Palát udeřil z dorážky proti Panthers

Hokejisté týmu Tampa Bay Lightning udělali za výrazného přispění českého útočníka Ondřeje Paláta druhý krok směrem za postupem do druhého kole play off NHL. Na ledě Florida Panthers zvítězili 3:1 a v celé sérii vedou 2:0. Palát se pod další výhru obhájců Stanley Cupu podepsal gólem a asistencí a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Díky těsným výhrám srovnali své série i hokejisté Pittsburgh Penguins a Vegas Golden Knights.

Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 1:3 (stav série 0:2)
Druhé floridské derby začalo povedeným nástupem Lightning. V páté minutě otevřel skóre kapitán Steven Stamkos. V 15. minutě pak zvýšil svým prvním gólem v letošních vyřazovacích bojích Palát.
Stalo se tak poté, co se skvělým výpadem po křídle dostal do zakončení Brayden Point. Přestože trefil při skvělém zakončení pouze tyčku, Palát byl ve správný čas na správném místě a uklidil puk do branky.
Pro úspěšného střelce šlo o 33. gól v dresu Lightning ve vyřazovacích bojích. V klubové historii se tak dotáhl na druhého v pořadí Martina St. Louise. První je Nikita Kucherov (38).
Jak se později ukázalo, šlo také o gól vítězný. Mason Marchment ve druhém dějství snížil, ale 85 sekund před koncem pojistil po Palátově nahrávce výhru Lightning střelou do prázdné branky Yanni Gourde, pro něhož pomohl český útočník vybojovat kotouč.
Druhým velkým hrdinou v dresu vítězů byl brankář Andrei Vasilevskiy, jenž si na ledě haly BB&T Center připsal 32 úspěšných zákroků.
"Byl neskutečný," ocenil Stamkos. "Víme, že je nejlepším gólmanem na světě. Dnes to ale opět ukázal a na naší výhře měl velký podíl."
Tampa Bay vede v sérii hrané na čtyři vítězství 2:0, což je výhoda, jež týmy v historii NHL dokázaly proměnit v postup s úspěšností 86,6 procenta (330-51). V minulém ročníku se to povedlo v úvodním kole všem čtyřem celkům, které si takovou výhodu vypracovaly.
Zápas číslo 3 se odehraje ve čtvrtek na ledě Lightning.

Stamkos otevřel skóre na ledě Floridy

Pittsburgh Penguins - New York Islanders 2:1 (stav série 1:1)
Penguins vykročili za kýženým vyrovnáním série velmi odhodlaně. První třetinu vyhráli na střely mezi tyčky 19:13 a svou převahu dokázali promítnout i do skóre.
Vytvořili si totiž pro celý duel rozhodující dvoubrankový náskok. Už v čase 3:22 otevřel skóre Bryan Rust, na začátku 14. minuty zvýšil Jeff Carter. Islanders pak dokázali pouze snížit, když se ve 35. minutě prosadil Josh Bailey.
U Carterova jména tak zůstala připsána i vítězná branka. Šlo přitom o jeho první zásah v play off od 22. dubna 2016, kdy se prosadil ještě jako hráč Los Angeles Kings, celkově ale už čtyřicátý ve vyřazovacích bojích.
Přes pouhé tři vstřelené góly se hráči obou celků činili a poměr střel mezi tyčky zněl na konci 45-38 pro domácí, nijak výrazně proto ani nepřekvapí, že první hvězdou utkání byl vyhlášen gólman vítězů Tristan Jarry. Při svém třetím startu v play off se tak dočkal i prvního týmového úspěchu.
"Jen jsem se snažil si to udělat jednoduché," prohlásil Jarry, jenž v úvodním utkání série inkasoval čtyřikrát ze 41 střel. "Snažil jsem se být především lepší než ten minulý zápas. A nakonec to nebylo až tak obtížné."
Z úspěchu mohl mít po úvodní porážce 3:4 v prodloužení radost i domácí útočník Radim Zohorna, který však zůstal i tentokrát pouze mezi náhradníky.
Třetí zápas je na programu ve čtvrtek v hale Islanders.

Carter zdvojnásobil vedení po krásné akci

Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 3:1 (stav série 1:1)
Favorizovaní domácí v prvním utkání narazili, když přes místy velkou převahu vyšli střelecky naprázdno a prohráli 0:1 gólem v prodloužení. Ani druhá bitva série pro ně nezačala nejlépe, když na začátku 33. minuty inkasovali jako první z hole Matta Dumby.
O pět minut později ale bylo všechno jinak. Domácím nejprve stačilo pouhých 18 sekund na vyrovnání, o které se postaral Jonathan Marchessault. Hostující gólman Cam Talbot tak v sérii inkasoval poprvé po 95 minutách a 45 sekundách. Ve 38. minutě pak dokonal obrat Alex Tuch.
Ve třetím dějství dokázali Golden Knights vzdorovat snaze Wild o vyrovnání. A podařilo se jim to až do samého závěru. Klid do domácích řad naopak vnesl 51 sekund před koncem svým druhým zásahem Tuch.
Vedle dvougólového střelce Tucha měl velkou zásluhu na úspěšném výsledku i Marc-Andre Fleury v brankovišti, když předvedl 34 úspěšných zásahů.
"Kluci byli skvělí, snažili se, abych puk co nejvíce viděl. A když tomu tak nebylo, tak většinu takových střel zblokovali," ocenil Fleury. "Naši obránci odvedli vážně parádní práci."
Pouze tři střídání jsou u jména českého útočníka domácích Tomáše Noska. Ze hry odstoupil poté, co inkasoval tvrdý hit během první třetiny, kdy si na něho počíhal Marcus Foligno. Kouč Peter DeBoer prozatím neměl bližší informace o jeho stavu.
Třetí bitvu svedou oba celky ve čtvrtek v Minnesotě.

Marchessault nádherně vyrovnal proti Wild

Češi v akci
Radko Gudas (Florida Panthers): 0+0, 0 střel, bilance 0, čas na ledě 11:21.
Jan Rutta (Tampa Bay Lightning): 0+0, 0 střel, bilance 0, čas na ledě 10:02.
Ondrej Palat (Tampa Bay Lightning): 1+1, 1 střela, bilance +1, čas na ledě 17:52.
Tomas Nosek (Vegas Golden Knights): 0+0, 0 střel, bilance 0, čas na ledě 1:12.