Týden v historii: NHL se rozdělila na divize

Sundin se stal prvním nekanadským kapitánem Maple Leafs, Henderson rozhodl Sérii století...

Napsal NHL.com

NHL.com se každý týden ohlíží do slavné minulosti soutěže, vždyť nejlepší hokejová liga světa slaví letos 100. výročí. Zde je to nejzajímavější, co se událo v posledním zářijovém týdnu:

24. září 1972: Tým Kanady vstřelil tři góly během minuty a 23 sekund druhé třetiny a porazil SSSR 3:2. V šestém zápase Série století v moskevských Lužnikách se tak výběr hvězd z NHL udržel ve hře - šťastnými střelci byli Dennis Hull (čas 25:13), Yvan Cournoyer (26:21) a Paul Henderson (26:36).

25. září 1926: NHL oficiálně svolila ke vstupu Chicaga s Detroitem do ligy před sezonou 1926-27. Už před tím bylo jasné, že přistupuje také celek New York Rangers, a soutěž se tak rozšířila na 10 klubů. To poprvé v historii znamenalo také rozdělení na dvě divize.

26. září 1972: Kanada vyrovnala díky výhře 4:3 Sérii století se SSSR. V sedmém utkání o tom rozhodl Paul Henderson dvě minuty a šest sekund před koncem třetí třetiny. Oba celky měly po tomto zápase tři výhry a jednu remízu.

27. září 1991: Los Angeles Kings odehráli přípravný duel s New York Rangers pod širým nebem. Byl to první oficiální outdoorový zápas NHL, byť šlo o předsezonní utkání. Konalo se na improvizovaném stadionu postaveném na parkovišti před hotelem a kasinem Caesars Palace v Las Vegas. Při teplotě 29 až 35 stupňů Celsia uspěli Kings v poměru 5:2.

28. září 1972: Gólem Paula Hendersona, jejž mnozí dodnes považují za nejslavnější v kanadských dějinách, vyhrála Kanada Sérii století proti SSSR. V osmém utkání byl stav ještě minutu před koncem třetí třetiny nerozhodný, pak však Henderson dostal hosty v Moskvě do vedení 6:5, které si už Kanada nenechala vzít a celou sérii vyhrála v poměru 4:3 na zápasy (s jednou remízou).

29. září 2007: NHL se poprvé v historii předvedla v Anglii. Los Angeles a Anaheim Ducks sehráli první dva duely základní části v londýnské O2 Areně. V tom premiérovém exceloval nováček Jonathan Bernier, jenž 26 zákroky vychytal pro Kings výhru 4:1.

30. září 1997: Mats Sundin se stal prvním nekanadským kapitánem v historii Toronto Maple Leafs. Velký švédský centr dostal 'céčko' sedm měsíců po výměně posledního kapitána Douga Gilmoura. Přesně 12 let poté Sundin oznámil konec kariéry a v roce 2012 byl v Torontu uveden do Síně slávy.