Gretzky-MSG

Pittsburgh Penguins se posunuli o krok blíž k obhajobě Stanley Cupu, úspěchu, jenž se naposledy povedl Detroit Red Wings v letech in 1997 a 1998. Na to, zda se podobně zapíší do historie, si však musíme ještě pár týdnů počkat.

V tomto jarním týdnu se však během stoleté historie NHL stalo mnoho významných událostí. Podívejte se na ty největší z týdne mezi 16. a 22. dubnem.
16. dubna 1949: Maple Leafs se stali prvním týmem, který získal Stanley Cup tři roky po sobě, když porazili Red Wings 3:1 a nedovolili jim ve finále ani jednu výhru.
17. dubna 2006: Sidney Crosby z Pittsburgh Penguins se stal nejmladším hráčem v historii, který nasbíral sto bodů za sezonu. Povedlo se mu to při výhře 6:1 nad New York Islanders, k níž přispěl třemi asistencemi.
18. dubna 1999: Wayne Gretzky odehrál poslední utkání kariéry, když nastoupil v závěrečném duelu základní části za New York Rangers proti Pittsburgh Penguins. Asistencí zaokrouhlil počet bodů na 2857, což je dodnes rekord, který prakticky není možné překonat. Tehdy však vyhrál Pittsburgh, o čemž rozhodl Jaromír Jágr gólem v prodloužení na 2:1. Jejich potřesení rukou bylo symbolické střídání, český velikán se stal po kanadské ikoně novým vládcem NHL a v této sezoně se za něj dostal i na druhé místo v bodování všech dob právě za Gretzkym.
18. dubna 1987: Pat LaFontaine rozhodl nejdelší sedmý zápas v historii play off NHL. V čase 8:47 čtvrtého prodloužení, tedy po 128 minutách hry a v 1:58 ráno (tedy vlastně už 29. dubna), překonal brankáře Washington Capitals Boba Masona a posunul tak do druhého kola New York Islanders. Zápas vstoupil do historie jako 'Velikonoční epos' a dodnes je 10. nejdelším utkání všech dob.
19. dubna 2012: Martin Brodeur z New Jersey Devils stanovil nový rekord v počtu nul v play off, když si při výhře 4:0 nad Florida Panthers v Prudential Center připsal 24. čisté konto kariéry ve Stanley Cupu.
20. dubna 1950: Don Raleigh se stal prvním hráčem v historii NHL, jenž dal během finále Stanley Cupu rozhodující góly v prodloužení ve dvou utkáních po sobě, když v čase 61:38 vystřelil New York Rangers výhru 3:2 v Detroitu.
21. dubna 1951: Obránce Bill Barilko vstřelil v čase 2:53 prvního prodloužení gól, který znamenal Stanley Cup pro Toronto Maple Leafs po výhře 3:2 nad Montreal Canadiens v pátém duelu. Finále vstoupilo do dějin jako jediné, v němž se každý zápas rozhodl až v prodloužení.
21. dubna 1938: Montreal Canadiens a Detroit Red Wings si zahráli několik exhibičních utkání v Anglii a ve Francii. Ty se staly prvními duely mezi celky NHL hranými mimo Severní Ameriku.
22. dubna 1988: Patrik Sundstrom z New Jersey Devils se stal prvním hráčem, který v play off NHL nasbíral osm bodů. Hattrickem a pěti asistencemi řídil výhru nad Washington Capitals ve druhém kole Stanley Cupu. Počin švédského forvarda je rekordem play off, jejž o rok později dorovnal pittsburský mladík Mario Lemieux, ale nikdo ho dodnes nepřekonal.