St. Louis Blues snášeli bolest, aby se dostali do play off

Napsal Mike G. Morreale / NHL.com

Kouč St. Louis Blues Ken Hitchcock věděl, že je potřeba kolektivního úsilí všech zdravých hráčů, aby se jeho tým popáté v řadě probojoval do play off.

Blues překonali zranění klíčových hráčů, pomohly jim výkony pravého křídla Vladimira Tarasenka a veteránů Davida Backese, Paula Stastnyho a Kevina Shattenkirka. Získali také Infuzi energie od nováčků Robbyho Fabbriho, Coltona Parayka a Joela Edmundsona. Návrat brankáře Briana Elliotta, který utrpěl zranění ve spodní části těla, do sestavy po 10 zápasech také působil životodárně.

"Když se podívám, kolikrát jsme si už říkali 'Panebože', a dostali se z toho, tak jsem na ty kluky pyšný," řekl Hitchcock.

Blue se kvalifikovali do play off 2016 díky páteční výhře 4:0 nad Vancouver Canucks.

Hitchcock by rád věřil, že s množstvím zranění se v kabině Blues v těchto dnech usídlila jiná mentalita. Blues byli vyřazenI v posledních dvou sezonách hned v prvním kole Západní konference play off, i když v základní části nasbírali přes 100 bodů a víc než 50 vítězství.

"Přizpůsobili jsme se," řekl Hitchcock pro St. Louis Post-Dispatch. "Opravdu jsme museli změnit způsob hry i způsob, jakým jsem přistupovali k mnoha věcem."

Zde je pět důvodů, proč Blues mají jisté play off:

1. Famózní Tarasenko

Rodák z ruské Jaroslavle je prvním hráčem Blues, který odehrál dvě třicetigólové sezony po sobě od dob Brada Boyese (2007-09). Tato přišla hned poté, co podepsal 7. července osmiletou smlouvu na 60 miliónů dolarů, nejvyšší kontrakt v dějinách Blues.

Tarasenko dal šest z 18 gólů St. Louis v minulém play off.

"Díky němu máme takovou bilanci, on byl tím rozdílovým hráčem," řekl Hitchcock. "Potřebujete, aby vaši nejlepší hráči také předváděli nejlepší výkony. Když šlo do tuhého, Tarasenko byl vynikající."

2. Brankáři

Od chvíle, kdy Elliott opustil 19. března listinu zraněných, zaznamenal nuly proti Vancouver Canucks (dvakrát) a San Jose Sharks. Elliott je s 25 nulami nejlepší brankář Blues všech dob. Na cizích ledech navíc vychytal šest výher po sobě, během nichž měl průměr 1,33 gólu na zápas, úspěšnost 95,1 procenta a tři čistá konta.

Když byl Elliott zraněný, vytvořil si Jake Allen šesti výhrami v řadě osobní rekord, do nějž spadaly i čtyři výhry v řadě venku a gólový průměr 2,50, kterým pomohl udržet se Blues mezi elitou Centrální divize v Západní konferenci. Allen si vytvořil sezónní maxima v odehraných zápasech, výhrách, čistých kontech, v počtu střel, kterým čelil i v procentuální úspěšnosti.

"Naši gólmani byli páteří týmu, který trpěl při tolika zraněních," tvrdil Backes. "Díky tomu jsme udrželi hlavy nad vodou."

Hitchock řekl že dá oběma gólmanům ještě stejnou šanci, aby zjistil, kdo začne v play off.

3. Vzepětí nováčků

Fabbri se stal třetím nováčkem v historii Blues, který ve své první sezoně vstřelil 15 gólů, čímž doplnil Patrika Berglunda a Jima Campbella. Centr nasbíral 19 bodů ve 23 zápasech od All-Star Game, když se zařadil mezi Top 6 útočníků. Fabbri byl draftován v prvním kole (č. 21) v draftu NHL 2014 a v sezoně přišel o šest zápasů kvůli zranění v horní části těla.

"V lize je spousta dobrých hráčů, ale moc jich nemá tak rychlé ruce jako Fabbri," prohlásil Hitchcock. "Pro mě to byl vždycky produktivní hráč. Jestliže máte tak rychlé ruce a tento typ vidění, pak budete vždycky nebezpeční."

Parayko je šestým nováčkem v historii Blues, který v první sezoně nabíral 20 asistencí. Edmundson byl vybrán ve druhém kole (č. 46) draftu v roce 2011 a umístil se mezi pěti nejlepšími nováčky v počtu hitů.

4. Speciální týmy

Blues také můžou poukázat na efektivní hru v přesilovkách a zároveň dobré oslabení. V početní výhodě jsou na šestém místě (21, 3 procenta) v NHL a při hře v oslabení třetí (84,8 procenta). Tarasenko nasbíral v přesilovkách 12 gólů.

Blues měli od přestávky pro All-Star Game doma skvělou přesilovku. Proměnili 11 ze 37 šancí, což je úspěšnost 29,7 procenta ve Scottrade Center. Při hře v oslabení se doma umístili také mezi nejlepšími pěti týmy. .

5. Klid pod tlakem

Zranění hráči St. Louis přišli celkem o 258 zápasů, což řadí Blues mezi Top 10 nejvíce sužovaných týmů ligy. Ale také v šesti případech dokázali poslat zápas do prodloužení gólem, který padl méně než dvě minuty před koncem základní hrací doby. Navíc Blues vyhráli čtyři z těchto zápasů.

St. Louis mají druhou nejvyšší procentuální úspěšnost výher - 42,9, pokud prohrávali po první třetině a jsou pátí v NHL (19,2 procenta), jestliže prohrávali po dvou třetinách.