Vermette opět skolil Tampu, Chicago sahá po triumfu

Napsal Michael Langr / NHL.com

Generální manažer Chicago Blackhawks Stan Bowman si může dovolit trochu sebechvály. Antoine Vermette, kterého přivedl do týmu před letošní uzávěrkou přestupů, vstřelil ve finálové sérii už druhý vítězný gól.

Po zápase číslo 1 rozhodl i pátý duel na ledě Tampa Bay Lightning. Po výhře 2:1 mají Blackhawks velkou příležitost získat třetí Stanley Cup během šesti sezón. Poprvé od roku 1938 by však mohli slavit zisk trofeje před domácími diváky. Šestý zápas se hraje v United Center v pondělí (v úterý ve 2. 00 SELČ).

"Je mi jasné, že v příštích dvou dnech bude v Chicagu pěkný blázinec. Těším se na to," řekl trenér Blackhawks Joel Quenneville.

Dvaatřicetiletý Vermette přišel do Chicaga z Arizona Coyotes a neměl pokaždé jisté místo. I v play off se třikrát ocitl mimo sestavu, ale ve finále je oporou a hlavně střelcem veledůležitých gólů. "Hrát za Blackhawks byla pro mě skvělá příležitost. Teď vypadá všechno krásně, ale je před námi ještě dost práce," řekl Vermette.

Od příchodu kouče Quennevillea (2008-09) mají Blackhawks neuvěřitelnou bilanci 17-1 v zápasech, které následují, když série play off dospěje do stavu 2:2.

Mezi tyče Lightning se sice po jednozápasové pauze vrátil gólman Ben Bishop, ale na domácí se od začátku valily jen pohromy. Hned na začátku se Tampě rozpadl nejproduktivnější útok. Po chybě chicagského brankáře Coreyho Crawforda měl šanci otevřít skóre Nikita Kucherov, ale nedal a v pádu navíc bolestivě narazil do tyče a v utkání už nepokračoval.

V sedmé minutě tak pohnul výsledkem hostující Patrick Sharp, když využil srážky Bishopa s obráncem Victorem Hedmanem a zavezl puk do prázdné branky.

"Díval jsem se na led, (Bishopa) jsem neviděl, ani neslyšel. Takové věci se stávají, pořád bylo dost času," tvrdil švédský bek Tampy Bay.

Vyrovnání se domácí dočkali ve druhé třetině zásluhou Valtteri Filppuly, kterého skvěle našel obránce Jason Garrison.

"Zase se ukázalo, jak vyrovnané týmy, proti sobě hrají," řekl útočník Lightning Ryan Callahan.

Útočník Ondřej Palát odehrál za domácí 21 minut, čtyřikrát vystřelil a měl dvě velké příležitosti skórovat, jenže Crawford se činil. Bek Andrej Šustr byl na ledě 15:04 minuty a připsal si minus bod za účast na ledě při rozhodující akci zápasu.

Vysoký český obránce propadl v útočném pásmu, puk mu u mantinelu sebral právě Vermette a vyslal do brejku Krise Versteega. Ten se sice k pořádné střele nedostal, ale centr Chicaga si počkal na odražený puk a zavěsil.

"Někde jsem četl, jak kouč Arizony říkal, že Vermette je nejlepší ve velkých zápasech. To je přesně to, co teď předvádí u nás," chválil spoluhráče obránce Chicaga Niklas Hjalmarsson.

Tampa musí odvracet mečbol soupeře, zmaru však ještě nepropadá. "Pořád jsme naživu," řekl kouč Lightning Jon Cooper. "Musíme se probít k sedmému utkání."