Palat

Uzdravený Ondřej Palát se po více než měsíci vrátil do sestavy týmu Tampa Bay Lightning a ve šlágru čtvrtečního programu NHL pomohl asistencí u vítězné trefy k výhře nad dlouho neporaženými hráči Buffalo Sabres.

Střelecky se z českých hokejistů prosadil pouze bek Jan Rutta z klubu Chicago Blackhawks a přispěl tak ke kanonádě na ledě Winnipeg Jets, během níž se zaskvěl hattrickem domácí forvard Nikolaj Ehlers. V dresu hostů si dvě nahrávky připsal David Kämpf. David Pastrňák pomohl Boston Bruins asistencí.
Sabres rekord nevylepšili
Klubovým rekordem Buffala zůstává i nadále 10 výher v řadě. Na tuto šňůru dosáhl tým potřetí v historii, jejímu dalšímu pokračování ale učinili přítrž Lightning, kteří ve skvělém utkání zvítězili 5:4.
V Amalie Areně od samého začátku každý chvilku, tahal pilku. Domácí brzy vedli 1:0, ještě během první třetiny ztráceli 1:2 a otočili sami na 3:2, když u třetí trefy Lightning byl mezi asistenty i slovenský zadák Erik Černák.
Sam Reinhart během druhé části svou druhou trefou večera vyrovnal a na začátku třetí dvacetiminutovky už znovu vedli Sabres. Steven Stamkos však vyrovnal a Cedric Paquette vstřelil v čase 54:19 vítězný gól.
Asistencí u jeho zásahu si vylepšil dojem z návratu po zranění v dolní části těla a vynechání 16 zápasů Lightning sedmadvacetiletý Palát. Během 20 střídání byl na ledě téměř 14 a půl minuty, za 10 odehraných utkání v sezoně má na kontě šest nahrávek.
"Myslím, že těch 10 zápasů, to byla od nás vážně hodně povedená šňůra," uvedl kapitán Sabres a autor dvou asistenců Jack Eichel. "Ukázalo nám to, že můžeme o vítězství bojovat naprosto každý večer. A s takto nastavenou myslí bychom do toho měli vždy jít."

Paquette dal vítězný gól proti Buffalu

Ruttova trefa byla na Ehlersův hattrick málo
Ještě větší střelecké dostihy se odehráli ve Winnipegu a zapojil se do nich i Rutta, jenž po ryze české souhře snižoval před polovinou utkání po jedné z Kämpfových nahrávek na 3:4 z pohledu Blackhawks.
Titulky pro sebe ale uzmuli jiní. Ehlers pomohl Jets k výhře 6:5 hattrickem. Patrik Laine skóroval dvakrát, na kontě má od začátku ročníku už 21 branek a osamostatnil se v čele střelecké tabulky před devatenáctigólovými Davidem Pastrňákem a Jeffem Skinnerem.

Laineho 100. gól v kariéře

"Doufáte v to a pracuje pro to," řekl ke svému hattricku Ehlers. "Cítím, že jsem hrál v poslední době docela dobře. A cítím, že je to lepší a lepší. Z defenzivní stránky to dnes ode mě nebylo dobré, ale tvrdě jsem makal a dočkal se za to odměny."
Svým prvním zásahem večera navíc Laine dovršil metu 100 nastřílených gólů v základní části NHL. Stal se tak ve věku 20 let a 224 dnů čtvrtým nejmladším hráčem historie NHL.
V dřívějším věku to stihli pouze Wayne Gretzky (20 let a 40 dnů), Jimmy Carson (20 let a 116 dnů) a Brian Bellows (20 let a 179 dnů).
Také 18 tref během jediného měsíce, které Laine nasázel za listopad, je mimořádným počinem. Od roku 1971 se jen v šesti případech povedlo dát hráčům více.
Teemu Selanne jich stihl za březen 1993 dokonce 20, na 19 byl Wayne Gretzky v prosinci 1981 a lednu 1984, stejného počtu dosáhli i Mario Lemieux v prosinci 1988, Pat Lafontaine v lednu 1992 a Pavel Bure během března 1994.
Blake Wheeler a Mark Scheifele si v dresu Winnipegu připsali shodně po třech nahrávkách.

Ehlersův třetí hattrick v kariéře

Pastrňák nahrával, na 20. gól dál čeká
Domácí před zápasem slavnostně vyvěsili dres s číslem 16, který nosíval Rick Middleton, jenž v letech 1976 až 1988 stihl za Boston 881 utkání a 898 bodů (402+496).
Bruins i Islanders mají ve svých řadách hned několik obávaných střelců, ale ve čtvrtek nad nimi měli navrch oba gólmani. Domácí Tuukka Rask si připsal 28 zásahů, jeho protějšek Robin Lehner jich stihl ještě o sedm více.
Hosty poslal do vedení Anders Lee, ve 33. minutě srovnal v přesilovce Brad Marchand po desáté Pastrňákově asistenci v sezoně a od té chvíle se stav nezměnil až do nájezdů, přestože Islanders přestříleli Boston během prodloužení poměrem 6:2.
Vítězný gól si ve čtvrté rundě rozstřelu připsal Ryan Donato, jenž nastoupil poprvé od 30. října po deseti duelech na farmě v Providence.
"Hodně kluků se snažilo zakončovat mezi nohy," všiml si Donato. "Věděl jsem, že možná bude hodně spoléhat na první pohyb. Měl jsem štěstí, že to tak opravdu bylo a trefil se nad jeho pravý beton."
Forvard Islanders Valtteri Filppula odehrál 900. zápas v NHL.

Marchandův gól v přesilové hře

Anderson vychytal Rangers
V Ottawě se stalo něco, co bylo zdánlivě nemyslitelné. Zástupci kanadské metropole dokázali uhájit čisté konto! Tým, který inkasoval za úvodních 25 zápasů neuvěřitelných 107 branek a tíží ho přes sto obdržených gólů jako dosud jediný v soutěži, ubránil střelce New York Rangers.
Hosté si tak venku připsali třetí zápas bez bodového zisku v řadě, přičemž neskórovali ani v jednom z posledních dvou.
První zápas s čistým štítem od začátku sezony zajistil Senators v Canadian Tire Centre skvěle chytající Craig Anderson, jenž si připsal 27 zákroků.
Drake Batherson a Matt Duchene pomohli k úspěšnému dílu shodně gólem a asistencí. Ottawa tak po sérii čtyř zápasů, v nichž vyšla zcela naprázdno, uspěla podruhé za sebou.
"Tohle byl jeden z dosud jen pár odehraných zápasů, v němž jsme hráli jako tým celých 60 minut," podotkl Anderson. "Měli jsme tu už pár střeleckých dostihů, zápasů, kdy jsme ukázali, co umíme v ofenzivě i defenzivě, ale tohle bylo zkrátka celých 60 minut. Bylo skvělé, že jsme k tomu mohl klukům pomoct a být tu pro ně."
Senators tak v součtu se zápasy play off zvítezili v domácích vzájemných duelech s Rangers již poosmé za sebou.

Duchene se trefil po přihrávce Bathersona

Klefbom znovu spasitelem Oilers
Jak je důležité míti Oscara, ukázal pětadvacetiletý švédský bek ve službách Edmonton Oilers.
Jeden z hlavních pilířů sestavy kanadského celku rozhodl minule první trefou sezony o domácí výhře 1:0 v prodloužení nad Dallas Stars.
Roli hlavního hrdiny si Klefbom velmi brzy zopakoval. Poté, co byl mezi asistenty u gólu Alexe Chiassona, jímž domácí zvyšovali v polovině první třetiny na 2:0, rozhodl za vyrovnaného stavu 2:2 v čase 57:40 rozdílovou trefou.
Poražení Los Angeles Kings tak nevyužili příležitosti dostat po sebe na dno Západní konference St. Louis Blues, k čemuž by jim stačil i bod.

Klefbomova branka v přesilovce

Ostatní zápasy: Coyotes překvapili Predators, Blue Jackets zkrotili Wild, Golden Knights s další výhrou
Jestli byl někdo favoritem čtvrtečního programu, byl to nejlepší celek Západní konference Nashville. Predators ale nedokázali ani jedinkrát najít recept na gólmana Arizony Adina Hilla. Dvaadvacetiletý gólman naskočil do třetího duelu v sezoně, ale poprvé od začátku. Celkem 29 zákroky vychytal svou první nulu v NHL.
Minnesota sice v Columbusu vedla, jenže pak jí mezi nástupem do druhé třetiny a 32. minutou ujel vlak, když Blue Jackets dokonali obrat a ze stavu 1:1 odskočili až na 4:1. Riley Nash si v dresu vítězů připsal gól a nahrávku.
Souboj dvougólových střelců přinesl zápas ve Vancouveru. Domácí Brock Boeser otevřel skóre, ale hostující tým Vegas i díky dvěma zásahům Maxe Paciorettyho otočil vývoj třemi góly. Canucks měli ale k rezignaci daleko, Alexander Edler snížil a Boeser vyrovnal. Nakonec rozhodl v 54. minutě při oslabení William Karlsson, poražený finalista minulé sezony vyhrál již popáté za sebou.