Tavares vede Islanders do 2. kola proti Bolts

Napsal Brian Compton / NHL.com

Řev davu více než 10 tisíc fanoušků zněl v Nassau Veterans Memorial Coliseum v červnu 2009 dlouho předtím, než generální manažer New York Islanders Garth Snow vůbec vyslovil jméno Tavares.

Ale Snow tehdy v aréně nebyl, nacházel se v montrealském Bell Centre, aby vybral hráče, který, jak věřil, změní osud jeho klubu.

Byl to tehdy závod tří velkých jmen - Tavarese, obránce Victora Hedmana a útočníka Matta Duchenea. Snow svoji volbu držel v tajnosti dva měsíce od dubna, kdy Islanders vyhráli loterii, ačkoli už tehdy věděl, že vyřkne Tavaresovo jméno..

Po sedmi letech, kdy Islanders pětkrát neuhráli play off a dvakrát vypadli hned v prvním kole, se Tavares dočkal vysněné chvíle, kterou si fanoušci Islanders budou dlouho pamatovat. Jejich tým v úvodním kole vyřadil soupeře z Florida Panthers.

Poslední sérii v play off vyhráli Islanders, když bylo Tavaresovi 2 a půl roku. A tentokrát scházela necelá minuta k tomu, aby museli letět k sedmému zápasu na Floridu. Ale kapitán to zařídil jinak.

Když za gólmana Thomase Greisse naskočil do hry další útočník, poslal obránce Nick Leddy puk na pravou stranu, kde se Nikolay Kulemin snažil bekhendem překonat gólmana Panthers Roberta Luonga. Tavares si všiml, že Luongo nemá kontrolu nad Kuleminovou střelou a 53,2 vteřiny před koncem srovnal a potřetí v sérii poslal zápas do prodloužení.

První třetina prodloužení skončila bez gólu. Ale když zbývalo do konce druhého nastavení 9 minut a 19 vteřin, Tavares zaúřadoval. Poslal střelu z pravého kruhu, kterou Luongo vyrazil, ale pak byl rychlejší než obránce Aaron Ekblad, po objetí branky dával na 2:1 a setřásl z klubu skoro čtvrtstoletí frustrací.

"Islanders čekali dlouho," řekl Tavares. "Já už jsem tu taky několik let. Už bylo na čase to překonat. Není ale žádným tajemstvím, že chceme jít dál. Tohle nám nestačí. Určitě je to skvělý pocit a velká odměna, ale plánujeme ještě víc."

Tavares byl hvězdou ligy od své nováčkovské sezony 2009-10, kdy měl jako devatenáctiletý 54 bodů v 82 zápasech. Další tři roky trvalo Islanders uhrát play off, kde sice předvedli dobrý výkon, ale podlehli v šesti zápasech Pittsburgh Penguins, kteří měli střeleckou sílu a zkušenosti.

Islanders se nedostali do play off v sezoně 2013-14, ale minulou sezonu už byli zase zpět a sedm zápasů trápili Washington Capitals.

Tavaresova víra však nekolísala. A posílila se s příchodem obránců Nicka Leddyho a Johnnyho Boychuka, dvou hráčů, kteří už získali Stanley Cup a navíc podepsali s Islanders dlouhodobé smlouvy.

"Johnny tu hraje dlouhou dobu. Dát oba góly bylo skvělé jak pro něj, tak pro náš tým. Je skvělé vidět kluky, jak konečně vyhráli sérii a teď můžeme dokázat ještě víc," tvrdil Boychuk.

Tavares řekl, že před zápasem neměl v kabině žádnou řeč. Prohlásil, že každý věděl, co má dělat a jak složité by bylo hrát sedmý zápas v cizím prostředí. I když do konce scházela méně než minuta, kapitán Islanders se neklepal. Pořád ještě bylo dost času.

"Řekl jsem, že je to nejlepší hráč v lize a trvám na tom," hlásil obránce Travis Hamonic. "Zachránil nás v pravou chvíli. Vyrovnal a dal vítězný gól. Je to skvělý hráč."

"Vždycky jsem říkal, že je to dost rezervovaný člověk," tvrdil trenér Islanders Jack Capuano. "Je ale příkladný v tom, jak se stará o svou práci, ať má dobrý, nebo špatný den. Ví, že musí jít příkladem. Když hraje dobře, je to nakažlivé pro celý tým. Je výborným lídrem našeho klubu."

Je lídrem, který chápe, jak důležitá je nedělní výhra; nejen pro Snowa, nejen pro majitele Charlese Wanga, nejen pro Capuana, ale hlavně pro hráče, kteří tu byli v těch nejtemnějších časech. nikdo ovšem déle než dánský centr Frans Nielsen, volba ze třetího kola draftu 2002, který obléká dres Islanders celou dekádu.

"Je to jeden z nejlepších hráčů na světě," řekl Nielsen. "Má tolik talentu, ale taky tvrdě dře. V každém tréninku, je jedno kdy, pořád chce soutěžit a vyhrávat nehledě na to, co právě dělá. Nechtěl bych, aby ty góly dal někdo jiný, on si to zasloužil."

Načasování nemohlo být lepší; Tavares se v základní části občas trápil, ale v posledních čtyřech zápasech základní části posbíral devět bodů a sérii protáhl i do play off. Proti Panthers nastřílel pět gólů a přidal čtyři asistence.

"Je to jeden z nejlepších hráčů v lize," dodal útočník Kyle Okposo. "Pracuje strašně tvrdě, a za to co předvádí poslední čtyři týdny, si to zaslouží."

Dalšími soupeři pro Islanders budou po zaslouženém pondělním volnu Tampa Bay Lightning, úřadující šampióni Východní konference, kteří vyřadili Detroit Red Wings v pěti zápasech i bez svého kapitán a superhvězdy Stevena Stamkose.

Tavares ale doufá, že cesta play off teprve začala.

"Teď to bude těžší, ale já jsem přesvědčený, že jsme na to připraveni," řekl Tavares. "Těšíme se na další výzvu."