Týden v historii: Zářili Jágr i Lemieux

Na Silvestra dal Lemieux pět gólů na pět způsobů, Jágr zase odehrál svůj nejlepší zápas

Napsal NHL.com / NHL.com

Jako součást stoletých oslav od založení ligy se NHL.com každou neděli ohlíží za největšími momenty daného týdne. Podívejte se na velké události posledního týdne roku v průřezu času.

24. prosince 1949: Gólmani Montreal Canadiens a New York Rangers sehráli jeden z nejlepších brankářských duelů v historii NHL. Bill Durnan z Canadiens a Chuck Rayner z Rangers udrželi po 60 minutách skóre 0:0 a stanovili tak jedinou vánoční remízu 0:0 v dějinách soutěže.

25. prosince 1956: Gordie Howe oslavil Vánoce nejproduktivnějším zápasem své kariéry. Šesti body (3+3) pomohl Detroit Red Wings k výhře 8:1 nad New York Rangers na Olympia Stadium.

26. prosince 1996: Sergei Fedorov dal v domácí hale Joe Louis Arena všech pět branek Red Wings při výhře 5:4 po prodloužení. Trefa v čase 2:39 prodloužení z něj udělala jediného hráče v historii NHL, který dal všechny góly svého týmu v případě, že byly víc než čtyři.

27. prosince 2000: 44 měsíců po původním oznámení o konci kariéry se Mario Lemieux vrátil už coby majitel Pittsburgh Penguins do NHL i jako hráč. Hned po 33 sekundách pobytu na ledě asistoval na gól Jaromíra Jágra, ve druhé třetině dal gól sám a přidal další nahrávku a pomohl Penguins k výhře 5:0 nad Toronto Maple Leafs. S Jágrem znovuutvořil legendární dvojici, která na konci sezony dotáhla tým do finále Východní konference.

28. prosince 1944: Poté, co se odpoledne přestěhoval s rodinou do nového bytu, stanovil Maurice Richard tehdejší rekord v počtu bodů za jeden zápas. Montrealský útočník pomohl k výhře 9:1 nad Detroitem pěti góly a jednou asistencí.

29. prosince 1945: Dvěma trefami při porážce Canadiens 4:5 s Chicago Blackhawks v hale Forum se Richard dostal na hranici 100 gólů v NHL. Dokázal to ve svém 145. zápase, což byla v té době nejrychlejší cesta k tomuto milníku.

30. prosince 1981: Wayne Gretzky z Edmonton Oilers stanovil rekord NHL, když nejrychlejším způsobem dosáhl na hranici 50 branek v jedné sezoně. Tři dny poté, co dal čtyři góly v utkání s Los Angeles Kings pomohl pěti trefami k výhře 7:5 nad Philadelphia Flyers v Northlands Coliseum - povedlo se mu to ve 39. utkání sezony. Jen Maurice Richard a Mike Bossy to spolu s ním dokázali v méně než 50 zápasech.

30. prosince 1999: Jágr odehrál z hlediska produktivity svůj nejlepší zápas kariéry, když proti New York Islanders nasbíral sedm bodů a pomohl tím Penguins k výhře 9:2. V utkání měl devět střel, dal tři góly, přidal čtyři asistence - to vše za 18 střídání, což byl pro něj třetí nejnižší počet v duelech sezony 1999-2000.

31. prosince 1988: Lemieux uzavřel starý rok fantastickým představením, když vstřelil v jednom zápase pět gólů pěti různými způsoby: při hře pět na pět, v oslabení, v přesilovce, v trestném střílení a do prázdné branky. Pomohl tak Pittsburghu k výhře 8:6 nad New Jersey Devils. Velkou noc 'SuperMaria' zvolili fanoušci v hlasování jako nejskvělejší moment historie NHL.