Hertl

Hned osmadvacet týmů bylo v sobotu v akci při 14 utkáních NHL. Z českých hokejistů se opět zaskvěl útočník Tomáš Hertl, jenž tak znovu posunul svá osobní maxima zámořské kariéry. K jasné výhře San Jose Sharks na ledě Edmonton Oilers 5:2 přispěl gólem a nahrávkou.

Mezi střelce se zapsal rovněž David Krejčí v dresu Boston Bruins při přetahované s Los Angeles Kings (5:4 po prodloužení). Nahrávku u jeho trefy zaznamenal David Pastrňák a bodoval tak již v sedmém vystoupení za sebou.
Rovněž asistencí natáhl bodovou šňůru na šest utkání další útočník Jakub Voráček při jasném vítězství Philadelphia Flyers nad Anaheim Ducks 6:2. Po nepovedeném vystoupení v duelu se San Jose Sharks dostal opět důvěru gólman David Rittich a přispěl k zisku bodu Calgary Flames na ledě Vancouver Canucks.

Krejčí dostal Bruins do vedení proti Kings

Hertl opět vícebodový
Potřetí za posledních pět zápasů nasbíral alespoň dva body za zápas tahoun Sharks Hertl. Nejprve přišla na řadu nahrávka u trefy na 2:0, kterou si připsal Evander Kane. Ve 45. minutě pak Hertl zvyšoval po sólové akci už na 5:1 a definitivně tím pohřbil jakékoliv myšlenky Oilers na zvrat.
Hertl, který zažívá co do osobních statistik životní sezonu v NHL, tak vylepšil bilanci v sezoně na rovný bod za zápas. V 51 odehraných utkáních stihl nastřádat 51 bodů za 25 branek a 26 asistencí. I v počtu přihrávek je nyní na novém maximu. Sharks přitom zbývá do konce základní části odehrát ještě 26 duelů.

Labanc oslavil první hattrick v NHL

Český útočník si vysloužil ocenění třetí hvězdy zápasu. Za pět posledních utkání si Hertl připsal 10 bodů (6+4).
Volba té první byla jasná, neboť Kevin Labanc se trefil vždy jako první v každé třetině a zkompletoval tak svůj vůbec první hattrick v NHL.
"Tohle je neuvěřitelné. Je to něco opravdu velkého a já nemám slov, jak to popsat," prohlásil Labanc. "Je navíc super, že na led přiletělo i pár čepic. Byla to zábava a povedený zápas. Vedle toho hattricku máme navíc dva body, což je pro nás důležité."
Veterán Joe Thornton přispěl dvěma nahrávkami a v počtu asistencí (1409) se dotáhl na devátou příčku historického přehledu, jíž drží legendární Gordie Howe.
Sharks se pátou výhrou za sebou posunuli na 73 bodů a dotáhli se na chvíli na Flames, kteří však následně opět odskočili ziskem ve Vancouveru.
Krejčí pomohl gólem Bruins
Patrice Bergeron rozhodl v čase 62:34 gólem v přesilovce na 5:4 drama v TD Garden, kde domácí Boston hodně potrápili Kings.
Bruins natáhli bodovou sérii na šest zápasů, z toho jich polovinu vyhráli. Bod měl ale svou cenu i pro hosty. Los Angeles se díky němu odlepilo ode dna Západní konference a přepustilo tuto nelichotivou pozici celku Anaheim Ducks.
Kings tak navíc potvrdili velmi dobré výsledky z poslední doby a protáhli bodovou sérii na čtyři zápasy, když po předchozích třech slavili výhru. Na play off ztrácí šest bodů.
Bergeron rozdílovou trefou zakončil svůj velký večer. Před úvodním buly ho Bruins ocenili za 1000 odehraných utkání v základní části NHL, metu, jíž dosáhl v úterním klání s New York Islanders a navíc výhradně v dresu Bostonu.

Bergeronův vítězný zásah v přesilovce

Sám se pak odvděčil gólem a dvěma nahrávkami. "Dosáhnout tohoto vítězství bylo jedinečné," pochvaloval si Bergeron. "A právě to jsem říkal také na střídačce - pojďme najít cestu, jak vyhrát. A nám se to podařilo."
Boston skóroval po bezbrankovém úvodním dějství jako první, ale ještě do druhé přestávky prohrával 1:2. Pak otočil třemi góly v rychlém sledu do 47. minuty na 4:2, když třetí trefu obstaral Krejčí, pro něhož šlo o 12. gól v sezoně. Asistencí při něm protáhl osobní bodovou sérii Pastrňák. Za předchozích sedm utkání si připsal 11 bodů (4+7).
Kings ale nerezignovali a stihli dotáhnout, poslední slovo měl však Bergeron.
Charlie McAvoy, Danton Heinen a Brad Marchand se pod výhru podepsali shodně gólem a nahrávkou.
"Na konci je tohle dobrý bod," připustil i přes porážku hostující kouč Willie Desjardins. "Kluci zabojovali a vyhrabali se zpátky. Bylo snadné se při špatném vstupu do třetí třetiny sesypat. Tam jsme si samozřejmě měli vést lépe, ale líbí se mi na téhle partě, že se nikdy nevzdává."
Flyers zničili Ducks
Gólman Carter Hart vyrovnal osmou výhrou po sobě rekord NHL. Stejně dlouhou vítěznou šňůru ještě před 21. narozeninami stihl dosud v historii pouze Jocelyn Thibault v dresu Quebec Nordiques mezi 6. a 26. březnem 1995.
"Na tyhle věci já vážně nekoukám," odmítl Hart úvahy o novém rekordu. "Je to fajn, ale my prostě jen chceme vyhrávat každý další zápas. A právě nyní hrajeme opravdu moc dobrý hokej."
Hart se pod vysoké vítězství Flyers nad Ducks 6:2 podepsal 30 zákroky. Sean Couturier měl gól a dvě asistence, jeho spoluhráči Phil Varone, Michael Raffl a Travis Konecny stihli shodně branku a nahrávku.
Voráčkova asistence znamenala prodloužení bodové šňůry na šest utkání, v nichž si český forvard připsal celkem dvě trefy a šest přihrávek.

Pro Philadelphii šlo o devátou výhru z posledních 10 vystoupení, Anaheim naopak posedmé v řadě odcházel z ledu poražený (při celkovém skóre 8:37), k tomu vždy minimálně tříbrankovým rozdílem a tedy i bez zisku jediného bodu. Za posledních 21 utkání vyhráli Ducks pouze dvakrát.
"Je to vyčerpávající a hodně tvrdé," nezastíral kouč poražených Randy Carlyle. "Nečekáte, že si něčím podobným budete procházet až tak dlouhou dobu, která se navíc dál a dál natahuje."
Rittich zpět v akci
Brankář David Rittich opouštěl v předchozím vystoupení proti San Jose Sharks (2:5) zklamaně brankoviště po dvou laciných inkasovaných gólech v krátkém sledu. Kouč Bill Peters mu dal ale ve Vancouveru opět důvěru od začátku zápasu.
Přestože inkasoval už po 44 sekundách, když otevřel skóre Bo Horvat, a následně ještě dvakrát za 65 minut hry, předvedl více než solidní výkon a 22 zákroků.
Pouze bod po porážce 3:4 po samostatných nájezdech získali Flames především proto, že je celý večer deptal fantastickým představením Jacob Markstrom v brance domácích.

Boeserova dělovka překonala Ritticha

Hráči Flames na něho vyslali celkem 47 ran, co je jejich sezonní maximum, ale ztroskotali i v těch nejvyloženějších příležitostech. I proto byl Markstrom přes tři obdržené branky vyhlášen hlavní hvězdou zápasu.
Stav 3:3 vydržel od 36. minuty přes prodloužení, v němž na obou stranách zvonila za zády gólmanů branková konstrukce, až do nájezdů. Úspěšným pokusem je otevřel Elias Pettersson, když trefil parádní ranou horní roh branky. Zbývající exekutoři neuspěli, Markstrom tak parádně završil svůj skvělý výkon.
První trefy v NHL se dočkal v dresu Flames, kteří ztratili dva po sobě jdoucí zápasy poprvé po více než měsíci a půl, dvaadvacetiletý útočník Andrew Mangiapane.
Ofenzivní šlágr pro Lightning
Nejlepší tým ligy Tampa Bay Lightning předčil Pittsburgh Penguins. V ofenzivně laděném duelu vyhráli domácí v Amalie Areně těsně 5:4. Lightning bodovali popáté za sebou, z toho třikrát uspěli, 'Pens' naopak počtvrté v řadě prohráli.
Kapitán Sidney Crosby nastoupil v dresu hostů k utkání základní části číslo 916 a překonal tak legendárního Maria Lemieuxe v počtu nejvíce odehraných utkání v klubové historii. Rekordní duel oslavil nahrávkou.

Černákova dělovka proti Pittsburghu

"Jsem šťastný, že jsem v Pittsburghu. Čas letí opravdu rychle," podotkl Crosby, který hraje svou 14. sezonu. "Mám spoustu skvělých vzpomínek z těch uplynulých zápasů a moc rád bych jich ještě spoustu dalších odehrál. Právě tak na tento rekord nahlížím."
Penguins skórovali jako první, kdy se premiérově v NHL trefil Garrett Wilson, domácí kontrovali třemi góly v řadě, ale při odchodu na druhou přestávku bylo vyrovnáno 3:3. Lightning pak odskočili dvěma góly na 5:3 zásluhou Tylera Johnsona a J.T. Millera, což se ukázalo jako rozhodující. U gólu Johnsona asistoval Ondřej Palát.
V dresu vítězů se mezi střelce zapsal i slovenský bek Erik Černák, další obránce Victor Hedman se nahrávkou dostal na milník 400 bodů (89+311) v základní části NHL. Stihl to během 674 utkání.
Ostatní zápasy: Panthers předčili šampiony, Avalanche prohráli pošesté v řadě, Blues dál vítězí
Florida Panthers vedli ve Washingtonu postupně 2:0, 3:1 a 4:2, přesto dosáhl Obhájce Stanley Cupu alespoň na bod, který zajistil v čase 56:54 Evgeny Kuznetsov. V polovině druhé minuty prodloužení ale rozhodl o porážce Capitals při přesilovce Mike Hoffman. Vyloučeným hříšníkem byl paradoxně Brett Connolly, jenž pomohl ke stíhací jízdě domácích třemi body (2+1).
Již na šest porážek narostla série týmu Colorado Avalanche po neúspěšném výsledku 3:4 po prodloužení na ledě New York Islanders. Hosté sice vedli ještě po 38 minutách 2:0, pak ale sami zachraňovali v závěru alespoň bod. V čase 62:23 rozhodl o vítězství Islanders svou druhou trefou v utkání obránce Ryan Pulock.

Zdá se, že St. Louis Blues se probudili v sezoně v pravý čas. Šňůra pěti vítězství, která je po výsledku 3:2 v duelu s Nashville Predators jejich nejdelší v sezoně, je v Západní konferenci drží na postupové pozici do play off. Oporou byl opět pětadvacetiletý gólman Jordan Binnington, jenž předvedl 29 zásahů.
Montreal Canadiens prohráli velmi vyrovnanou bitvu s Toronto Maple Leafs. Slovenský forvard Tomáš Tatar dal v dresu domácích 17. gól sezony, ale v čase 62:17 rozhodl o výhře Maple Leafs John Tavares. Toronto si připsalo čtvrtou výhru v řadě, Montreal alespoň protáhl bodovou sérii na šest utkání.
Vegas Golden Knights nezbylo vůbec nic z dobře rozehraného souboje proti Columbus Blue Jackets. Ačkoliv vedl finalista minulé sezony 2:1 a pak 3:2 ještě v úvodu 55. minuty, konečný výsledek zněl 3:4. Dvakrát v rozmezí dvou minut a 33 sekund se totiž prosadil Cam Atkinson. U obou tref asistoval Artemi Panarin, jenž si připsal i jednu branku.
Ottawa Senators porazili Winnipeg Jets 5:2. Po sérii pěti utkání bez bodového zisku vyhrál nejhorší tým ligy podruhé za sebou, Jets si naopak připsali poprvé v ročníku tři neúspěchy po sobě. Dva góly Senators vstřelil Mark Stone.
Minnesota Wild ukončili sérii čtyř porážek, když porazili domácí New Jersey Devils 4:2. Brankář poražených Cory Schneider prohrál svůj 20. zápas v řadě, na vítěznou radost čeká od 27. prosince 2017. Devils neuspěli potřetí za sebou.
Arizona Coyotes přetlačili Dallas Stars 3:2 a zabrali tak po předchozích pěti porážkách. Hosté se prosadili dvakrát až během 57. minuty za stavu 0:3 a podruhé za sebou prohráli. Dva góly a nahrávku si v dresu vítězů připsal Alex Galchenyuk.
Buffalo Sabres zůstávají v kontaktu s týmy, které bojují na hraně postupové osmičky Východní konference, a to díky výhře 3:1 nad Detroit Red Wings.