Souhrn: Pětibodový Voráček pozvedl Flyers

Český forvard dal při výhře v Ottawě dva góly a jako Gudas na další tři nahrál

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Český útočník Jakub Voráček se stal hlavní postavou středečního programu NHL, když se pod vítězství týmu Philadelphia Flyers 7:4 na ledě mužstva Ottawa Senators podepsal hned pěti body za dva góly a tři asistence. Rovněž tři nahrávky si připsal jeho týmový spoluhráč z obrany Radko Gudas.

Repríza finále posledního play off vyzněla jasně pro Washington Capitals. Obhájci Stanleyova poháru přehráli Vegas Golden Knights přesvědčivě 5:2, k čemuž nejvíce přispěl Evgeny Kuznetsov. Čtyři body nastřádal díky gólu a třem přihrávkám.

5+3 v českém balení

Flyers se potřebovali sebrat po den starém domácím výprasku se San Jose Sharks 2:8. Ačkoliv po 13 inkasovaných brankách za dva zápasy nebyli zdaleka bezchybní v defenzivě, sedm nastřílených gólů přebilo ty obdržené.

Voráček byl hned u pěti z nich, což znamenalo jeho nové osobní maximum kariéry. Devětadvacetiletý tahoun Flyers, jenž skóroval na 1:1 a 3:2, tak vylepšil svou bilanci v sezoně na osm bodů ze čtyř startů za dvě trefy a šest asistencí.

"Občas je docela dobré, když můžete po nepovedeném utkání vyrazit za dalším zápasem ven a hrajete hned následující den," řekl Voráček k reakci Flyers na drtivou prohru se Sharks. "Využili jsme toho. Ta domácí premiéra nám opravdu nevyšla, ale tady jsme dali sedm gólů a myslím, že jsme odehráli vážně dobrý zápas."

S tím souhlasil i kouč Dave Hakstol. "O negativech tady dnes nebudu mluvit. Tohle byl sakra skvělý druhý zápas ve dvou dnech, v němž jsme se skvěle zvedli po tom předchozím hodně bídném večeru."

Druhou třetinu poznamenalo několik bitek, důležité pro Flyers ale bylo, že v ní sice inkasovali na 1:2, ale do druhé přestávky stihli vývoj otočit a vedli 4:3. Dvě ze tří svých asistencí během ní stihl Gudas.

Svůj účet uzavřel při hře domácích bez gólmana, kdy vyzval k dovršení hattricku první hvězdu zápasu Voráčka, ten však zblízka místo pokusu o zakončení nesobecky nabídl gól Scottu Laughtonovi.

Brady Tkachuk si v dresu poražených připsal dva góly a nahrávku, stejně si vedl i Maxime Lajoie. Čtyřka letošního draftu Tkachuk se tak dočkal prvních gólů v NHL.

"Ten první nebyl zrovna takový, o němž sníte, když se mi puk odrazil do branky od brusle," uvedl Tkachuk. "Dát ten druhý, to už bylo něco. Vážně vzrušující chvíle."

Craig Anderson se v brankovišti Ottawy sice oháněl, co mohl, zaznamenal 38 zákroků, ale na body to nestačilo. Senators mají ze čtyř utkání skóre 15:20.

"Gólů dáváme dost," poznamenal Anderson. "Myslím, že můžeme věřit, že ty tři čtyři góly obvykle dáme, ale vzadu se musíme pokusit to trošku zavřít."

Série pokračuje

Washington vyhrál v součtu s finálovými bitvami o Stanley Cup proti Vegas páté utkání za sebou. Kuznetsov se prosadil v přesilovce a navrch přidal tři nahrávky.

Kapitán šampionů Alex Ovechkin pomohl k úspěchu dvěma zásahy do černého a v pořadí střelců tak se 611 góly přeskočil legendárního Bobbyho Hulla na 17. pozici. Braden Holtby v brankovišti Capitals zaznamenal 29 úspěšných zákroků.

"Právě takhle chceme hrát. Jen prostě pokračovat, jak hrajeme teď, protože je to zábava," prohlásil Ovechkin. "A je velká zábava u toho být."

Ovechkin vypálil na branku Golden Knights celkem sedm ran, z toho dvě našly svůj cíl a Marc-André Fleury na ně nestačil. Druhým nejaktivnějším střelcem domácích byl Jakub Vrána s pěti střelami, v utkání ale nebodoval.

Poprvé od zranění v průběhu přípravy naskočil do sestavy 'Caps' obránce Michal Kempný. Za 23 střídání odehrál celkem téměř 17 minut, dvakrát se provinil proti pravidlům, ale v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách si připsal kladný bod.

Zadák Capitals Matt Niskanen si připsal přihrávkou na pátý gól T.J. Oshieho při hře Vegas bez gólmana 300. bod kariéry v NHL.

[Sledujte veškeré novinky z NHL na Twitteru @NHLcz]

Úspěšný debut Jaškina

Vítěznou premiéru v novém působišti si odbyl Dmitrij Jaškin. Na ledě pobyl v součtu 11 minut a 20 sekund.

Jaškin prožil začátkem října své první stěhování v rámci NHL, když si českého útočníka vybrali Capitals z listiny volných hráčů. Tam jej St. Louis Blues museli zařadit před plánovaným přesunem na farmu do San Antonia do AHL.

Pětadvacetiletý rodák z Omsku v červenci uzavřel s Blues novou roční jednocestnou smlouvu na 1,1 milionu dolarů, absolvoval s týmem i přípravné zápasy, ale pak přišel přesun do týmu obhájců Stanley Cupu.

Pomalý rozjezd Vegas

V kontrastu s první nováčkovskou sezonou mají Golden Knights za sebou nepovedený start do sezony. Z úvodních čtyř utkání dokázali vyhrát jediné, a to díky úspěšně zvládnutým nájezdům na ledě týmu Minnesota Wild.

Loni přitom nově složené mužstvo vyhrálo všechny tři úvodní zápasy a sebevědomí si posílilo celkem osmi výhrami z prvních devíti vystoupení v sezoně.

"Skóre tomu zápasu moc neodpovídá," prohlásil gólman poražených Fleury. "Měli jsme hodně puk na holích, nastřelili čtyři tyčky... Byl to jeden z našich lepších zápasů dosavadního průběhu sezony."

První góly i body pro Coyotes

Hrdinou týmu, který ukončil po 137 minutách a 33 sekundách čekání na gól od začátku sezony v podání Arizony, se stal Dylan Strome, jenž přesilovkovou trefou vyrovnal na 1:1. Asistenci a tím i první bod v sezoně si připsal slovenský forvard Richard Pánik.

Ve 26. minutě Stromea dokonce při vlastním oslabení následoval Brad Richardson a hostující Coyotes tak dovršili obrat ve vývoji, jenže Ben Street vyrovnal a ve třetím dějství už další gól nepadl.

Dosud stoprocentní Ducks tak bodovali i ve čtvrtém utkání nového ročníku, jenže poslední slovo měli přece jen svěřenci Ricka Toccheta. Vítězný gól Arizony dal Nick Cousins.