Vegas_Palat

Každý pátek během sezony 2017-18 vám NHL.com/cs přináší žebříček Super 10 - přehled nejsilnějších týmů ligy podle aktuální situace, celkové kvality i momentální formy. Udává jiný obrázek než klasická tabulka, sleduje trendy a sílu mužstev podle posledních výsledků, schopnosti poprat se s jinými dobrými celky, fazony opor a dalších faktorů.

V průběhu ledna si každý hokejista NHL užije takzvaný 'bye week' - povinnou pauzu, v níž nesmí na stadion a odpočine si od tréninků i neúprosného kolotoče zápasů.
V novém vydání žebříčku Super 10 jsme se podívali na to, kdy měly volný týden (obvykle pět až šest dní) aktuálně nejsilnější celky ligy, co to s nimi udělalo a jaký je čeká další program.
1. Vegas Golden Knights (30-11-3; 63 bodů)Před týdnem: 1.
Přestávka Golden Knights trvala jen pět dní (od 8. do 12. ledna), po ní se tým chvíli hledal: prohrál s Edmonton Oilers 2:3 po prodloužení a s Nashville Predators 0:1. Proti ligové jedničce Tampa Bay Lightning však opět zabral a potvrdil svou sílu čtvrteční výhrou 4:1.

2. Boston Bruins (26-10-8; 60 bodů) Před týdnem: 3.
Navlas stejnou pauzu jako Vegas měl i rozjetý Boston, jemuž to však rozhodně vůbec neuškodilo. Dvakrát si poradil s Montreal Canadiens a mezitím bodoval proti Dallas Stars, s nimiž prohrál v prodloužení. Bruins se tak opevnili na druhém místě Atlantické divize s pěti body a zápasem k dorbu na nedávno ještě jednoznačného lídra ligy Tampu Bay.
3. Tampa Bay Lightning (31-11-3; 65 bodů)Před týdnem: 2.
Lightning zakončili 'bye week' trvající od 12. do 17. ledna porážkou s Vegas a ukázali, že z podzimní formy s příchodem zimy ztratili: v lednu vyhráli jen tři ze sedmi utkání (3-3-1). Navíc je čeká osmizápasový trip po městech soupeřů, přerušený v polovině All-Star víkendem na jejich ledě v Amalie Areně.
4. Nashville Predators (27-11-6; 60 bodů)Před týdnem: 5.
Predators ukázali svou sílu před i po přestávce, která pro ně trvala od 10. do 15. ledna. Před ní vyhráli dvakrát a bodovali ve třech duelech po době, po ní opět dvakrát zvítězili, včetně 'skalpu' Golden Knights. Z následujících šesti utkání jich Nashville hraje pět doma.

5. Colorado Avalanche (25-16-3; 53 bodů)Před týdnem: 8.
Nathan MacKinnon ve fantastické formě (17 bodů v posledních osmi zápasech) táhne Avalanche vzhůru rychlým tempem. Colorado vyhrálo osm zápasů v řadě a šestidenní pauza od 7. do 12. lednem ho rozhodně nezastavila - po ní zdolalo Dallas Stars, Anaheim Ducks i San Jose Sharks. Tým hrál na druhou stranu devětkrát za sebou doma, teď ho naopak čeká šestizápasový trip.
Více k tématu: [Z MacKinnona se stává opravdová hvězda]
6. Washington Capitals (28-14-4; 60 bodů)Před týdnem: 4.
Washington měl trochu zvláštní rozpis, protože ještě před povinnou pauzou (13.-17. ledna) mu vyšla čtyřdenní přestávka po 2. lednu. Po ní však tým vyhrál tři ze čtyř zápasů a po 'bye weeku' pak podlehl New Jersey Devils až v prodloužení. Z následujících osmi utkání hrají Capitals pětkrát proti soupeřům ze své Metropolitní divize a mohou si tak upevnit postavení v jejím čele.
7. Calgary Flames (25-16-4; 54 bodů)Před týdnem: 10.
Flames zakončují svou přestávku v pátek, trvala od 15. ledna. Uvidíme, zda nebyla spíš na škodu - před ní totiž Calgary vyhrálo sedm zápasů v řadě a vytáhlo se na třetí místo v Pacifické divizi. Tým teď čeká šest ze sedmi zápasů doma, pocestuje jen do sousedního Edmontonu. Otázka je, zda je to výhoda, Flames totiž hrají lépe venku.

Více k tématu: [Kam povedou Jágrovy kroky? Stále není jasno]
8. St. Louis Blues (28-17-3; 59 bodů)Před týdnem: mimo top 10
Blues od začátku sezony sužovala zranění a povinné volno (10.-15. ledna) jim tak velmi prospělo. Zatímco před ním třikrát za sebou prohráli a dostali při tom 17 branek, po něm dvakrát zvítězili a inkasovali vždy jen jeden gól. Do konce ledna navíc hrají jen doma, takže nově načerpané síly by měly vydržet delší dobu.
9. Winnipeg Jets (26-13-7; 59 bodů)Před týdnem: 7.
I Jets přivítali 'bye week', který pro ně trvá šest dní a skončí sobotním duelem s rozjetým Calgary. Před ním totiž hráli pět zápasů v devíti dnech a v závěru této série to byl znát: po třech výhrách dvakrát prohráli a dali vždy jen jeden gól. Celkově jsou přitom se 152 brankami třetím nejlépe střílejícím týmem ligy.
10. Pittsburgh Penguins (25-20-3; 53 bodů)Před týdnem: mimo top 10
Šampioni se probouzejí. Po nevalném konci starého roku vyhráli Penguins šest z osmi lednových utkání. Před povinným volnem (8.-12. ledna) si poradili i s rozjetým Bostonem (6:5 po prodloužení) a po něm vyhráli tři ze čtyř duelů. Dostali se tak zpět na postupové místo - aktuálně drží druhou divokou kartu ve Východní konferenci.

Vypadli z top 10: Los Angeles Kings, Dallas Stars
ŽHAVÍ ČEŠI
Ondřej Kaše (Anaheim Ducks)
Mladík z Anaheimu se byl místo povinné pauzy rozehrát na farmě, protože před tím marodil s virózou. A náramně mu to prospělo: po návratu do NHL dal ve třech duelech tři góly a připsal si pět bodů.
***Více k tématu: [Rozjetý Kaše: Dobrou náladu mám po mamce]
Michal Neuvirth (Philadelphia Flyers)
Český gólman kvůli zdravotním potížím víc než měsíc nechytal, ve čtyřech lednových představeních (z toho dva celé zápasy) však vyčapal 77 z 81 střel soupeřů a znovu se stal oporou Philadelphie.
David Krejčí (Boston Bruins)
*
Kreativní centr je zpět ve formě a je to znát i na bodech - ve čtyřech startech po přestávce jich nasbíral šest za dva góly a čtyři asistence.