Prvním finalistou konferenčního finále play off jsou hráči týmu Tampa Bay Lightning, kteří doma udolali celek Boston Bruins 3:1 a celou sérii ovládli poměrem 4:1 na utkání.

Tampa Bay Lightning - Boston Bruins 3:1 (Konečný stav série 4:1)
Na úvod domácí porážka, od té doby už ale pouze úspěchy. Lightning se dokázali úžasně oklepat z nevýrazného vstupu do série s Bostonem a čtyřmi výhrami v řadě si zajistili třetí účast ve finále Východní konference za poslední čtyři roky.
"Po prvním zápase jsme věděli, že se můžeme zlepšit. To se nám povedlo, i když jsme nečekali, že takhle silného soupeře porazíme čtyřikrát v řadě," pochvaloval si kapitán Tampy Bay Steven Stamkos.
Boston šel do nedělního střetu s vědomím, že pouze výhra mu prodlouží sezonu. A na ledě soupeře se dostal do vedení. V poslední minutě první části zužitkoval pohotovou střelu z mezikruží v přesilové hře David Krejčí a svou třetí trefou v play off poslal svůj tým do náskoku.
"Je to obrovské zklamání, protože jsme měli opravdu skvělý tým," konstatoval smutně útočník Bruins Patrice Bergeron. "Mohli jsme toho dokázat mnohem víc."
Ten hosté drželi až do poloviny zápasu. V čase 30:43 se blýskl pohlednou individuální akcí Brayden Point, který si pohotově přehodil kotouč na bekhend a překonal brankáře Tuukku Raska.
O tři minuty později Amalie Arena slavila znovu, v početní výhodě si totiž J.T. Miller vyměnil kotouč s Nikitou Kucherovem a dokonal obrat ve skóre.
Boston v závěrečné části vrhnul veškeré síly do útoku, na domácího gólmana Andreie Vasilevskiyho vypálil za poslední třetinu celkem 14 střel. Dohromady si ruský brankář připsal 27 úspěšných zákroků.
Neujaly se ovšem ani největší šance Davida Pastrňáka a Patrice Bergerona v přesilovce, střelou do prázdné branky přes celé kluziště naopak v poslední minutě definitivně rozhodl obránce Anton Stralman.
"Hráli jsme opravdu dobře, hlavně od druhé třetiny, kdy jsme se dostali na koně," konstatoval útočník Brayden Point pro televizi CBC. "Ve třetí části jsme předvedli dobrý defenzivní výkon."
"Musíme ocenit soupeře, který hrál výborně," uznal kouč Bruins Bruce Cassidy. "Vytvořili jsme si nějaké šance, ale nebyli jsme dostatečně důrazní v zakončení."
Ve finále Východní konference se Tampa Bay utká s vítězem série mezi týmy Washington Capitals a Pittsburgh Penguins.