Palát střelou z pravého kruhu otevřel skóre

Osm utkání se odehrálo v úterý v NHL. Repríza finálové bitvy o Stanley Cup vyzněla lépe pro obhájce trofeje, jímž jsou Tampa Bay Lightning. Na ledě Dallas Stars se o výhru 2:0 zasloužili předně střelec vítězného gólu Ondřej Palát a bezchybný Andrej Vasilevskij v brankovišti.

Další bod za nahrávku si připsal Martin Nečas a pomohl tak Carolina Hurricanes k vítězství na ledě Nashville Predators. Hráči New Jersey Devils podlehli New York Islanders 1:2, Pavel Zacha se na jediné trefě svého týmu nepodílel a jeho bodová šňůra skončila na 10 zápasech.
Zápas večera: Neprůstřelný Vasilevskij, Palát druhou hvězdou
Šampioni znovu ukazují svou velikost. Vyhráli popáté za sebou při skóre 17:3, za poslední čtyři vystoupení inkasovali jediný gól a potřetí za sebou vychytal čisté konto Andrej Vasilevskij.
O góly vepředu se postarali Ondřej Palát, který otevřel skóre z přesilovky v polovině osmé minuty, pouhých pět sekund před vypršením základní hrací doby pak jistil výhru Yanni Gourde.
Pro brzy třicetiletého Paláta šlo již o šestý zásah sezony v početních výhodách. Vévodí v této bilanci celému týmu, k čemuž mu dopomohl fakt, že v první přesilovkové formaci nahradil dlouhodobě zraněného Nikitu Kučerova.
"Vždy je příjemné, když se vám povede skórovat hned v první přesilovce, kterou v utkání máte," prohlásil Palát. "Měli jsme pak ale v početních výhodách další velké šance, hlavně ve druhé a třetí třetině. Musíme být v přesilovkách ještě lepší."
Pozici první hvězdy zápasu před Palátem si pro sebe vyhradil Vasilevskij, který neinkasoval už 200 minut a 45 sekund, což je nejdelší série mezi gólmany v probíhající sezoně a zároveň jeho nejdelší osobní. Dosud nejdéle držel bez inkasované branky mezi 28. prosincem 2017 a 4. lednem 2018 - 184 minut a 49 sekund.
"Poslouchejte... Kdyby tady byl dnes proti nám jakýkoliv jiný gólman z ligy, dali bychom pár gólů. Ale on byl skvělý. Právě jste viděli, proč je právě on momentálně tím nejlepším brankářem NHL," ocenil kouč poražených Rick Bowness.
Vasilevskij potřeboval na nulu 28 úspěšných zákroků.

Vasilevskij podruhé za sebou vynuloval Dallas

Češi v akci
1. Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning): Odehrál přes 18 a půl minuty, vyslal jedinou střelu na branku, která byla také gólová a zajistila týmu dvoubodový zisk. V sezoně má dosud ze 20 startů skvělých 16 bodů za devět branek a sedm nahrávek.
2. Martin Nečas (Carolina Hurricanes):Svou bilanci v sezoně vylepšil nahrávkou na 15 bodů (3+12) z 19 zápasů. Na branku za 16 minut a 50 sekund nevystřelil, ale měl bilanci +1 a ze tří vhazování byl stoprocentně úspěšný.
3. Jan Rutta (Tampa Bay Lightning): Za více než 13 a půl minuty na ledě jednou vystřelil na branku a přestože nebodoval, podílel se na čistém kontu, s nímž dohrál tým celý zápas.
Pavel Zacha (New Jersey Devils): 0+0, 0 střel, bilance -1, čas na ledě 15:40, úspěšnost na vhazování 57,9 procenta (11/8).
Radek Faksa (Dallas Stars): 0+0, 2 střely, bilance -1, čas na ledě 20:16, úspěšnost na vhazování 57,1 procenta (8/6).
Jakub Voráček (Philadelphia Flyers): 0+0, 2 střely, bilance -1, čas na ledě 16:12.
Filip Zadina (Detroit Red Wings): 0+0, 3 střely, bilance -1, čas na ledě 12:41.
Filip Hronek (Detroit Red Wings): 0+0, 2 střely, bilance 0, čas na ledě 23:30.
Libor Hájek (New York Rangers): 0+0, 1 střela, bilance 0, čas na ledě 17:28.
Filip Chytil (New York Rangers): 0+0, 1 střela, bilance 0, čas na ledě 16:08.
Tři hvězdy
1. Andrej Vasilevskij (Tampa Bay Lightning): Znovu potvrdil hlasy mnoha těch, kteří ho mají za nejlepšího gólmana hokejového světa současnosti. Třetí čisté konto v sezoně, ale také v řadě za sebou, celkově pak 24. v základní části kariéry v NHL.
2. Kasperi Kapanen (Pittsburgh Penguins):Téměř 14 a půl minuty na ledě mu stačilo k vyslání pěti střel mezi tyčky, byl tak nejaktivnějším střelcem týmu. Dvěma góly otočil stav z 0:1 na 2:1 a měl tak zásadní podíl na výhře, dohrál navíc s výbornou bilancí +3.

Kapanen překonal z brejku Harta mezi betony

3. Sebastian Aho (Carolina Hurricanes): Přesně 18 odehraných minut využil mladý finský útočník k úvodnímu i poslednímu gólu vítězného zápasu. Čtyřikrát pálil do prostoru branky, měl bilanci +1.
Hláška večera
"Jen jsem se snažil to zvednout nahoru a puk skončil v horním růžku. Jsem moc šťastný, že to prošlo do branky. Co bylo pak, to už si nepamatuju... Kluci mi jen říkali, že jsem byl vážně unešený a mocně oslavoval."- Steven Lorentz, útočník Carolina Hurricanes po prvním gólu v NHL
Další zápasy
Pittsburgh Penguins - Philadelphia Flyers 5:2
Penguins přeťali třízápasovou vítěznou sérii Flyers, na třetí pokus je porazili poprvé v sezoně a bodově se na ně dotáhli na hraně poslední postupové pozice do play off z MassMutual Východní divize.
Kasperi Kapanen otáčel skóre během pěti minut ve druhé třetině, chvilku poté ho následoval Bryan Rust. Osamoceným střelcem zůstal v hostující sestavě Joel Farabee.
Pittsburgh si poradil i bez svého dlouholetého kapitána a ofenzivního lídra Sidneyho Crosbyho, který se stal v úterý součástí covidového protokolu a do utkání nemohl nastoupit.
Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 4:1
Ve třetí bitvě obou týmů v sezoně slavili podruhé Blue Jackets a proti jednomu z dosud nejhorších týmů sezony se konečně dočkali úspěchu. Přišel po sérii pěti porážek.
Anthony Mantha sice v 16. minutě vyrovnával na 1:1, ale ve druhé třetině se pak trefili Riley Nash, Jack Roslovic a Boone Jenner a bylo jasno. Gól a nahrávku měl na kontě Cam Atkinson.
Blue Jackets si poprvé od 1. března mohli užít podpory fanoušků, byť jich bylo pouze 1953, tedy povolených deset procent z kapacity hlediště Nationwide Areny.

Atkinson se trefil v oslabení z pravého kruhu

Montreal Canadiens - Ottawa Senators 3:1
Drake Batherson nový klubový rekord Senators nenastavil, v sedmém zápase po sobě už neskóroval, ale připsal si pouze asistenci u gólu, který však přišel až za stavu 2:0 pro domácí.
Brendan Gallagher a Jeff Petry se pod výhru podepsali shodně gólem a nahrávkou, asistencí přiložil ruku k dílu také slovenský útočník Tomáš Tatar. Pátý vzájemný duel sezony, ale teprve druhá výhra pro Canadiens.
New Jersey Devils - New York Islanders 1:2
Semjon Varlamov držel v hostujícím brankovišti čisté konto až do času 59:46, kdy ho překonal Miles Wood. Zůstal však jediným střelcem domácích, Zachova série 10 zápasů, v nichž bodoval, i proto skončila.
Všechny góly padly až ve třetí třetině, za hosty se prosadili Oliver Wahlstrom a Anders Lee. V sérii soubojů mezi oběma soky během základní části uspěli Islanders podruhé a za posledních pět vystoupení ztratili jediný bod.

Wahlstrom střelou přes obránce otevřel skóre

New York Rangers - Buffalo Sabres 3:2
Třetí vzájemný souboj sezony, potřetí výsledek 3:2, podruhé vítězství Rangers. Vychutnat si ji mohl po delší době útočník Filip Chytil, který nehrál kvůli zranění v horní části těla od 24. ledna a přišel tak o porci 14 utkání.
Zápas měl hodně divoký úvod, neboť už v čase 2:36 to bylo 2:1, když vrátil domácím vedení Alexis Lafreniere. V polovině zápasu pak zvýšil Chris Kreider a jeho gól byl i vítězný. Sabres neuspěli počtvrté za sebou.
Winnipeg Jets - Vancouver Canucks 5:2
Jets parádním způsobem zúčtovali za vysokou porážku (0:4) z předchozího dne a v sérii základní části proti Canucks už mají zase navrch (3:2).
O jejich páté výhře za posledních šest vystoupení se však definitivně rozhodlo až ve třetí třetině, před níž byl stav 3:2. Domácí měli ve svém středu hned trio tříbodových hráčů. Blýskli se Kyle Connor (1+2), Blake Wheeler (1+2) a Mark Scheifele (0+3).

Connor v přesilovce prostřelil Holtbyho mezi betony

Nashville Predators - Carolina Hurricanes 2:4
Oba celky se utkaly podruhé v sezoně po měsíci a půl a na stejném místě z toho byl zcela stejný výsledek. Predators tak třetí výhru za sebou nepřidali, Hurricanes ano a v čele Discover Centrální divize mají stejně bodů jako Lightning.
Aho otevřel skóre ve 13. minutě díky Nečasově 12. asistenci v sezoně. Ještě do první přestávky udeřil z přesilovky Vincent Trocheck, Steven Lorentz pak byl jediným střelcem druhé třetiny a jeho vůbec první gól v NHL na 3:0 byl nakonec i vítězný.