Getzlaf vstoupil do play off jako velký lídr

Střílel, nahrával a navíc rozdával hity. Kapitán Anaheimu je ve formě a v play off chce jít daleko

Napsal Michael Langr / NHL.com

Play off je čas gólmanů, čas obětování, čas soudržnosti týmu. A taky čas velkých lídrů.

Jedním z těch vůdců, kteří vstoupí do historie, chce být i Ryan Getzlaf. V prvním utkání play off se své role zhostil parádně. Kapitán táhl Anaheim Ducks za výhrou 3:2 nad Calgary Flames v prvním duelu série velkolepým výkonem.

Hned v první minutě využil přesilovku a dostal Ducks do vedení. Na další gól nahrával. Byl úspěšný na vhazování. Tvořil hru. Na ledě strávil bez sedmi sekund 24 minut, nejvíc ze všech domácích hráčů. Čtyřikrát vystřelil na branku. Byl silný před brankou i u mantinelu. Hrál s ohromným důrazem, o čemž svědčí i čtyři hity.

Jedním z nich ve třetí třetině tvrdě sestřelil hostujícího kapitána Marka Giordana, na kterého měli Ducks pifku kvůli tomu, že v minulém vzájemném střetnutí před deseti dny zranil ostrým zákrokem obránce Cama Fowlera, jenž od té doby nehraje.

"Nebylo to nic proti němu," tvrdil anaheimský útočník po zápase. "Prostě to byl hráč s pukem, trochu se pootočil a asi mě neviděl přijíždět. Snažil jsem se držet rameno dole a zůstat bruslemi na ledě. Trefil jsem ho tělem."

Getzlaf tím přesto vyslal tím soupeři jasný vzkaz: Nezahrávejte si s námi! A spoluhráčům zase signál: Stojím za vámi, můžete se na mě spolehnout a udělám všechno pro vítězství.

Úspěch v play off je cíl, na který v Ahaheimu marně míří už od triumfu v roce 2007, kdy mužstvo okolo Getzlafa získalo svůj dosud jediný Stanley Cup. Přestože v posledních čtyřech letech vyhráli čtyřikrát za sebou základní část Pacifické divize a před tím v ní třikrát z pěti sezon skončili druzí, v play off se Ducks za posledních devět let jen jednou dostali přes druhé kolo - v roce 2015 hráli konferenční finále a v sedmi zápasech podlehli pozdějším vítězům Stanley Cupu Chicago Blackhawks.

Tým kouče Randyho Carlylea je hodně hladový a Getzlaf vypadá zdravě nabuzený a ve formě. Tu chytil po pětidenní pauze, kterou měl tým na přelomu března a února.

"Myslím, že sezona Ryana Getzlafa se tou pětidenní přestávkou úplně otočila. Ne, že by předtím hrál špatně, ale jeho schopnost na ledě dominovat byla od té doby evidentní," řekl trenér Carlyle. "Dnes byl znovu příkladem kluka, který udělal v zápase rozdíl."

Zatímco před přestávkou měl Getzlaf bilanci 11 branek a 35 nahrávek v 56 startech a v šesti z 11 únorových duelů nebodoval, od března se zapsal do statistik ve 14 z 18 zápasů, v nichž si připsal skvělých 27 bodů (z toho 23 asistencí).

Vysoký chasník z kanadské Reginy je prototypem ideálního centra pro Západní konferenci. Je velký, silný, umí přitvrdit, skvěle pracuje před brankou, ale k tomu má velký přehled a cit pro přihrávku. A také dobrou střelu, i když ji tak často nepoužívá, protože raději nahrává.

Ve čtvrtek se jako jediný hokejista v historii Ducks dostal na sto bodů v play off. Po 105 utkáních vyřazovací části dal 30 gólů a připsal si 71 asistencí. 43 bodů z toho nasbíral v přesilovkách.

Getzlaf play off miluje. Je soustředěný, je ve formě a má všechny předpoklady dotáhnout Anaheim hodně daleko.

"Pro mě je nejdůležitější, že náš tým pracuje, maká naplno a je maximálně koncentrovaný na zápas," řekl pro Los Angeles Times. "Na začátku sezony se často stávalo, že jsme se nechali rozhodit špatným rozhodnutím arbitrů, tvrdým hitem, inkasovaným gólem. Nedokázali jsme na něj odpovědět. Ale ve druhé polovině sezony jsme se soustředili na to, abychom zůstali v klidu a hráli pořád tím stylem, kterým chceme hrát. A myslím, že se nám to dobře daří."

Potvrdit jeho slova mohou Ducks ve druhém duelu, který je čeká v hale Honda Center v sobotu (v neděli 4:30 SELČ).