Tampa vyrovnala finále, ale ztratila gólmana Bishopa

Napsal Michael Langr / NHL.com

I s nováčkem za zády ubránili hokejisté Tampa Bay Lightning těsný náskok a po výhře 4:3 srovnali stav finálové série Stanley Cupu s Chicago Blackhawks na 1:1. V polovině třetí třetiny rozhodla rána obránce Jasona Garrisona a dvacetiletý Rus mezi domácími tyčemi Andrei Vasilevskiy v závěru odolal.

Ben Bishop ve třetí třetině opustil domácí brankoviště a při vítězné trefě byl tak na ledě jeho náhradník. Během oslavy se sice tradiční gólmanská jednička Lightning zkusila vrátit mezi tyče, ale pokračovat nešlo.

"Nikdo vlastně pořádně nevěděl, co se děje. Několikrát jsme si poslechli hlášení, kdo je vlastně v naší brance," tvrdil kapitán Tampy Steven Stamkos.

"Nervózní? Možná trochu, ale po pár střelách jsem se začal cítit lépe," vykládal Vasilevskiy po zápase. Jaké jsou příčiny Bishopova odstoupení, Tampa tradičně neoznámila.

Lightning se však dokázali oklepat z úvodní porážky, při níž v závěrečné třetině přišli během dvou minut o vedení i o celý zápas.

Ani tentokrát přitom vedení 1:0 domácím nevydrželo a za Chicago během 136 vteřin otáčeli stav Andrew Shaw a hrdina prvního zápasu Teuvo Teravainen.

V tu chvíli se však probral nejproduktivnější domácí útok. Do konce druhé třetiny obraceli výsledek Nikita Kucherov a Tyler Johnson. Pouze jejich český spoluhráč z druhé formace Ondřej Palát vyšel tentokrát střelecky naprázdno. Jediný jeho pokus během necelých 17 minut na ledě se neujal.

"Z toho, co se nám přihodilo minule, jsme se dokázali poučit. I když jsme znovu přišli o vedení 1:0, nebyla na naší lavičce panika, ale vztek," tvrdil kouč Lightning Jon Cooper.

Na začátku třetí třetiny Blackhawks vyrovnali na 3:3 zásluhou Brenta Seabrooka, i když Ben Bishop vehementně reklamoval, že ho v brankovišti nedovoleně atakoval Marián Hossa. Na Garrisonův gól už však hosté odpověď nenašli.

"Zkoušeli jsme, co to šlo, ale ne pokaždé se vám podaří vyrovnat, když to zrovna potřebujete," uvedl kapitán Blackhaws Jonathan Toews.

Těsnou porážku na sebe vzal gólman Chicaga Corey Crawford. "Je to frustrující, když dostanete dva góly, které byste v této části sezony pouštět neměl. Cítil jsem se dobře, viděl jsem dobře, přesto se to stalo," spílal si po brankách Kucherova a Johnsona. „Musím být lepší.“

Finálová série se nyní na dvě pokračování stěhuje do chicagského United Center, kde se poprvé hraje v pondělí večer (úterý 2.00 SELČ).

"Nemyslím si, že bychom měli nějak měnit naši hru. Nemáme několik herních plánů podle toho, jak se série vyvíjí," řekl Johnson, který vede s 13 góly tabulku střelců a s 22 body i produktivitu play off. "Pokud ale budeme schopni dodržovat náš systém, můžeme být zase úspěšní."