Souhrn: Vítězné tažení šampionů pokračuje

Středeční zápasy: Blues vyhráli v Edmontonu 5:2, Detroit zůstává nejhorší v lize

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Allenův výtečný zákrok

Allenův výtečný zákrok proti Chiassonovi

Jake Allen se bleskově přesunul v brance a skvěle zasáhl lapačkou proti dorážce Alexe Chiassona, čímž udržel Blues náskok na ledě Oilers

• 00:44 •

Ve středečním večeru se v NHL odehrály dva duely týmů se zcela odlišnými starostmi. V přímém souboji o vedení v Západní konferenci odmítli St. Louis Blues přenechat první příčku Edmonton Oilers a vyhráli na jejich ledě 5:2. Obhájci Stanley Cupu se tak mohli radovat již pošesté za sebou. Souboj ze dna Východní konference zvládli lépe New York Rangers a zdolali Detroit Red Wings přesvědčivě 5:1.

Západu dál vládnou Blues

Už ve třetí minutě očekávaného souboje otevřeli domácí Oilers v přesilovce skóre, když se poosmé v sezoně zapsal mezi střelce Connor McDavid a už patnáctou nahrávku zaznamenal Leon Draisaitl.

Jenže hned na začátku sedmé minuty Jaden Schwartz rovněž v početní výhodě vyrovnal a druhé dejství patřilo hostujícím Blues. Alex Pietrangelo využil další přesilovku, dalším gólem pak završil obrat Robert Thomas.

"Přesilovky jim dnes fungovaly výborně. Ale myslím, že celá jejich hra vypadala velmi dobře. Vždyť jde ale o šampiony a obhájce Stanley Cupu," podotkl McDavid. "Moc Vám toho nedovolí, hrají tvrdě a moc dobře vědí, co mají na ledě dělat."

V 52. minutě sice ještě oživil naděje domácích Zack Kassian, na jehož trefě se podíleli Draisaitl a McDavid, ale risk s hrou bez gólmana kýžený efekt nepřinesl. V poslední minutě během ní jen zvýraznili rozdíl ve skóre Tyler Bozak a Ivan Barbashev.

Pod vítězství Blues a prodloužení jejich vítězného tažení se podepsal i brankář Jake Allen se 32 zásahy. Obránce Pietrangelo vedle gólu přispěl i dvěma nahrávkami.

"Byl to dobrý týmový výkon. Domácí jsou dobrým výbušným týmem a šli do nás, což jsme ale čekali," řekl útočník Thomas. "Jake však zůstal v klidu a podržel nás."

Kaňkou na výhře Blues je ale ztráta útočníka Alexandera Steena, který ze zápasu odstoupil krátce před koncem druhé třetiny po kolizi s domácím forvardem Alexem Chiassonem. "Uvidíme zítra, jak to bude vypadat a jak na tom bude," podotkl kouč vítězů Craig Berube.

Slovenský útočník v domácích barvách Tomáš Jurčo se neprosadil.

Další výprask Red Wings

Přestože byli hokejisté Detroitu odhodlaní ukončit sérii tří vysokých porážek s minimálně čtyřbrankovým rozdílem z duelů s Carolina Hurricanes, Florida Panthers a Nashville Predators, přidali další takovou i v Madison Square Garden.

Drželi sice bezbrankový stav ještě do úvodu druhé třetiny, jenže pak se Rangers prosadili třikrát za čtyři minuty a 24 sekund a tím prakticky rozhodli.

Na góly, které dali Tony DeAngelo v přesilovce, Chris Kreider a Ryan Strome, sice ještě do poloviny zápasu odpověděl snížením Valtteri Filppula, jenže šlo o jedinou dílčí radost Red Wings.

"Ve druhé třetině jsme sešli z naší cesty a jak jsme ztratili směr a prohrávali, nabídli jsme soupeři opravdu hloupě hned několik šancí," štvalo hostujícího kouče Jeffa Blashilla.

Dokonce v oslabení pak pojistili výhru Rangers Greg McKegg a gólem do prázdné branky při hře Detroitu bez gólmana Artemi Panarin, pro něhož šlo o sedmý zásah v sezoně.

Výborný výkon předvedl brankář Henrik Lundqvist, který stihl 35 úspěšných zákroků a byl vyhlášení první hvězdou utkání. Švédský velikán dostal prostor po třech zápasech, v nichž kryl záda Alexandaru Georgievovi. Ten dosud nastoupil od začátku v šesti zápasech, Lundqvist v sedmi.

"Před touto sezonou jsem věděl, že to může být trochu jiné a třeba nebudu chytat tolik, jak jsem chytal dříve," připustil Lundqvist. "Po celou kariéru jsem se nemusel připravovat až tak tvrdě, protože jsem se do toho dostal tím, jak jsem chytal hodně zápasů. Teď se to změnilo, musím tvrdě makat i v přípravě na zápasy, což je pro mě nové."

Rangers vyhráli potřetí z posledních čtyř zápasů i proto, že využili dvě ze tří přesilovek a ubránili obě dvě oslabení, přičemž v početní nevýhodě naopak sami udeřili. DeAngelo, Panarin a Strome přidali shodně ke gólu i asistenci.

V domácím týmu si mohli povedený zápas užít Libor Hájek s Filipem Chytilem, příliš důvodů ke spokojenosti naopak neměl hostující Filip Hronek.