Stačil jeden jiný trénink a Leafs se zvedli

Netradiční metody kouče Mikea Babcocka na Toronto platí. A fungují okamžitě

Napsal Lukáš Vrkoč / korespondent NHL.com/cs

Začátek listopadu zastihl hráče Toronto Maple Leafs ve skvělé formě. Vyhráli třikrát za sebou a postupně skolili Edmonton Oilers (3:2 v prodloužení), Buffalo Sabres (2:1) a Vancouver Canucks (6:3). Jenže pak přišel blackout: totální zkrat a výpadek v podobě debaklu 0:7 v Air Canada Centre od Los Angeles Kings.

A tak kouč Maple Leafs Mike Babcock, známý svým osobitým a přísným stylem trénování, začal konat. Neviděl totiž dostatečnou hrdost a svému týmu naordinoval drsný trénink plný náročného bruslení a kontaktů. Když chvíli před koncem přišel výpadek světla a všichni se po tvrdém drilu už viděli v šatně, nechal kouč cvičení pokračovat.

"A proč by jako nemohli bruslit potmě," ptal se Babcock překvapeně ještě překvapenějších novinářů. "Takhle prostě hrát nemůžeme, tak přišel trest."

Výsledek Babcockova teroru na ledě na sebe nenechal dlouho čekat. I když vlastně ještě chvilku ano - přesněji dvě třetiny zápasu s Flyers, kdy se Maple Leafs úplně nedařilo.

Až výkon v poslední části ozdobený čtyřmi vstřelenými brankami znamenal výhru 6:3 v pátečním utkání, které si fanoušci opravdu užívali. Ty mimochodem pobavila i oslava gólu Morgana Riellyho, jemuž dětinsky přicupital pogratulovat mladík Mitchell Marner.

Těžko říct, zda kouč týmu po druhé třetině slíbil něco podobného, co hráči zažili v týdnu, nebo vše jen potřebovalo čas. Maple Leafs každopádně najednou byli jako vyměnění.

Hned čtveřice hráčů - Rielly, Zach Hyman, Martin Marinčin a Leo Komarov - dala premiérové góly sezony. "Je to samozřejmě příjemné, ale nijak mě to neznervózňovalo," vykládal Rielly, jenž v utkání s Flyers zaznamenal k brance ještě tři asistence a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Hyman měl o něco větší radost: "Už to byla docela doba a já měl docela dost šancí. Jen ten gól pořád nikde. Přitom je to tak zábavné."

O vzpomínce na temný trénink už od hráčů nepadla ani zmínka. Radši.

Toronto by v případě podobných výkonů mohlo patřit k překvapením letošní NHL. Aktuálně je s 15 body na 10. místě ve Východní konferenci a může se spolehnout na výkony brankářské jedničky. Frederik Andersen sice nemá bůhvíjaká čísla (průměr 3,37 branky na zápas, úspěšnost zákroků 89,8 %), ale je podepsán pod ziskem všech bodů týmu v této sezoně.

Když se k tomu přidá hrdost nosit dres s javorovým listem na prsou a nadšení, které mladý torontský tým už několikrát stihl předvést, vážně můžeme sledovat nečekaně rychlý vzestup podceňovaného mužstva.

I bez Babcockových nevšedních a v tomto případě temných praktik.