Vokoun chytal skvěle, ale Pittsburghu opět selhal útok. Boston tak sahá po finále

Napsal Michael Langr / NHL.com

Před třetím finále Východní konference se v NHL málem nehovořilo o ničem jiném, než zda do branky Pittsburgh Penguins naskočí Tomáš Vokoun, nebo Marc-Andre Fleury. Kouč Dan Bylsma se rozhodl správně - dal důvěru českému veteránovi a ten podal fantastický výkon. Jenže problém Pens přetrvává někde jinde: v neschopnosti hvězd střílet góly.

Sidney Crosby, Evgeni Malkin, Jarome Iginla, James Neal... Pittsburgh disponuje množstvím ofenzivních es první velikosti. Jenže tahle vozba, doplněná o další skvělé hráče jako Chris Kunitz, Pascal Dupuis, Jussi Jokinen nebo Brenden Morrow, je v proti Boston Bruins bezzubá. Ve třech zápasech dali Penguins jen dva góly a proto prohrávají už 0:3 na zápasy.

Středeční utkání v Bostonu to naplno potvrdilo. Hosté rozvinuli drtivou ofenzivní linii. Vyhrávali vhazování. Přehráli soupeře v mnoha osobních soubojích, rozvěšovali je po mantinelech. A na rozdíl od předchozích duelů je ani nepouštěli do příliš mnoha nebezpečných brejků. Přes zákopy ovládané gólmanem Tuukka Raskem se však za 95 minut dostali jen jednou po střele Chrise Kunitze v polovině druhé třetiny. Zbylých 54 pokusů finský fantom pochytal, dvakrát mu pomohla i tyčka.

"Celý zápas jsme se cítili dobře. Mysleli jsme , že je jen otázka času, kdy to zlomíme i gólově," uvedl Crosby, jenž stále čeká na svůj první bod v sérii. "To se bohužel nepřihodilo. Ustáli to a konec byl jejich."

Ve druhém prodloužení rozhodl zápas Patrice Bergeron po akci, kterou zahájil Jaromir Jagr, když ve středním pásmu odebral puk Malkinovi. Bergeron pak usměrnil nahrávku Brada Marchanda a bylo hotovo - Boston vyhrál 2:1 a nečekaně brzy sahá po postupu do finále Stanley Cupu, kam míří po dvou letech.

"Nalezli jsme cestu," prohlásil Bergeron. "V prvních šedesáti minutách to od nás nebyl úplně nejlepší výkon, ale v prodloužení jsme se semkli a měli jsme tam hodně dobrých šancí. Nepřestávali jsme bojovat a nějak jsme našli cestu k výhře."

Čtvrtý zápas se hraje v pátek (sobota 1:00 SEČ) v Bostonu.