Týden v historii: Zářili Jágr i Lemieux

Na Silvestra dal Lemieux pět gólů na pět způsobů, Jágr zase odehrál svůj nejlepší zápas

Napsal NHL.com

Jako součást stoletých oslav od založení ligy se NHL.com každou neděli ohlíží za největšími momenty daného týdne. Podívejte se na velké události posledního týdne roku v průřezu času.

24. prosince 1949: Gólmani Montreal Canadiens a New York Rangers sehráli jeden z nejlepších brankářských duelů v historii NHL. Bill Durnan z Canadiens a Chuck Rayner z Rangers udrželi po 60 minutách skóre 0:0 a stanovili tak jedinou vánoční remízu 0:0 v dějinách soutěže.

25. prosince 1956: Gordie Howe oslavil Vánoce nejproduktivnějším zápasem své kariéry. Šesti body (3+3) pomohl Detroit Red Wings k výhře 8:1 nad New York Rangers na Olympia Stadium.

26. prosince 1996: Sergei Fedorov dal v domácí hale Joe Louis Arena všech pět branek Red Wings při výhře 5:4 po prodloužení. Trefa v čase 2:39 prodloužení z něj udělala jediného hráče v historii NHL, který dal všechny góly svého týmu v případě, že byly víc než čtyři.

27. prosince 2000: 44 měsíců po původním oznámení o konci kariéry se Mario Lemieux vrátil už coby majitel Pittsburgh Penguins do NHL i jako hráč. Hned po 33 sekundách pobytu na ledě asistoval na gól Jaromíra Jágra, ve druhé třetině dal gól sám a přidal další nahrávku a pomohl Penguins k výhře 5:0 nad Toronto Maple Leafs. S Jágrem znovuutvořil legendární dvojici, která na konci sezony dotáhla tým do finále Východní konference.

28. prosince 1944: Poté, co se odpoledne přestěhoval s rodinou do nového bytu, stanovil Maurice Richard tehdejší rekord v počtu bodů za jeden zápas. Montrealský útočník pomohl k výhře 9:1 nad Detroitem pěti góly a jednou asistencí.

29. prosince 1945: Dvěma trefami při porážce Canadiens 4:5 s Chicago Blackhawks v hale Forum se Richard dostal na hranici 100 gólů v NHL. Dokázal to ve svém 145. zápase, což byla v té době nejrychlejší cesta k tomuto milníku.

30. prosince 1981: Wayne Gretzky z Edmonton Oilers stanovil rekord NHL, když nejrychlejším způsobem dosáhl na hranici 50 branek v jedné sezoně. Tři dny poté, co dal čtyři góly v utkání s Los Angeles Kings pomohl pěti trefami k výhře 7:5 nad Philadelphia Flyers v Northlands Coliseum - povedlo se mu to ve 39. utkání sezony. Jen Maurice Richard a Mike Bossy to spolu s ním dokázali v méně než 50 zápasech.

30. prosince 1999: Jágr odehrál z hlediska produktivity svůj nejlepší zápas kariéry, když proti New York Islanders nasbíral sedm bodů a pomohl tím Penguins k výhře 9:2. V utkání měl devět střel, dal tři góly, přidal čtyři asistence - to vše za 18 střídání, což byl pro něj třetí nejnižší počet v duelech sezony 1999-2000.

31. prosince 1988: Lemieux uzavřel starý rok fantastickým představením, když vstřelil v jednom zápase pět gólů pěti různými způsoby: při hře pět na pět, v oslabení, v přesilovce, v trestném střílení a do prázdné branky. Pomohl tak Pittsburghu k výhře 8:6 nad New Jersey Devils. Velkou noc 'SuperMaria' zvolili fanoušci v hlasování jako nejskvělejší moment historie NHL.