GettyImages-647296282

Čeští hokejisté zářili ve čtvrtečním programu NHL. Jakub Voráček se stal první hvězdou souboje Philadelphie s Floridou. Vítězství Flyers 2:1 po samostatných nájezdech zařídil jednou asistencí a rozhodující trefou v rozstřelu. Nováček Jakub Vrána vstřelil jediný gól při výhře Washingtonu nad New Jersey 1:0 a byl zvolen druhým nejlepším hráčem utkání.

Radek Faksa nezabránil gólem porážce Dallasu s New York Islanders 4:5. U jediné branky Bostonu při prohře Bostonu s New York Rangers 1:2 asistoval nejproduktivnější český hráč této sezony David Pastrňák. Tomáš Hertl přispěl přihrávkou k vítězství San Jose nad Vancouverem 3:1.
Philadelphia Flyers - Florida Panthers 2:1 po nájezdech
Voráček nejdříve v polovině třetí třetiny asistoval u branky Valtteriho Filppuly, který při svém debutu po středečním příchodu z celku Tampa Bay Lightning vyrovnal na 1:1. Finský útočník po kombinaci Voráčka a Braydena Schenna zblízka usměrnil puk za Jamese Reimera. Ve třetí sérii nájezdů rozhodl Voráček střelou mezi Reimerovy betony.
Voráček hrál v útoku právě s Schennem a novou posilou Filppulou. "Není lehké naskočit do nového mužstva. V první polovině neměl tolik času na ledě, ale pak hrál více. V posledních deseti minutách jsme při každém pobytu na ledě něco vytvořili. Musíme na tom ještě hodně pracovat, ale mám z toho dobrý pocit," komentoval Voráček spolupráci s Filppulou.
Florida vedla od 32. minuty, kdy se trefil ve vlastním oslabení Aaron Ekblad. Panthers ztratili zápas i brankáře Roberta Luonga, který už po bezbrankové první třetině odstoupil ze hry pro zranění v dolní části těla a bude týden mimo hru.
Pětačtyřicetiletý Jaromír Jágr v dresu Floridy nebodoval a dostal se v poslední minutě druhé třetiny do potyčky s Michaelem Del Zottem. Rozruch vyvolala Jágrova snaha dorážet puk v době, kdy jej gólman Steve Mason přikryl lapačkou. Pykat šel za bitku s Alexem Petrovicem také obránce Flyers Radko Gudas.

Washington Capitals - New Jersey Devils 1:0
Vrána rozuzlil zápas v čase 47:21 v přesilové hře, kdy se dostal sám před Coryho Schneidera a střelou na vyrážečku se postaral o 14. domácí výhru Capitals za sebou, což je nový klubový rekord. Jednadvacetiletý český talent dal i svou druhou branku v NHL v kariéře v početní výhodě a vylepšil svou bilanci ve 14. duelu na čtyři body.
"Dát takový gól před domácím publikem je neuvěřitelný pocit. Washington je teď nejlepší tým v lize a já si vážím každého okamžiku na ledě," řekl Vrána, který po úterním příchodu z farmy v Hershey z American Hockey League nastoupil podruhé za sebou. Předtím čekal na šanci od 27. prosince.
Brankáři Bradenovi Holtbymu stačilo k čistému kontu 15 úspěšných zákroků a byl vyhlášen první hvězdou utkání. S osmi nulami vládne statistikám této sezony a celkově dosáhl na 31. shutout v 292 duelech v NHL.
Dallas Stars - New York Islanders 4:5
Faksa se ve 28. minutě prosadil po kombinaci s Patrickem Sharpem a získal Stars vedení 2:1. Český forvard rozjel akci průnikem po levé straně, Sharp mu pak z pravého roku vrátil puk křižně na kruh a Faksa prostřelil Thomase Greisse. Jeho devátá trefa v sezoně ale k úspěchu nevedla.
Dallas sice díky Jasonovi Spezzovi získal vedení 3:1, ale Andrew Ladd, Nick Leddy, Dennis Seidenberg a Nikolay Kulemin otočili stav na 5:3 pro Islanders. V 58. minutě ve vlastním oslabení už jen zkorigoval výsledek svou druhou brankou v utkání Jamie Benn.

Boston Bruins - New York Rangers 1:2
Pastrňák ukázal opět svou formu v 53. minutě, kdy krásně oklamal obránce Nicka Holdena, a přestože byl faulovaný, tak v pádu zakončil a Brad Marchand u levé tyče doklepl puk za záda Henrika Lundqvista. Byl to ale jediný gól, který švédský gólman v den svých 35. narozenin inkasoval a se 403 vítěznými zápasy se vyrovnal na 10. místě historického pořadí Grantu Fuhrovi.
Rangers dostali ve třetí třetině do vedení 2:0 Pavel Buchnevich a Oscar Lindberg. Kouč Bruce Cassidy si ve svém devátém utkání v pozici hlavního kouče Bostonu připsal teprve druhou porážku.
San Jose Sharks - Vancouver Canucks 3:1
Hertl se v polovině druhé třetiny podílel na vítězném gólu Marcuse Sorensena. Vybruslil si od levého mantinelu mezi kruhu, kde se mu po kličce nepodařilo vystřelil, ale puk si zpracoval nohou švédský forvard a pohotovým zakončením si ve svém čtvrtém utkání v NHL připsal premiérovou branku.
Sharks v utkání prohrávali od osmé minuty, kdy se v přesilové hře prosadil Bo Horvat. Obrat v utkání načal v 16. minutě Mikkel Boedker a po Sorensenově trefě ještě ve druhé třetině pojistil výhru Logan Couture. San Jose vyhrálo potřetí za sebou a ukončilo šestizápasovou vítěznou sérii Canucks na jeho ledě.
Columbus Blue Jackets - Minnesota Wild 1:0
Pod vítězství Blue Jackets se podepsal 38 úspěšnými zákroky Sergei Bobrovsky, který si připsal čtvrté čisté konto v sezoně a celkově šestnácté ve 317 zápasech v NHL. Rozhodl v 45. minutě Brandon Saad.
Velkou šanci překonat Bobrovskyho měl na konci první třetiny v přesilové hře Martin Hanzal, ale ruský gólman jeho šanci zmařil zákrokem betonem. Minnesota nastoupila potřetí za sebou bez útočníků Zacha Pariseho a Jasona Pominvillea, kteří mají příušnice.
Buffalo Sabres - Arizona Coyotes 6:3
Shodně třemi body za gól a dvě asistence přispěli k výhře Sabres Jack Eichel a Ryan O'Reilly. Buffalo slavilo poprvé po čtyřech porážkách za sebou. Ve druhé třetině ale přišlo o útočníka Kylea Okposa, který si poranil žebra.
Coyotes prohráli podruhé za sebou a počtvrté z posledních pěti utkání. Naprázdno vyšel v jejich dresu útočník Radim Vrbata, který předtím držel desetizápasovou bodovou sérii, svou nejdelší v kariéře.
Montreal Canadiens - Nashville Predators 2:1
Obránce P.K. Subban musel strávit při svém prvním vystoupení proti Canadiens, kteří jej 29. června loňského roku vyměnili za bek Sheau Webera, strávit hořkou porážku. Predators totiž ztratil zápas 8,3 vteřiny před koncem po trefě Paula Byrona.
Subban se podílel v 19. minutě v přesilové hře na úvodní brance utkání, když asistoval Ryanovi Ellisovi. Obrat Montrealu zahájil v polovině třetí třetiny Brendan Gallagher. Canadiens se radovali ze čtvrté výhry v řadě.

Ottawa Senators - Colorado Avalanche 2:1
Dvěma góly oslavil svou premiéru v dresu Senators útočník Alexandre Burrows, jehož Ottawa získala v pondělí z Vancouveru. Trefami v 9. a 36. minutě zařídil vedení 2:0 a za Avalanche ve třetí třetině už jen korigoval výsledek Rene Bourque. Pro nejhorší tým sezony to byla 13. porážka z posledních 14 zápasů venku.
"První gól byl docela šťastný a při druhém jsem to prostřelil obránci mezi nohama. Nejdůležitější je, že jsme našli cestu k vítězství. Kvůli tomu tady jsem," řekl Burrows.
Los Angeles Kings - Toronto Maple Leafs 3:2 po nájezdech
Toronto vedlo díky brankám Tylera Bozaka a Nikity Zaitseva po dvou třetinách 2:0, ale obrat řídil kapitán Kings Anze Kopitar. Nejdříve po 27 vteřinách třetí třetiny v přesilové hře snížil a po vyrovnání Tannera Pearsona ve třetí sérii rozstřelu i rozhodl.
Momenty večera:
1. Domácí série Capitals
Washington zdolal New Jersey 1:0 díky trefě nováčka Jakuba Vrány a stanovil nový klubový rekord na 14 výher na vlastním ledě za sebou. Naprázdno doma Capitals nevyšli dokonce šestnáctkrát v řadě od 17. prosince.
2. Burrowsova premiéra
Útočník Alexandre Burrows ozdobil svou premiéru v dresu Ottawy dvěma góly. Zařídil vítězství Senators nad Coloradem 2:1.
3. Lundqvist vyrovnal Fuhra
Brankář Henrik Lundqvist vychytal ve 403. vítězství v NHL a vyrovnal se na 10. místě historické tabulky Grantu Fuhrovi. K výhře Rangers v Bostonu 2:1 pomohl 32 úspěšnými zákroky.
Hvězdy večera:
1. Jakub Voráček (PHI): vítězný nájezd, 1 asistence, 5 střel
2. Ryan Strome (NYI): 1 gól, 2 asistence, 2 střely
3. Ryan O'Reilly (BUF): 1 gól, 2 asistence, 1 střela
Na co se těšit:
Na programu je šest zápasů. Na své šesté výhry v řadě budou útočit Chicago Blackhawks proti New York Islanders a Calgary Flames proti Detroit Red Wings.