní konference mělo úplně vše včetně ruční výměny názorů a rozhodnutí v nájezdech.

Voráček se prosadil po dorážce vlastní střely, jíž trestal chybu obrany soupeře. Ještě před tím chytrou souhrou s Claudem Girouxem připravil gól v přesilovce pro Nolana Patricka.

Jenže nad jejich síly byli Stamkos a spol. Kapitán Lightning poprvé v kariéře zažil pětibodový zápas a stal se sedmým hráčem, kterému se to v klubu povedlo. Obránce Victor Hedman je nově prvním obráncem v historii Tampy, jenž vícekrát v sezoně zaznamenal čtyři body v jednom utkání. A uzdravený Nikita Kucherov třemi nahrávkami zvýšil vedení v čele produktivity ligy.

"Tihle kluci kolem mě se nikdy nevzdají,. Celkově to asi nebyl perfektní výkon, ale ty emoce za to stály," vykládal Stamkos.

"Pro fanoušky to musela být velká zábava. Zrovna jsem potkal nějaké kluky, kteří viděli hokej naživo poprvé, a jsem si jistý, že se vrátí," doplnil kapitána s úsměvem kouč Tampy Jon Cooper.

Gólman Flyers Petr Mrázek předvedl stejně jako protějšek Andrei Vasilevskiy v divokém duelu několik skvělých zákroků.

Washington Capitals - Toronto Maple Leafs 5:2

Capitals potvrdili, že se jim utkání pod širým nebem líbí. Vyhráli totiž potřetí ze tří pokusů a lepší jsou jen New York Rangers s bilancí 4-0-0.

Hned trio hráčů z týmu vítěze zaznamenalo tři body - Nicklas Backstrom, John Carlson a Evgeny Kuznetsov. Alex Ovechkin se už podeváté v kariéře dostal na hranici 40 branek v sezoně. Jen Wayne Gretzky, Marcel Dionne a Mario Lemieux to dokázali víckrát.

"40 je hezké číslo. Ale 50 je ještě lepší," usmál se kapitán Washingtonu. "Ještě mám pořád dost času to stihnout."

Gól ovšem vstřelil i Vrána, když chladnokrevně proměnil samostatný únik v polovině zápasu a trefil se po dlouhých 25 zápasech.

Tomáš Plekanec se po trejdu do Maple Leafs stal prvním hráčem historie, který se v jednom ročníku zúčastnil venkovního zápasu ve dvou týmech.

[Více k tématu: Souhrn: Vrána završil úspěch Capitals pod širým nebem]

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 3:2 po prodl.

Do sestavy Penguins se po krátkém výletu na farmu vrátil Dominik Simon a hned měl prsty v důležitém vyrovnávacím gólu Dericka Brassarda. O výhře rozhodl v prodloužení Sidney Crosby a dostihl Evgeniho Malkina na čele klubové historické tabulky v počtu branek vstřelených v nastavení. Oba jich mají 12.

"Vyprodukovali jsme hodně střel, měli hodně šancí a důležité bylo, že jsme se nevzdali," radoval se Crosby. "A hlavní je, že máme další dva body do tabulky."

Kris Letang kapitánovi na rozhodující trefu přihrál a byla to jeho 333. asistence kariéry, čímž na prvním místě historické tabulky obránců Penguins vymazal Paula Coffeyho.

Boston Bruins - Montreal Canadiens 2:1 po prodl.

Bruins se po čtvrteční gólové explozi obešli bez příspěvku Davidů Krejčího s Pastrňákem, i tak ale brali další dva body a nadále živí naději na opanování Východní konference.

A nepotřebovali k tomu ani gólmanskou jedničku Tuukku Raska, jehož se kouč Bruce Cassidy rozhodl kvůli drobným zdravotním problémům šetřit na úterý.

"Na hru našich hochů si stěžovat nemůžu. Byl to čtvrtý zápas v šesti dnech, k tomu cestování… Snažili se hrát co nejlépe a myslím, že se jim to povedlo," pochválil poražený tým kouč Claude Julien.

Canadiens ovšem už ve 23. utkání během letošní sezony dali ze hry maximálně jednu branku. Střelec vítězného gólu Brad Marchand se dostal na čelo historického pořadí klubu v počtu branek zaznamenaných v prodloužení po bok Dita Clappera a Glena Murrayho (10).

Edmonton Oilers - New York Rangers 2:3

Asistence Andreje Sekery nestačila Oilers na body v zápase s Rangers. Slovenský obránce si připsal nahrávku při gólu Ryana Nugenta-Hopkinse, jenž tři minuty před koncem druhé třetiny snižoval na 2:3. Od té doby branka nepadla.

Velký podíl na tom měl Alexandar Georgiev. Gólman bulharského původu pochytal ve třetí třetině všech 15 střel domácích, ve svém třetím startu v NHL si připsal celkem 35 zákroků a první výhru kariéry. Rangers se díky tomu dostali na tři body od držitele druhé divoké karty ve Východní konferenci Carolina Hurricanes.

Ostatní zápasy:
Dallas Stars - St. Louis Blues 3:2 po prodl.
Los Angeles Kings - Chicago Blackhawks 3:5
Arizona Coyotes - Ottawa Senators 2:1

Patrick Kane už ve 213. zápase kariéry zaznamenal dva a více bodů, tentokrát dokonce tři, a byl to on, kdo nasměroval Blackhawks k výhře.

O výhře Stars rozhodl v prodloužení Jamie Benn a byl to jeho 34. vítězný gól, čímž se dostal na třetí místo mezi legendami Stars. V utkání Coyotes a Senators potvrdil formu hostující útočník Mark Stone, který bilanci posledních sedmi zápasů, v nichž bodoval, rozšířil na 12 zápisů do statistik (dvě branky + 10 asistencí).