Predators bench

Zhruba takhle to vypadá, když se favorit pořádně rozjede. I když zatím jen na 40 minut.
"My jsme k sobě hodně upřímní," říkal obránce Roman Josi, opora Nashville Predators. "I když vítězíme, víme, na čem musíme zapracovat. A minule to opravdu nebylo dobré. Proto je důležité, co jste mohli vidět dneska."

Nejlepší tým základní části se v sérii proti Colorado Avalanche ujal vedení 3:1 na zápasy, když v Denveru vyválčil triumf 3:2. V noci na sobotu od 3:30 SELČ tak může postoupit do 2. kola Západní konference.
Všechny novinky a zprávy ze Stanley Cupu na Twitteru [@NHLcz]
Domů do Tennessee letěli Predators se dvěma protichůdnými pocity. Že ukázali patrně nejlepší pasáž v sérii - a také s tím, že vybojovat rozhodující čtvrtý triumf bude i tak zatraceně těžké. I proto, že ze sebe pořád neumí vymáčknout maximum po celý průběh duelu.
"Je skvělé, že máme šanci uzavřít to doma. To má člověk pochopitelně v hlavě," uznal brankář Pekka Rinne. "Uděláme pro postup všechno. Stojí proti nám skvělý protivník, ale pokud zopakujeme tento výkon, myslím, že to bude stačit."

Predators - vedeni právě skvělým Rinnem - totiž v úvodních dvou třetinách ukázali, proč chtějí po loňské účasti ve finále Stanley Cupu ještě o stupínek výše. Byli úderní, tlačili soka, vypořádali se s hučícími tribunami. "Doslova po ledě lítali," uznal útočník poražených Nathan MacKinnon.
A po úchvatné individuální akci Filipa Forsberga a dalších dvou gólech vedli 3:0. "Dominovali jsme, ale zároveň jsme věděli, kdo je na druhé straně. Mají tolik dobrých hokejistů, pořádně nás zatlačili," řekl Forsberg. "Bylo to těsné. Ale vyhráli jsme."
Z pohledu nezávislého fanouška je skoro až škoda, že pro jeden z těchto týmů skončí sezona hned po úvodním kole. Colorado v koncovce svíralo zkušený Nashville tak, že se Rinne musel ohánět jako už dlouho ne. Pomohla mu i branková konstrukce.
Zároveň to na ledě pořádně jiskřilo. Oba týmy dohromady zaznamenaly 66 hitů, některé z nich diváky vyloženě zvedaly ze sedadel.
Výsledek domácí borce štval, ale výkon? Na ten mohli být hrdí. A pořád je udržuje v naději.
Avalanche znovu sázeli na famózní ofenzivní trio MacKinnon, Gabriel Landeskog, Mikko Rantanen. Jejich snahu o vyrovnání neumenšilo ani zranění momentální gólmanské jedničky Jonathana Berniera, jehož start v pátém mači je nejistý.
Rvali se všem protivenstvím navzdory. A málem uspěli.

Avalanche znovu sázeli na famózní ofenzivní trio MacKinnon, Gabriel Landeskog, Mikko Rantanen. Jejich snahu o vyrovnání neumenšilo ani zranění momentální gólmanské jedničky Jonathana Berniera, jehož na poslední třetinu vystřídal Andrew Hammond. Ten nastoupí od začátku v pátém utkání.
"Dřel na ledě i mimo něj. Tuhle šanci si zaslouží," řekl o něm trenér Bednar.
Avalanche se prostě rvali všem protivenstvím navzdory. A málem uspěli.
"Willy byl tak blízko," povzdechl si kapitán Landeskog nad tím, že Colin Wilson v závěru otřel puk o tyčku. "Všechno se pojí s charakterem tohoto mužstva. Rád bych to viděl už dřív, ale naše odhodlání, forčeking a hlad po srovnání ve třetí třetině… Přesně tak to má vypadat."
První a osmý tým Západní konference od sebe zatím v sérii dělí spíš detaily: (ne)přízeň štěstí, momentální pohoda, výkony gólmanů. Něco však ovlivnit lze - a Predators se na to zaměřili.
V prvních třech duelech totiž vždy jako první skórovali Avalanche. Nyní se parta z Nashvillu vyhecovala k mimořádnému tlaku hned od úvodu.
"A naše odpověď přišla trochu pozdě," pronesl Landeskog.
Znělo v tom naštvání a sebekritika, ale nikoli poraženectví. Na to je mladé mužstvo kouče Jareda Bednare příliš hrdé. A příliš kvalitní.
Více k tématu: [Predators dobyli led Colorada a vedou 3:1]
"Nechceme, aby to příště skončilo. Absolutně ne," rázně řekl MacKinnon. "Dokud není hotovo, budeme se rvát."
A tak to v nashvillské Bridgestone Areně zase bude řinčivá podívaná. A zároveň opravdový test, jak moc to Predators se svými ambicemi myslí vážně. Rozhodně potřebují zlepšit disciplínu, vyloučení zase bylo mnoho - i proto se Avalanche vrátili do zápasu v úspěšné přesilovce pěti proti třem.
Favorit zatím své maximum dokázal předvádět nejdéle 40 minut na zápas. I tak ale má náskok, který lze označit za velmi slibný.