St. Louis byl opět hrdinou velkého zápasu. Po 10 letech chce znovu Stanley Cup

Napsal Tal Pinchevsky a Michael Langr / NHL.com

Ve své bohaté kariéře plné slavných výher byl mužem důležitých zápasů nesčetněkrát. Takové chvíle však stejně nikdy nezevšední.

Martin St. Louis zazářil i v nedělním utkání, v němž byl hrdinou New York Rangers. Týmu, jenž se díky jeho gólu poprvé po 20 letech přiblížil k finále Stanley Cupu. Malý veterán rozhodl v čase 6:02 prvního prodloužení v Madison Square Garden o výhře 3:2 nad Montreal Canadiens a vedení v sérii 3:1.

V situaci, kdy se ocitl sám na levém kruhu, uplatnil trpělivost a zkušenost z 15 sezon v NHL. Podržel si puk, podíval se a trefil malou skulinku nad ramenem o generaci mladšího brankáře Dustina Tokarskiho. V hromovém jásotu se topila další velká radost hokejisty, který během kariéry získal Stanley Cup, olympijské zlato i Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče ligy.

"Na tyhle situace si hrajete jako kluk, který honí na ulici s hokejkou balonek. Při tom si představuje právě takové momenty. Každý by chtěl být střelcem takového gólu," rozplýval se St. Louis. "Když jsem slyšel cinknutí puku o břevno a viděl ho zapadnout do branky a všichni se na mě sesypali... To jsou nádherné pocity."

St. Louis dal první gól v prodloužení play off od roku 2004, kdy se trefil v šestém finále Stanley Cupu v dresu Tampa Bay Lightning. Tehdy nakonec po sedmém utkání s týmem vybojoval slavný pohár. Letos k tomu Rangers chybí ještě pět výher.

Pro St. Louise byla by to sladká tečka za smutným průběhem letošního jara. 8. května, uprostřed série s Pittsburgh Penguins, ho zastihla zpráva o smrti maminky France. Útočník přesto nevynechal jediné utkání a pomohl týmu otočit vývoj z 1:3 až k výhře v sedmém zápase. 18. května ho na pohřeb v Montrealu doprovodili všichni spoluhráči z Rangers, kteří už v jeho rodném souměstí hráli finále Východní konference.

Martin St. Louis
Pravé křídlo - NYR
G: 6 | A: 7 | B: 13
Střely: 44 | +/-: 2
Osmatřicetiletý forvard má za sebou šňůru šesti zápasů, v nichž aspoň jednou bodoval. V 18 startech v letošním play off dal šest gólů a na sedm dalších nahrál. Zatímco po příchodu do New Yorku čekal na první trefu 14 zápasů, v bitvách o bytí a nebytí ukazuje, v čem je jeho přínos pro celek, který za něj dal Tampě svého kapitána Ryana Callahana.

"Už od jeho příchodu jsme viděli, že je to výjimečná osobnost a skvělý hráč i kluk do kabiny. Proto jsme ho získali. Každý den tvrdě maká a snaží se pořád zlepšovat," popisoval útočník Derick Brassard, který St. Louise obdivoval už jako teenager doma v Quebecu. "Hodně se od něj učím, i tím, že ho každý den sleduju. Když se podíváte na náš trénink, on vystřílí tolik puků. Nejsem překvapený, že dal vítězný gól."

I díky své trefě v nedělním prodloužení má St. Louis šanci po deseti letech znovu zvednout nad hlavu nejcennější hokejovou trofej světa. "Jsme hodně daleko, musíme si věřit. O to se taky snažím. Střílet, věřit, že puk skončí v brance. A to se povedlo."