Sundin

NHL.com se každý týden ohlíží do slavné minulosti soutěže, vždyť nejlepší hokejová liga světa slaví letos 100. výročí. Zde je to nejzajímavější, co se událo v posledním zářijovém týdnu:

24. září 1972:Tým Kanady vstřelil tři góly během minuty a 23 sekund druhé třetiny a porazil SSSR 3:2. V šestém zápase Série století v moskevských Lužnikách se tak výběr hvězd z NHL udržel ve hře - šťastnými střelci byli Dennis Hull (čas 25:13), Yvan Cournoyer (26:21) a Paul Henderson (26:36).
25. září 1926: NHL oficiálně svolila ke vstupu Chicaga s Detroitem do ligy před sezonou 1926-27. Už před tím bylo jasné, že přistupuje také celek New York Rangers, a soutěž se tak rozšířila na 10 klubů. To poprvé v historii znamenalo také rozdělení na dvě divize.
26. září 1972: Kanada vyrovnala díky výhře 4:3 Sérii století se SSSR. V sedmém utkání o tom rozhodl Paul Henderson dvě minuty a šest sekund před koncem třetí třetiny. Oba celky měly po tomto zápase tři výhry a jednu remízu.
27. září 1991: Los Angeles Kings odehráli přípravný duel s New York Rangers pod širým nebem. Byl to první oficiální outdoorový zápas NHL, byť šlo o předsezonní utkání. Konalo se na improvizovaném stadionu postaveném na parkovišti před hotelem a kasinem Caesars Palace v Las Vegas. Při teplotě 29 až 35 stupňů Celsia uspěli Kings v poměru 5:2.
28. září 1972:Gólem Paula Hendersona, jejž mnozí dodnes považují za nejslavnější v kanadských dějinách, vyhrála Kanada Sérii století proti SSSR. V osmém utkání byl stav ještě minutu před koncem třetí třetiny nerozhodný, pak však Henderson dostal hosty v Moskvě do vedení 6:5, které si už Kanada nenechala vzít a celou sérii vyhrála v poměru 4:3 na zápasy (s jednou remízou).

Paul-Henderson

29. září 2007:NHL se poprvé v historii předvedla v Anglii. Los Angeles a Anaheim Ducks sehráli první dva duely základní části v londýnské O2 Areně. V tom premiérovém exceloval nováček Jonathan Bernier, jenž 26 zákroky vychytal pro Kings výhru 4:1.
30. září 1997: Mats Sundin se stal prvním nekanadským kapitánem v historii Toronto Maple Leafs. Velký švédský centr dostal 'céčko' sedm měsíců po výměně posledního kapitána Douga Gilmoura. Přesně 12 let poté Sundin oznámil konec kariéry a v roce 2012 byl v Torontu uveden do Síně slávy.