Kuch_Bob_Jagr

Každý pátek během sezony 2017-18 vám NHL.com/cs přináší žebříček Super 10 - přehled nejsilnějších týmů ligy podle aktuální situace, celkové kvality i momentální formy. Udává jiný obrázek než klasická tabulka, sleduje trendy a sílu mužstev podle posledních výsledků, schopnosti poprat se s jinými dobrými celky, fazony opor a dalších faktorů.

Den díkůvzdání zastavil aspoň na chvilku gigantický kolotoč pod zkratkou NHL a ještě než se o 'Černém pátku' znovu rozjede, podívali jsme se, které týmy jdou do nabitého víkendového programu s největší aktuální silou.
Prohlédněte si další díl žebříčku Super 10 podle NHL.com/cs.
1. Tampa Bay Lightning (16-3-2; 34 bodů)Před týdnem: 1.
Jasný král první čtvrtiny sezony se nehodlá zastavit. V NHL se pějí ódy na první útok se Stevenem Stamkosem a Nikitou Kucherovem, ale druhá lajna s Ondřejem Palátem, Yannim Gourdem a Braydenem Pointem hraje taky skvěle: v posledních 15 zápasech dala 16 gólů a nasbírala 36 bodů.

2. St. Louis Blues (16-5-1; 33 bodů)Před týdnem: 4.
Úterních osm gólů do sítě Edmonton Oilers bylo jen dokreslením pohody, ve které se nachází aktuálně nejlepší celek Západní konference. Táhne ho první útok Braydena Schenna, který přišel v létě v trejdu z Philadelphia Flyers. Alex Pietrangelo je s bilancí 7+13 nejproduktivnějším bekem ligy a zatím nejvážnějším kandidátem na Norris Trophy. Do hry se po zranění navíc vrátil další silný obránce Jay Bouwmeester.

3. Columbus Blue Jackets (14-7-1; 29 bodů)Před týdnem: 6.
Stejně jako před rokem se s blížící se zimou řadí Columbus k nejsilnějším týmům NHL. Vyhrál pět zápasů za sebou a vyšvihl se do čela Metropolitní divize. Středeční výhra 1:0 s Calgary Flames potvrdila, že základem je pevná defenziva - méně gólů než Blue Jackets (53) jich v nové sezoně dostali jen Los Angeles Kings (52). Velkou měrou za tím stojí Sergei Bobrovsky, který inkasoval v posledních třech duelech jen dvakrát z 90 střel!

4. Winnipeg Jets (13-5-3; 29 bodů)Před týdnem: 3.
Jets pokračují v dost nečekané krasojízdě, která je vynesla až na druhé místo v Západní konferenci. Vyhráli sedm z posledních 10 utkání včetně skalpu Kings ve středečním duelu. Zajímavé je, že většinou vyhrávají první a třetí třetiny, zatímco se jim nedaří ty druhé. Zvládají však závěry vyrovnaných duelů.
5. Toronto Maple Leafs (14-8-1; 29 bodů)Před týdnem: 2.
Toronto tento týden dvakrát prohrálo: jednou po 60 minutách, jednou v nájezdech. A někteří hráči potřebují přidat, třeba William Nylander dal v posledních 15 utkáních jediný gól. Ale mezi 5. a 19. listopadem měl tým sérii sedmi výher v řadě a vedle Austona Matthewse se na 20 bodů dostal už i Nazem Kadri. Brankář Frederik Andersen se rozchytal do velké pohody, v posledních pěti duelech lapil 177 ze 182 střel.

6. Nashville Predators (13-6-2; 28 bodů)Před týdnem: 10.
Finalista Stanley Cupu se rozehrává do formy, která se pomalu blíží té z posledního play off. Nashville vyhrál tři zápasy v řadě a osm z posledních deseti. Úspěch vychází jako obvykle ze silných zadních řad, obránce Mattias Ekholm dal za posledních pět zápasů čtyři góly, což je víc než za celou minulou základní část. V posledních zápasech se dařilo i útočníkům Filipu Forsbergovi s Kevinem Fialou.
7. New York Rangers (11-9-2; 24 bodů)Před týdnem: 8.
Rangers jsou v Metropolitní divizi stále až šestí, ale za to může spíš jejich katastrofální start, který je však už dávno pryč. Tým z Manhattanu naposledy vyhrál dva zápasy za sebou a osm z posledních deseti a jeho 72 vstřelených branek je čtvrté nejvyšší číslo v celé lize. Brankář Henrik Lundqvist má v posledních třech zápasech úspěšnost 96,8 procenta.

8. New Jersey Devils (12-5-4; 28 bodů)Před týdnem: 9.
Devils stále vedou Metropolitní divizi a kdyby vyhrávali v prodlouženích a nájezdech (bilance 2-4), byli by na tom ještě lépe. Tým sbírá body především na hřištích soupeřů, s bilancí 7-2-2 je v tomto směru třetím nejlepším celkem NHL po Tampě a Vancouver Canucks. Do sestavy se vrátil Pavel Zacha, který byl v sérii pěti zápasů čtyřikrát náhradníkem.

9. Los Angeles Kings (12-8-2; 26 bodů)Před týdnem: 5.
Kings marně vzpomínají na senzační start, z posledních šesti zápasů vyhráli jen jednou. Avšak s průměrem 2,36 inkasované branky na zápas patří v NHL stále k elitě, mají druhé nejlepší oslabení v lize (89,3 procenta) a většinu zápasů (pět z posledních šesti porážek) prohrávají jen o gól, takže jen potřebují najít cestu, jak urvat těsné duely pro sebe. A koncem listopadu je čeká snazší los.
10. Calgary Flames (12-8-1; 25 bodů)Před týdnem: mimo top 10
Brankář Mike Smith a centr Johnny Gaudreau, jenž až do prohry 0:1 po prodloužení v Columbusu bodoval v 10 startech za sebou (8+11), táhnou Flames vzhůru. Po strašidelné porážce 2:8 na ledě Detroit Red Wings bodovalo Calgary na tripu třikrát po sobě, vyhrálo sedm z posledních 10 duelů a před sebou má do konce listopadu tři ze čtyř soupeřů, kteří jsou v tabulce pod ním.

Vypadli z top 10:Pittsburgh Penguins
ŽHAVÍ ČEŠI
Jakub Vrána (Washington Capitals)
Sympatický nováček z Washingtonu bojoval se slabší produktivitou, ale v posledních zápasech zazářil: proti Calgary byl jedním z nejlepších hráčů na ledě, připsal si asistenci a nachystal další šance; Ottawě pak ve středu vstřelil dva góly.
Jakub Voráček (Philadelphia Flyers)
Už tradiční účastník naší trojky krajanů ve formě prožívá jeden z nejlepších startů do sezony v kariéře. V posledních sedmi zápasech nasbíral devět bodů, celkem jich má po 22 startech 27 (7+20) a v bodování celé NHL je sedmý.

Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning)
Na křídle druhého útoku mu to šlape, v posledních dvou zápasech dal dva góly a připsal si asistenci. Celkem má po 21 zápasech solidních 13 bodů (6+7) a k tomu +8 zápisů v plus/minus hodnocení.