czech roundup 0316

Pořádně rušno bylo v noci na neděli v NHL, hrálo se celkem na dvanácti stadionech. Jediným českým střelcem se stal Dominik Simon, porážce Pittsburghu se St. Louis ale nezabránil. Asistence si pak připsali David Krejčí a Ondřej Palát, jehož tým Tampa Bay Lightning přestřílel Washington Capitals. Lightning tak stanovili nový klubový rekord v počtu vítězství.

Simonův gól debakl neodvrátil
Po sérii tří výher v řadě tvrdě narazili hráči Pittsburghu, kteří ve své aréně utrpěli debakl 1:5 se St. Louis a dál zůstávají na šestém místě tabulky Východní konference.
O jedinou branku Penguins se postaral útočník Dominik Simon, který se v čase 29:53 dostal k volnému puku a pohotovou ranou z kruhu oslavil osmý gól v ročníku. Domácí už ale v té chvíli prohrávali o čtyři branky.
"Tenhle zápas nám vůbec nevyšel, nedařilo se nám prakticky nic," hlesl domácí kapitán Sidney Crosby. "Musíme na tohle utkání co nejrychleji zapomenout."
Blues určili ráz duelu už v první části, když se prosadili Oskar Sundqvist a Vince Dunn. V prostředním dějství udeřili Pat Maroon a Jay Bouwmeester, konečnou podobu výsledku pak stanovil svou druhou trefou Dunn.
"Začali jsme výborně, což bylo pro další vývoj klíčové," pochvaloval si trenér Blues Craig Berube. "Dařilo se nám kontrolovat puk, byli jsme velice silní v útočném pásmu. Jsme spokojení."
Velký podíl na úspěchu hostů měl gólman Jordan Binnington, který si připsal dohromady 40 úspěšných zákroků.

Simon se prosadil ranou z kruhu

Krejčí pomohl ukončit sérii proher
Po třech porážkách za sebou dokázali zabrat hráči Bostonu, kteří před svými fanoušky udolali v důležitém utkání Columbus 2:1 po prodloužení.
Hrdinou zápasu se stal kanonýr Brad Marchand, jenž v čase 63:30 zužitkoval přihrávku Patrice Bergerona a jubilejním 30. zásahem v ročníku přitáhl druhý bod do rukou Bruins. Pro Bergerona to byl 800. bod v kariéře.
"Celý zápas jsme hráli velice dobře. Dařilo se nám držet puk daleko od naší branky, přesně to jsme po hráčích chtěli," upozornil trenér Bostonu Bruce Cassidy.
Domácí se dostali do vedení v čase 5:51, když se v přesilové hře prosadil Patrice Bergeron. Druhou asistenci zaznamenal David Krejčí.
Blue Jackets odpověděli v závěru prvního dějství, úspěšným střelcem byl Matt Duchene. Dalších branek v základní hrací době už se diváci nedočkali, rozuzlení nastalo až v prodloužení.
"Líbilo se mi, jak jsme dnes hráli. Oproti předchozím utkáním to z naší strany bylo směrem dozadu mnohem lepší," ocenil hostující kouč John Tortorella.
Boston tak i nadále drží druhé místo v tabulce Východní konference, Columbus je osmý a čeká ho tuhý boj o postup do play off.

Marchand dal vítězný gól a imitoval McGregora

Palát přispěl k výhře nad Capitals
V jednoznačnou záležitost se proměnil střet dvou špičkových týmů NHL. Tampa Bay na svém ledě přestřílela Washington 6:3 a potvrdila svou nadvládu nad celou ligou.
Pro Lightning to je už 55. triumf v ročníku, celkem má na kontě 114 bodů. V obou případech se jedná o rekordní zápisy floridského klubu.
"Překonat tyhle rekordy, to je něco úžasného," vyznal se útočník domácích Alex Killorn. "Pro nás to ale není to hlavní. Chceme jít do bojů o Stanley Cup v co nejlepším rozpoložení."
Právě Killorn se stal hlavní postavou duelu, konto Capitals totiž zatížil svým vůbec prvním hattrickem v NHL. Důrazný útočník se dvakrát prosadil v první třetině, v závěru pak střelou do odkryté branky svůj výkon korunoval.
Ruku k dílu připojil i Ondřej Palát, jenž zaznamenal druhou asistenci na branku Erika Černáka z úvodu třetího dějství. Hosté tempu Lightning nestačili, dvakrát se trefil kapitán Alex Ovechkin, přesně mířil i John Carlson. Na bodový zisk to však nestačilo.
"Proti takhle dobrému soupeři musíte začít dobře, což se nám nepovedlo," upozornil hostující útočník T.J. Oshie na fakt, že Capitals prohrávali po jedenácti minutách už o dva góly. "Udělali jsme příliš mnoho chyb."

Killorn zkompletoval svůj první hattrick v NHL

Jets se blíží k čelu Západu
Cenný skalp vydřeli hráči Winnipegu, kteří na svém ledě udolali Calgary 2:1 a pomalu se blíží k úplnému čelu tabulky Západní konference.
Jets mají na kontě 88 bodů, vládnou Centrální divizi a drží se na třetím místě konference. Ztráta na vedoucí Calgary však po vzájemném duelu činí už pouze sedm bodů, Jets mají navíc jedno utkání k dobru.
"Dopadlo to přesně tak, jak jsme si přáli. Proti takovým soupeřům je důležité vycházet ze zabezpečené obrany. To se nám dařilo," ocenil útočník Winnipegu Mathieu Perreault.
Skóre duelu otevřel v závěru první třetiny Mark Scheifele, na druhé straně vyrovnal ve vlastním oslabení v čase 27:16 Mark Jankowski.
Definitivní podobu výsledku pak dal v polovině utkání právě Pereault, který zužitkoval přesilovou hru a oslavil 14. zásah v sezoně.
Pouze na střídačce zůstal gólman David Rittich, v brance dostal přednost veterán Mike Smith, jenž předvedl 19 úspěšných zákroků.

Scheifele po nahrávce od Chiarota otevřel skóre

Toronto narazilo v Ottawě
Pořádně přes prsty dostali hráči Toronta, kteří nezvládli roli jasného favorita a na ledě Ottawy vyfasovali debakl 2:6.
V domácím dresu zazářil dvěma góly švédský útočník Magnus Paajarvi, Zack Smith přidal tři asistence a Senators měli vývoj zápasu pevně ve svých rukou.
"Musíme si uvědomit, že je pro nás důležitá i defenziva. Není to jenom o střílení branek," zlobil se po duelu hostující útočník John Tavares.
Zkušený střelec se podílel na obou gólech svého týmu, jeden vstřelil a na druhý nahrál. Vysokou porážku na ledě nejhoršího týmu ligy ale neodvrátil.
"Upřímně, tohle byl asi náš nejlepší výkon v sezoně," prohlásil domácí kouč Marc Crawford. "Všechno šlo naším směrem. Proměňovali jsme šance, měli jsme výborný pohyb. A podržel nás gólman."
Do domácí branky se postavil Anders Nilsson a předvedl 35 úspěšných zákroků. Kromě Tavarese na něj vyzrál už pouze Morgan Reilly.

Gibbons se prosadil v pádu bekhendem

Ostatní zápasy: Sharks stále čekají na play off, Montreal na Chicago nevyzrál
Roli papírového favorita nezvládli hokejisté New York Islanders, kteří padli v Detroitu 1:2. Obě trefy Red Wings, jež přetrhli šňůru čtyř porážek, doručil útočník Andreas Athanasiou.
Skvělý obrat předvedli hráči Floridy, kteří ještě sedm minut před koncem základní hrací doby prohrávali v Los Angeles 2:3, nakonec ale brali všechny body za výhru 4:3. Postaral se o ní rozhodující trefou v čase 58:04 útočník Jonathan Huberdeau.
Dobrou formu demonstrovala Carolina, která přehrála Buffalo 4:2 a oslavila třetí výhru z posledních čtyř zápasů. Vítězný gól vstřelil veterán Justin Williams, Petr Mrázek do utkání nenastoupil.
Boj o play off si zkomplikoval Montreal, jenž doma podlehl Chicagu 0:2. Hvězdou duelu se tak brankář Corey Crawford, který pochytal všech 48 střeleckých pokusů domácích hráčů.
K příčkám pro play off se přiblížila Minnesota, která ve své aréně rozložila New York Rangers 5:2. Dvěma brankami se blýskl útočník Ryan Donato.
Pouze bod vydolovala Arizona z domácího střetu s Edmontonem. O triumfu Oilers 3:2 po prodloužení rozhodl třemi body hostující kapitán Connor McDavid, autor dvou branek a jedné asistence.
Příležitost zajistit si postup do play off prováhali hráči San Jose, kteří doma podlehli Nashvillu 2:4 a na potvrzení účasti v bojích o Stanley Cup si musí počkat. Dvěma zásahy se blýskl hostující útočník Viktor Arvidsson.