Coyle udeřil ve vlastním oslabení proti Rangers

Hokejisté St. Louis Blues neuspěli v nedělním programu NHL popáté za sebou. Porážka 1:2 v aréně Nashville Predators pro ně byla již desátou za posledních 12 zápasů. Nadále se naopak daří Boston Bruins, kteří si připsali další dva body po vítězství 3:1 v Madison Square Garden nad New York Rangers. Český útočník Dominik Kubalik se postaral o jediný český zápis, když asistoval u jedné ze dvou branek Chicago Blackhawks, domácí Winnipeg Jets ale vyhráli 3:2. Zápas v Pittsburghu nedohrál obránce Detroit Red Wings Filip Hronek.

Trápení Blues pokračuje
V Nashvillu došlo na rychlou odvetu, neboť oba celky se utkaly již v sobotu v Missouri, odkud si Preators odvezli výhru 4:3. A těsný závěr zvládli lépe i tentokrát, o což se postaral jeden ze sobotních střelců Kyle Turris.
Craig Smith poslal domácí do vedení před polovinou zápasu, už za tři minuty přišla odpověď z hole Tylera Bozaka. Rozhodující okamžik přišel v čase 57:48, kdy Turris rozhodl devátým gólem sezony po střele přes Justina Faulka.
"Byla to dnes hlavně velká bitva," podotkl Turris. "Soupeř nás celý zápas tlačil, ale Pekka Rinne nás držel ve hře, byl fenomenální. Bylo potřeba to zase odmakat a najít cestu k vítězství. V situaci, v níž se nacházíme, je to opravdu důležité."

Turris zajistil Nashvilllu vedení nad St. Louis

Rinne si připsal 38 zákroků. Nashville i díky němu vyhrál potřetí za sebou, což se mu podařilo poprvé od konce října, kdy se Predators radovali čtyřikrát v řadě. "Od té doby se nám nedařilo. Měli jsme vcelku sušný start, ale pak to bylo nahoru dolů. Poslední dobou je ale vidět, s jakou vášní hrajeme," řekl Rinne.
Na Blues se v čele Západní konference dotáhli Dallas Stars. "Měli jsme dnes spoustu šancí, jen jsme je neproměnili," řekl trenér poražených Craig Berube. "Rinne dnes předvedl opravdu dobrý výkon. A protože jsme nedali dost gólů, pak měl jednu šanci soupeř, skončila v naší brance a bylo rozhodnuto."
"Je to pro nás teď velmi těžké období," netajil Berube. Zároveň se ale domnívá, že výsledky neodpovídají výkonům. "Mnohdy hrajeme opravdu velmi dobrý hokej, ale zápasy nekončí naším vítězstvím. Když budeme ale hrát stejně jako poslední dva zápasy a stejně pracovat, bude to dobré. Tohle byl jeden z našich nejlepších zápasů v celé sezoně."
Bruins odskočili Lightning
Boston naopak potvrdil pozici nejlepšího týmu ligy a zvýšil v čele Východní konference náskok na Tampa Bay Lightning, kteří měli volno, na tři body. K výhře 3:1 proti domácím Rangers tentokrát Bruins ani nepotřebovali český příspěvek, uspěli potřetí v řadě a podeváté za minulých deset vystoupení.
Skóre otevřel na konci první třetiny Charlie McAvoy. Před druhou přestávkou pak zvýšil v oslabení Charlie Coyle. Po snížení domácích, o které se postaral v polovině třetího dějství Mika Zibanejad, definitivně rozhodl 13 sekund před koncem základní hrací doby Patrice Bergeron.
Shodou okolností všichni tři střelci skórovali rovněž v předchozím utkání proti Detroitu (4:1), kdy je doplnil ještě David Pastrnak. Nejlepší kanonýr ligy se tentokrát odmlčel, tři střely mezi tyčky na 43. gól sezony nestačily.
Událostí byl gólový zásah především pro McAvoye, rodáka z Long Beach v New Yorku, který na pátý pokus konečně skóroval ve slavné Madison Square Garden. "Vážně paráda," jásal McAvoy. "Je to něco mimořádného, když vyrůstáte jako velký fanoušek Rangers a chodíte sem na zápasy. Byla to zábava. Bylo fajn si tady zase zahrát a odjíždět s vítězstvím."
Pod to se výraznou měrou podepsal slovenský gólman Jaroslav Halak, který dostal prostor v brankovišti Bruins a odvděčil se spolehlivým výkonem a 25 úspěšnými zákroky.
Kubalík nahrával, ale poslední slovo měli Jets
Podruhé za sebou po výhře na ledě Calgary Flames 8:4 (1+1) bodoval čtyřiadvacetiletý ligový nováček Kubalík. Jeho asistence přišla v důležitou chvíli, když se v závěru druhé třetiny podílel na vyrovnání na 2:2, když skóroval Patrick Kane.
Právě Kane nahrával na úvodní gól Ryana Carpentera ze 16. minuty, jenže v průběhu druhého dějství domácí skóre otočili, když se trefili Mason Appleton a Jack Roslovic.
Zápas, který se odehrál bez jediného vyloučení, pro sebe ale nakonec přes vyrovnání Blackhawks urvali Jets. Ve 42. minutě se poprvé v sezoně prosadil Nathan Beaulieu a další gól už nepadl.

Beaulieu se dočkal první branky v sezoně

"Nebyl to zrovna ten nejkrásnější gól, co jsem kdy dal, ale byl opravdu důležitý," podotkl Beaulieu. "Věděli jsme, jak moc zásadní je pro nás tahle výhra a body do tabulky. Neodehráli jsme náš nejlepší zápas, ale vyhrávat i taková utkání je klíčové."
Winnipeg si tak připsal pátou výhru z posledních osmi utkání a velmi důležité body v souboji celků na postupové hraně Západní konference. Chicago naopak po procitnutí v Calgary ztratilo šesté utkání z uplynulých sedmi.
Blackwood vychytal Blue Jackets
Ještě o něco těsnější byl zápas v Prudential Center, kde New Jersey Devils zdolali až v sedmém kole samostatných nájezdů Columbus Blue Jackets a slavili vítězství 4:3. Hrdinou zápasu byl domácí gólman Mackenzie Blackwood, který si připsal porci hned 52 úspěšných zákroků. Kyle Palmieri přispěl gólem a nahrávkou.
Devils v souboji se soupeřem, který potřebuje každý bod v boji o postup z Východní konference, nijak nevykolejilo ani to, že před utkáním byl do New York Islanders vyměněn obránce Andy Greene a krátce po úvodním buly také útočník Blake Coleman, jehož novým působištěm budou Lightning.
Vývoj zápasu byl jako na houpačce. Blue Jackets, kteří po předchozím skvělém období nedosáhli na výhru už popáté za sebou, vedli už v sedmé minutě 2:0, když se prosadili Andrew Peeke, pro něhož šlo o první trefu v NHL, a Zach Werenski.
Nástup do druhé části ale patřil Devils a už do 32. minuty stihli skóre otočit na 3:2. Mezi střelce se zapsali Joey Anderson, rovněž poprvé v NHL Nick Merkley a Palmieri. Před polovinou třetí dvacetiminutovky pak vyrovnal Kevin Stenlund.
Hostující gólman Elvis Merzlikins si připsal v porovnání s Blackwoodem jen 23 zásahů, v pátém kole nájezdů vychytal i Pavla Zachu, ale pak mu v sedmém kole nedal šanci parádně provedeným pokusem Jesper Bratt a Sonny Milano už neuspěl.
"Ten bod bereme," řekl trenér Columbusu John Tortorella. "Vždy chcete oba dva, ale já nemám s tímhle zápasem problém. Až na to, že jsme se nechali ve druhé třetině trochu nachytat a přistoupili na jejich hru. Je to frustrující takový zápas ztratit, ale měli jsme šance rozhodnout a nepovedlo se nám to."

Bratt rozhodl o výhře Devils v nájezdech

Draisaitl zvýšil náskok na Pastrňáka
Do prodloužení dospěl i zápas Carolina Hurricanes - Edmonton Oilers, v němž nakonec oslavili výhru 4:3 hosté. Hlavní zásluhu na tom měl tahoun kanadského celku Leon Draisaitl, který se pod úspěch podepsal gólem a dvěma nahrávkami.
Čtyřiadvacetiletý německý útočník nijak neslevuje ze svého tempa a je na nejlepší cestě překonat osobní maximum z minulé sezony 105 bodů (50+55). Aktuálně má Draisaitl na kontě 95 bodů za 34 gólů a 61 asistencí. Jako nejlepší nahrávač ligy zvýraznil i svůj náskok v čele bodování - na druhého Pastrňáka už má k dobru 13 bodů.
Carolina v utkání dvakrát vedla, pak sice prohrávala 2:3, když Oilers udeřili ve druhé třetině dvakrát v rozmezí 28 sekund, ale v končící 55. minutě zajistil pokračování Sebastian Aho.
V prodložení pak nejprve Mike Smith zastavil právě Ahovo sólo a na druhé straně rozhodl v končící čtvrté minutě prodloužení po Draisaitlově nahrávce při přečíslení dvou na jednoho Josh Archibald, jenž překonal Jamese Reimera, který dostal přednost před Petrem Mrázkem.
"Když to Mike Smith zachránil, bylo pro něj potřeba něco udělat zase na druhé straně," prohlásil Archibald. "V devětadevadesáti případech ze sta vám Draisaitl v takové situaci předloží puk, takže vy na to musíte být hlavně připravení."
Oilers uspěli počtvrté za posledních pět zápasů a na špičku Západní konference už ztrácí jen čtyři body.

Archibald vstřelil vítězný gól v prodloužení

Ostatní zápasy: Pittsburgh přejel Detroit, Stars ztratili prodloužení v Ottawě
Pittsburgh Penguins přehráli Detroit Red Wings, kteří absolvovali třetí zápas ve čtyřech dnech, snadno 5:1. Valtteri Filppula sice poslal hosty do vedení, ale to bylo z jejich strany všechno. Patric Hornqvist pomohl k obratu třemi body (2+1), Sidney Crosby zaznamenal gól a asistenci. Brankář poražených Jimmy Howard opět nedosáhl na výhru. Za posledních 19 zápasů má bilanci 0-17-2.
Hosté přišli navíc o českého obránce Hronka, jenž dohrál ve druhé třetině poté, co ho z boku do hlavy zasáhl kotouč. Bezprostředně po utkání ale neměl trenér Jeff Blashill bližší informace o jeho stavu.
Dallas Stars nenavázali na předchozí čtyři výhry a na závěr kanadského trojboje po vystoupeních v Torontu a Montrealu podlehli Ottawa Senators 3:4 po prodloužení. Vítězný gól celku z kanadské metropolole dal v čase 63:48 Artem Anisimov. Senators, jimž skončí sezona po základní části, tak vyhráli druhý z posledních tří duelů.
Stejně jako Pastrňák vyšel gólově i bodově naprázdno i Auston Matthews, který má na kontě rovněž 42 gólových zářezů v sezoně. Toronto Maple Leafs i proto neuspěli na ledě celku Buffalo Sabres a přes bezbrankovou úvodní třetinu prohráli 2:5. Hosté prohráli podruhé za uplynulé tři zápasy, Sabres se díky čtvrtému vítězství z posledních pěti vystoupení přiblížili na Východě na osm bodů druhé divoké kartě.
Vancouver Canucks podlehli před svými fanoušky Anaheim Ducks vysoko 1:5. Nenavázali tak na předchozí dvě přesvědčivé domácí výhry s Nashvillem (6:2) a Chicagem (3:0), což pro ně znamenalo už pátou porážku z posledních sedmi zápasů. Hosté vedli ve 28. minutě už 3:0, dvěma góly se o to postaral Adam Henrique.