Dveře 'vězení' se netrhnou. A využívá toho Vegas

Golden Knights vydělali na častých vyloučeních soupeře. Sharks musí ovládnout emoce, jinak budou v těžké situaci

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

Můj čtyřletý syn nejraději z hokeje sleduje vyloučení a o cestě na trestnou lavici říká, že 'ten pán jde do vězení'.

Kdyby se díval na celou sérii San Jose Sharks s Vegas Golden Knights, musel by být nadšený. Oba vyhecovaní soupeři jsou nejvylučovanějšími týmy dosavadního play off, ve třech zápasech dosud nastřádali 126 trestných minut, což je o 41 víc než ve druhé nejostřejší sérii mezi Tampou Bay a Columbusem.

Dveře 'vězení' se na divokém Západě netrhnou.

V takovém případě je hra v přesilovkách a oslabeních logicky klíčovým faktorem úspěchu. A ve třetím zápase ji mnohem lépe zvládli domácí Golden Knights.

"Když jsou týmy často vylučované, je důležité mít silnou a kvalitní přesilovku. Nám se to dnes povedlo, fungovalo to dobře. Líbilo se mi, jak jsme zahráli. A to po celý zápas. Bojovali jsme, brzy jsme vedli a hráli jsme dobře," pochvaloval si po výhře 6:3 kouč Vegas Gerard Gallant.

Golden Knights se dostali do vedení už v 16. sekundě brankou nehlídaného Marka Stonea a od té doby diktovali tempo až do konce. Pomohly jim k tomu ovšem využité početní výhody, kterých jim soupeř nabídl hned šest. Hned po čtyřech sekundách druhé přesilovky zvýšil Max Pacioretty na 2:0 a ve druhé třetině se při hře pět na čtyři prosadil také Paul Stastny.

Využití dvou ze šesti přesilovek sice značí stejné procento jako u San Jose, za nějž se v převaze prosadil Logan Couture, jenže hosté hráli tentokrát v početní výhodě jen třikrát.

"O disciplíně se bavíme dnes a denně. Tentokrát jsme hráli tvrdě, ale ne za hranicí. V oslabení hráli Sharks a my jsme toho využili," uvedl Gallant. "Hráli jsme disciplinovaně a nenechali se moc často vylučovat. Byl to od nás skvělý zápas."

To Sharks tentokrát v zápase, který jim od začátku proklouzával mezi prsty, emoce nezvládli.

Je pravda, že jeden trest pro Kevina Labanca byl hodně přísný, bránění ve hře viděli v jeho počínání ze druhé třetiny z celé haly snad jen rozhodčí. Ale také je pravda, že trest pro Joea Thorntona byl naopak hodně shovívavý. Slavný veterán totiž za hit na hlavu českého útočníka Tomáše Noska ve druhé části dostal místo 'pět plus do konce' jen dvě minuty.

I když Nosek byl nakonec v pořádku a utkání dohrál, podle očekávání se faulem vousatého centra Sharks zabývalo Oddělení pro hráčskou bezpečnost NHL. "O tom není sporu. Určitě se na to podívají. Jednoznačně šlo o úder na hlavu," měl jasno Gallant.

Viditelně frustrovaný Thornton po zápase svůj zákrok zlehčoval. "Upřímně si myslím, že jsem se ho sotva dotknul. A taky se hned vrátil (do hry). Myslím, že můj syn mě takhle trefí šestkrát za den. Šlo jen o to, že se (Nosek) vystavil do podivné pozice," uvedl. O den poszději skutečně dostal od disciplinárky jednozápasový distanc a ve čtvrtém utkání nesmí hrát.

I tento incident ukazuje na to, v jakém rozpoložení byly ve třetím zápase i po něm oba celky. Hráči Vegas své emoce kontrolovali, využili jich spolu s tradičně skvělou atmosférou ke svému prospěchu. Hráči San Jose šli za hranu - a pykali za to.

[Více k tématu: Stone hattrickem dovedl Vegas k výhře]

"Nebylo to dobré. V play off je vždycky spousta emocí a někdy se to prostě takhle vyvrbí. To není nic proti ničemu, ale nesmí se to vymknout z rukou tak, jako se nám to teď stalo," uznal kapitán hostů Joe Pavelski.

"Těch vyloučení bylo moc," doplnil trenér Sharks Peter DeBoer. "V první třetině, kdy jsme z jejich přesilovky inkasovali, to nebyly fauly z frustrace, šlo o vyhození puku za plexisklo a nechtěnou vysokou hůl. To jsou smolné záležitosti, které se mohou stát každému. Ale s postupem času se to nabalovalo."

K výčtu trestných minut jich nakonec přibylo deset za závěrečnou bitku Evandera Kanea s domácím rváčem Ryanem Reavesem, kterou Thornton vzhledem k váhovému rozdílu mezi oběma hráči sarkasticky okomentoval.

"Na třicetigólového střelce se držel dobře," řekl o svém spoluhráči. "Vypadalo to, jak kdyby s Ryanem bojoval Brett Hull. Ale bylo smutné sledovat Ryana, že takhle jde proti třicetigólovému střelci. Snad bude mít příště víc štěstí," dodal ironicky.

Kouč Gallant nabídl jiný pohled: "Podívejte, je to tvrdá série. Hoši jsou na obou stranách frustrovaní. A tihle dva (Reaves a Kane)... Prostě dostali šanci si to vyřídit takhle. Nedá se čekat, že by všechno jen tak přešli mávnutím ruky. My můžeme mít pod kontrolou jediné: posílat na led ty správné hráče v ten správný čas."

[Kompletní pokrytí série San Jose s Vegas]

Celkem má v sérii stále víc trestů Vegas, které nasbíralo (hlavně kvůli prvním dvěma utkání) 71 trestných minut; San Jose jich má zatím 55. Jenže zatímco v základní části mělo s využitím 23,7 šesté nejlepší přesilovky v lize, v play off je s 18,8 procenta osmé ze 16 týmů. A naopak, Golden Knigths v tomto ohledu poskočili ze 16,8 a 25. místa v NHL na 30,8 procenta, což byla po nedělních zápasech čtvrtá nejlepší přesilovka v letošním Stanley Cupu.

Pro čtvrtý zápas série, který je na programu v noci na středu (4.30 SELČ) ve Vegas, tak musí hokejisté Sharks vedle lepších vstupů do zápasu i jednotlivých třetin především ovládnout emoce. Jak vidno, být příliš často 've vězení' by San Jose vzhledem k vylepšené hře Vegas v přesilovkách mohlo stát celou sérii.