Vasilevskiy má důvěru. Zvládne břemeno finále?

Napsal Michael Langr / NHL.com

V minulé sezoně se Ben Bishop dostal mezi tři finalisty Vezina Trophy, ale před play off se zranil a Tampa Bay Lightning prohráli v prvním kole s Montreal Canadiens 0:4 na zápasy.

V letošním ročníku dovedl stejný gólman Tampu až do finále Stanley Cupu. V jeho druhém zápase proti Chicago Blackhawks se však opět zranil a zda bude schopen chytat, zatím není známo. Zvládl by tentokrát celek z Floridy tíhu vyřazovací série i bez své jedničky?

Podle závěru druhého utkání se zdálo, že ano. Ruský náhradník Andrei Vasilevskiy dovedl Lightning k vítězství, když se do branky postavil sedm minut před koncem a nepustil ani jednu z pěti střel. V letošním play off odchytal ve třech utkáních 54 minut, dostal čtyři góly z 38 střel (úspěšnost 89,5) a jeho průměr činí 4,43 branky na zápas.

Bishop má za sebou v letošním Stanley Cupu 22 startů, tři čistá konta, úspěšnost 91,8 procenta a průměr 2,2.

"Zatím nevím, kdo bude chytat. Uvidíme před zápasem," řekl v neděli Jon Cooper, kouč Tampy.

Bishop nedochytal druhé finále kvůli nespecifikovanému zranění. Poprvé odstoupil v polovině třetí třetiny, poté se krátce vrátil a necelých osm minut před koncem definitivně opustil led.

Dvacetiletý Vasilevskiy je spolu s Johnem Gibsonem z Anaheim Ducks považovaný za nejlepšího brankáře mezi nováčky NHL. V roce 2012 zazářil na mistrovství světa juniorů, loni byl jedničkou ruské Ufy a v play off KHL odchytal 18 zápasů.

"Plně mu důvěřujeme. Na zimáku tráví šest až osm hodin. Pracuje extrémně tvrdě. Je připravený, možná nejlépe ze všech. Myslím, že mu pomohlo, že byl v play off hozený rovnou doprostřed rybníka," uvedl kapitán Lihgtning Steven Stamkos.

"Hráli jsme hodně těžkých zápasů a kdykoliv (Bishop) potřeboval odpočinek, on ho zastoupil. Chytal v různých situacích, na začátku dostal pár gólů, ale nepoložilo ho to. Stejně jako v posledním zápase: přišel, chytal dobře a vyhráli jsme."

Ve stejný scénář věří Stamkos a jeho spoluhráči i pro třetí zápas série, který se hraje v pondělí večer (úterý 2.00 SELČ) v chicagské hale United Center. Ať už bude v brankovišti Tampy stát kdokoliv.