Connor McDavid

Není těžké si představit, že by Connor McDavid z týmu Edmonton Oilers mohl ve své druhé sezoně v NHL bojovat o titul nejproduktivnějšího hráče soutěže.
McDavid, který 13. ledna oslavil 20. narozeniny, by mohl být druhý nejmladší hráč, kterému by se to povedlo. Primát zatím drží Sidney Crosby, kterému bylo 19, když v sezoně 2006-07 ovládl ligu se 120 body. Wayneovi Gretzkymu z celku Edmonton Oilers bylo také 19, když stejně jako Marcel Dionne z Los Angeles Kings v ročníku 1979-80 nasbíral 137 bodů. Titul ale získal Dionne, protože nastřílel 53 gólů, zatímco Gretzky 51.

Ve prospěch McDavida hovoří fakt, že nebude muset nasbírat 120 až 137 bodů, aby bodování NHL v nové sezoně ovládl. Patrick Kane z týmu Chicago Blackhawks získal titul v minulé sezoně, když zaznamenal 106 bodů. Průměr z posledních šesti sezon pak činí 102 bodů. Tenhle průměr zahrnuje i 60 bodů Martina St. Louise z celku Tampa Bay Lightning, který v sezoně 2012-13 odehrál 48 zápasů. Při sehrání všech 82 duelů by se mohl dostat na metu 102,5 bodu.
S ohledem na 48 bodů ve 45 utkáních minulé sezony se zdá, že McDavida čeká dlouhá cesta na hranici 102 bodů. I kdybychom jeho produktivitu vztáhli na 82 zápasů, dostal by se na 87 bodů, stále by mu jich 15 chybělo. Ale zdání může klamat.

Mladí útočníci rozvíjejí své střelecké schopnosti rychleji. Gretzky navýšil svou produktivitu ve druhé sezoně o 18%, Crosby potom o 17,7%. Pokud McDavid zůstane zdravý, nelze vyloučit, že se i on může posunout o 17% vzhůru. To by mu stačilo k dosažení 102 bodů v 82 zápasech.
Bližší studie jeho střelecké bilance v týmu Erie z Ontario Hockey League odkrývá, jak rychle se McDavidova produktivita zlepšovala. Pokud využijeme moderní technologii pro převod střelecké produktivity OHL na standardy NHL, zjistíme, že v 16 letech McDavid sbíral v průměru 0,33 bodu na zápas. V 17 letech to bylo 0,56 bodu na zápas, v 18 letech 0,8 bodu na zápas a v 19 letech pak za Oilers 1,07 bodu na utkání.Na základě této rovnice je nutné, aby se mladý útočník v nové sezoně dostal na metu 1,24 bodů na zápas.
Jako příklad McDavidova ofenzivního potenciálu porovnejme jeho výkony do 3. listopadu 2015, kdy si zlomil levou klíční kost a s jeho schopností bodovat po návratu od 2. února 2016. Jeho průměr vzrostl z 0,92 bodu bodu na zápas na 1,13 bodu na utkání. To je vylepšení o 22 procent.
Dalším důvodem, proč věřit ve zlepšení McDavidovy produktivity je skutečnost, že s velkou pravděpodobností bude dostávat více prostoru na ledě. Při hře pět na pět strávil na ledě 15:08 minut na utkání, což ho zařadilo na pátou příčku mezi útočníky Oilers. Stačí si jen představit, kolik bodů mohl McDavid nasbírat, kdyby stejně jako Kane z týmu Chicago Blackhawks trávil na ledě při hře pět na pět 17:14 minuty.
V převodu na jednu minutu při hře pět na pět, dokázal McDavid bodovat víc než Kane. Za 681:18 minut nasbíral 34 bodů, což v průměru dělá 2,99 bodů na 60 minut hry. V případě Kanea je to 2,93 bodu. To znamená, že navýšení času na ledě může být pro McDavida dostatečný faktor, aby se stal nejproduktivnějším hráčem ligy, i když se nezlepší jeho produktivita.
Existuje mnoho důvodů si myslet, že McDavid v novém ročníku povede ofenzivu Oilers. Taylor Hall, nejproduktivnější hráč Oilers ve třech z posledních čtyř sezon, byl totiž 29. června vyměněn do New Jersey Devils za obránce Adama Larssona. Oilers zároveň podepsali na sedm let levé křídlo Milana Lucice, který by svou tvrdostí a důrazem mohl být platný zejména v přesilových hrách.
I když nastupoval ve druhé formaci, byl McDavid důležitou součástí ofenzivy Oilers v minulé sezoně. Posun do pozice prvního centra jeho produktivitě výrazně pomůže. Mladý útočník vstřelil nebo nahrál na 34 z 41 gólů Oilers při hře pět na pět, když byl zrovna na ledě, což činí 82,9%. Pro srovnání, Kane se podílel na 69 gólech z celkového počtu 84, což je 82,1%.
Pro další demonstraci potenciálního dopadu přesunu McDavida do elitní formace je možné změřit, jak se může změnit produktivita jeho spoluhráčů. Z informací, které NHL shromažďuje, dokáží statistici v čele s Davidem Johnsonem zjistit, kolik každý z hráčů strávil na ledě času s McDavidem a kolik získal bodů.

McDavid primárně nastupoval ve druhé formaci s útočníky Benoitem Pouliotem a Nailem Yakupovem. Když se vrátil po zranění, nejvíce hrál s Jordanem Eberlem a Pouliotem či Patrickem Maroonem. S McDavidem se dokázal Yakupov zlepšit z 0,83 bodu na 60 minut na 2,63 bodu. Eberle se pak posunul z 1,38 bodu na 2,64 bodů. Pouliot si polepšil z 1,3 bodu na 2,94 a Maroon z 1,04 na 3,14 bodu na 60 minut. S takovými výsledky ve druhé formaci je snadné odhadovat zlepšení v prvním útoku, navíc po boku spoluhráče, jakým je Milan Lucic.
Triumf v soutěži produktivity je úžasným úspěchem v jakémkoli věku. S větším prostorem na ledě a zlepšenou produktivitou je možné, že se do McDavidovi povede už v sezoně 2016-17.