Junioři vzdorovali Švédsku jen půl zápasu

MS20: Seveřané deklasovali Česko 7:1, Kanada si smlsla na Německu v poměru 12:2

Napsal Michael Langr @NHLcz / nezávislý šéfautor NHL.com/cs

V první třetině solidní, ve zbytku zápasu bída. Česká reprezentace v úvodním duelu mistrovství světa do 20 let v Edmontonu podlehla Švédsku vysoko 1:7. Seveřané ovládli zprvu vyrovnaný souboj třemi góly ve druhé třetině a prodloužili vítěznou sérii v základní skupině juniorských šampionátů na 53 zápasů! Ještě větší debakl utrpěli Němci, kteří prohráli s Kanadou 2:12, a Rakušané, jež podlehli USA 0:11.

Češi na vrcholném turnaji dvacítek porazili Švédsko naposledy 31. prosince 2002 a šanci neměli ani ve 12. vzájemném zápase poté. Sobotní duel v Rogers Place přitom rozehráli dobře a po gólu Jana Myšáka (draftovaný klubem Montreal Canadiens) z pěkné přesilovkové kombinace v čase 10:14 vedli.

Jenže pouhých 32 sekund poté vyrovnal Arvid Costmar (Vancouver Canucks) a ve druhé třetině se strhla švédská smršť.

Tu řídil jako vrchní nahrávač obránce Philip Broberg (Edmonton Oilers), jenž asistoval na všechny tři góly v této části hry, které padly každý v jiném počtu hráčů na ledě: Albin Sundsvik (Anaheim Ducks) se trefil v přesilovce, Emil Heineman (Florida Panthers) v oslabení a Theodor Niederbach (Detroit Red Wings) při hře pět na pět.

Tweet from @IIHFHockey: We know it's only 2 days in, but this goal from Elmer Soderblom is a solid contender for goal of the #WorldJuniors. @Trekronorse @DetroitRedWings pic.twitter.com/7xSduLaVtz

"Začali jsme dobře, ale ve chvíli, kdy (Švédové) dali ve druhé třetině přesilovkový gól, jsme nebyli schopni zareagovat," hodnotil kouč českých juniorů Karel Mlejnek. "Vstoupili jsme do utkání s určitým plánem a myslím si, že se nám ho dařilo plnit až do poloviny utkání, kdy jsme v naší přesilové hře inkasovali branku na 3:1," dodal.

"V ten moment jsme najednou přestali úplně hrát," souhlasil Myšák. "Naopak oni narostli a my jsme začali dělat víc chyb. To bylo klíčové, tam se to lámalo."

Ve třetí třetině už dominoval rozjetý skandinávský tým, jenž díky trefám Elmera Söderbloma (Red Wings), Oscara Bjerseliuse a Noela Gunlera (Carolina Hurricanes) navýšil skóre na hrozivý šestigólový rozdíl. Jednoznačnou převahu nestíhal zastavit ani brankář Nick Malík, jenž si v zápase připsal 22 zákroků. Hugo Alnefelt (Tampa Bay Lightning) na druhé straně inkasoval jednou ze 20 střel.

"Jednoznačně jsme čekali lepší výsledek. Hodně gólů jsme dostali z předbrankového prostoru, na který se musíme lépe zaměřit. Nemyslím si ale, že by nás Švédové úplně překvapili. Spíš tam sehrála roli dovednost hráčů," mínil kouč Mlejnek.

Ten má nyní jen 24 hodin na to, aby připravil tým na zápas s dalším favorizovaným soupeřem: v neděli večer (pondělí 3:30 SELČ) hrají Češi s Ruskem, které si v úvodním dnu na turnaji poradilo s USA v poměru 5:3.

[Pro zpravodajství NHL.com/cs z mistrovství světa juniorů klikněte zde]

V tomto střetnutí už bude k dispozici útočník Adam Raška (San Jose Sharks), jenž dostal za faul v přípravném utkání proti Slovensku od disciplinární komise IIHF zákaz startu v jednom utkání.

Kanada a USA udělovaly lekce

Favorité ze Severní Ameriky si v Edmontonu otevřeli střelnici. Domácí Kanada smetla epidemií koronaviru oslabený tým Německa 12:2 a Spojené státy rozstřílely Rakousko 11:0.

Kanadskou smršť táhl Dylan Cozens (Buffalo Sabres), který dal hattrick a nasbíral šest bodů. Dawson Mercer (New Jersey Devils) měl bilanci 2+2 a po dvou gólech přidali také Alex Newhook (Colorado Avalanche), Peyton Krebs (Golden Knights) a Philip Tomasino (Nashville Predators).

Němci měli kvůli řadě pozitivních testů na COVID-19 v poli jen 14 hráčů a hráli druhý zápas ve dvou dnech.

Ještě vyšším rozdílem si s outsiderem poradil celek USA. Pod jeho 11 gólů se podepsali hattrickem Matthew Boldy (Minnesota Wild) a dvěma trefami Brendan Brisson (Vegas Golden Knights). Brankáři Dustinu Wolfovi (Calgary Flames) stačilo na čisté konto 10 zákroků.