Neuvirth

"Hlásíme se vám z místa loupeže," vtipkovali očití svědci na tribunách Wells Fargo Center ve čtvrtek večer. K podobným výrokům je vyprovokovaly zákroky českého brankáře Michala Neuvirtha, které měly všechny parametry hokejové krádeže.

Devětadvacetiletý gólman se nejvíc zasloužil o vítězství 3:2 po prodloužení nad Toronto Maple Leafs. Kouč Dave Hakstol se nerozpakoval poslat Neuvirtha do branky ani v sobotu, kdy Flyers hostili New Jersey Devils - a znovu to dopadlo skvěle: český brankář byl oporou Philadelphie při výhře 3:1
Už souboj s Maple Leafs se proměnil ve velkou show brankáře, který nastoupil od začátku teprve podruhé od 28. listopadu. To datum by Neuvirth raději ze svého životopisu vymazal. Flyers prohráli doma se San Jose Sharks a jejich brankář se zranil tak vážně, že chyběl v brankovišti po celý prosinec. Oficiálním zdůvodněním bylo zranění v dolní části těla.
Dvaatřicetiletý Brian Elliott, jenž v posledních šesti sezonách nikdy neodchytal za základní část více než 50 utkání, nastoupil od začátku sezony ke 35 ze 45 zápasů Flyers a v poslední době už jevil známky přetíženosti i únavy.
Z minulých pěti startů sice Elliott vychytal tři výhry, ale také v nich měl průměr obdržených branek 3,8 na zápas.
To Neuvirth, který konec roku promarodil, je v lednu vynikající. Z celkových 110 střel pochytal 105, což je úspěšnost 95,5 procenta. Devětadvacet puků zastavil ve čtvrtek v souboji s Torontem, který byl i oslavou Erica Lindrose, jehož dres s číslem 88 byl slavnostně vyřazen pod strop arény.

Neuvirth tak skvělým způsobem navázal na 30 zákroků a výhru 4:1 proti svému bývalému klubu Buffalo Sabres ze 7. ledna.
Od začátku se činil. Perfektně vystihl teč Williama Nylandera, přemístil se proti dorážce Tylera Bozaka. Při dvou inkasovaných gólech měl trochu smůly. Když na modré školácky chyboval Shayne Gostisbeshere, na puk po střele uniknuvšího Connora Browna si brankář Flyers sáhl, ale jeho cestě za čáru nezabránil. Při dorážce Frederika Gauthiera se pak kotouč otřel o nohy bránícího švédského beka Roberta Hagga a lehce změnil směr.
Flyers ale během dvou minut třetí třetiny srovnali. Na 2:2 dával Wayne Simmonds dokonce v oslabení.
"Byl jsem nadšený, jak kluci zareagovali," vykládal Neuvirth. "Říkal jsem si, že je to jako 0:0 a já musím být v následujících chvílích nejlepší. Snažil jsem se koncentrovat jen na ten příští zákrok."
A dařilo se mu to dokonale. Když vyrážečkou zastavil Brownovu dorážku, tribuny jen obdivně vzdychaly. Jakmile však zasáhl proti střele Patricka Marleaua, diváci nadšením vyskakovali ze sedaček.
Autor 523 gólů dostal necelé tři minuty před vypršením základní hrací doby skvělou přihrávku od Nazema Kadriho, střílel do dolní poloviny branky, kam se ale stačil Neuvirth přesunout a špičkou levého betonu puk vyrazil. V tu chvíli se hodilo jakékoli slovo vyjadřující superlativy.
Právě tato krádež Philadelphii povzbudila. Její gólman si pak dokonce připsal asistenci u vítězné trefy Seana Couturiera z prodloužení, když vyrazil střelu Austona Matthewse a Flyers o pár vteřin později utkání ukončili.
"Nejméně třikrát nás zachránil. Byl ohromný," netajil se Hakstol.

Michael Neuvirth

Proti Devils v sobotu to bylo podobné - česká opora chytila 28 z 29 střel soupeře. Pouze v přesilovce ho překonal útočník Jesper Bratt.
Neuvirth se uzdravil tak akorát včas, aby odlehčil Elliottovi před zběsilou honičkou následujících týdnů, kdy se budou přetahovat o pozice adepti na play off. A vzhledem k výkonům rodáka z Ústí nad Labem je dost možné, že bude dostávat víc prostoru než jeho kolega.
Hakstol má ideální možnost více využívat Neuvirtha, jenž v ročníku nastoupil od začátku jen v 11 utkáních. Flyers českého brankáře mohou nasazovat hlavně proti rychlejším týmům, které hrají na protiútoky. Proti Elliottovi je hbitější, lépe se přemísťuje i ve srovnání s bývalým gólmanem Flyers Stevem Masonem.
Pár takových krádeží, jaké předvedl ve čtvrtek a v sobotu, bude Philadelphia od Neuvirtha do konce ledna ještě určitě potřebovat.