Vegas Avance

NHL zná prvního účastníka druhého kola bojů o Stanley Cup. Po úterní noci jím je celek Vegas Golden Knights, který udolal Chicago Blackhawks 4:3 a celou sérii opanoval jednoznačně 4:1 na zápasy. Jediná výhra dělí od postupu mužstva Philadelphia Flyers a Dallas Stars, New York Islanders naopak první mečbol nevyužili.

Vegas slaví postup, Chicago s Kubalíkem končí

Dvakrát museli mazat manko soupeře, aby nakonec ukořistili rozhodující výhru. Hráči týmu Vegas Golden Knights zvládli pátý duel série proti Chicago Blackhawks a po triumfu 4:3 postupují výsledkem 4:1 na utkání do semifinále Západní konference.

Blackhawks však bojovali do poslední chvíle. Po 19 minutách hry dokonce vedli o dva góly, když se postupně prosadili Jonathan Toews a Alex DeBrincat. Asistenci u první trefy si připsal útočník Dominik Kubalik, pro kterého to byl už osmý bod v letošním play off.

Ještě do úvodní sirény ale snížil Max Pacioretty, po pouhých 57 sekundách druhé části pak dorovnal skóre Mark Stone. Chicago však záhy znovu odskočilo, když Patrick Kane osvědčil šikovné ruce a kličkou do bekhendu přelstil gólmana Robina Lehnera.

Ani tohle vedení ale Blackhawks nedokázali udržet. V čase 27:28 totiž zužitkoval početní výhodu obránce Alec Martinez a znovu vrátil Vegas do utkání.

Rozhodující moment zápasu a celé série přišel v čase 41:34. Jonathan Marchessault načasoval přihrávku do jízdy pro Alexe Tucha, jenž bekhendem překonal brankáře Coreyho Crawforda.

Chicago už se na reakci nezmohlo a sezona pro něj končí. Golden Knights jsou naopak prvním postupujícím z prvního kola.

"Měli jsme skvělou možnost nastoupit do několika opravdu důležitých zápasů," hodnotil kapitán Blackhawks Jonathan Toews. "Pro naše mladé hráče to byla obrovská zkušenost. Věřím, že se v příští sezoně vrátíme ještě silnější."

Pátý zápas: Golden Knights - Blackhawks 4:3

Hart znovu vynuloval Canadiens

Čtvrtý duel měl velmi podobný průběh jako ten předchozí, který Flyers ovládli díky brzké Voráčkově brance 1:0. Tentokrát si český útočník v sedmé minutě připsal asistenci u parádního gólu Michaela Raffla, kterému přihrávku na ránu do horního rohu adresoval Sean Couturier.

"Nádherná střela," žasnul i hrdina zápasu Hart.

Zbytek utkání se pak změnil v marný boj kanadského týmu s precizním brankářem Flyers, jenž betonem vyrazil na tyč i dělovku Jeffa Petryho.

Dvaadvacetiletý gólman druhou nulou v řadě překonal výkon Michala Neuvirtha, jenž v play off 2016 vydržel bez obdržené branky mezi tyčemi Philadelphie106:21 minuty. Rekord Flyers ve vyřazovací části ale stále drží Brian Boucher: ten v roce 2000 udržel čisté konto po dobu 184 minut a 45 sekund.

"Nehrajeme dokonalý hokej, ale když uděláme chybu, dokáže Carter předvést velký zákrok," cení si kouč Alain Vigneault.

S Hartem v zádech měli Flyers jistotu a stačilo jim spoléhat na urputnou obranu a rychlé protiútoky. Když ve 38. minutě nachytal svým druhým gólem ve vyřazovací části Careyho Price obránce Philippe Myers, začaly se montrealské šance na obrat výrazně snižovat.

"Hartsy je naše zeď. Momentálně je nejlepší v lize," tvrdil Myers.

Gól nedali Canadiens ani při hře bez brankáře a trenérovi Flyers Vigneaultovi mohly kazit radost jen bezzubé přesilovky (tentokrát tři), které má Philadelphia nejhorší ze všech mužstev v play off.

O svém postupu do druhého kola přesto může rozhodnout ve čtvrtek od 2.00 SELČ. Hartova forma je v tuto chvíli zásadním argumentem.

Klingberg přiblížil Dallasu postup

Dost možná klíčový krok směrem k postupu do semifinále Západní konference udělali hráči týmu Dallas Stars, kteří v důležitém pátém utkání série s Calgary Flames zvítězili 2:1 a ujali se vedení 3:2 na zápasy.

"Teď už se ale musíme soustředit na další duel. Vyhrát čtvrté utkání v sérii je vždycky nejtěžší," zdůraznil kapitán Jamie Benn. "Očekávám, že Calgary ze sebe dostane to úplně nejlepší."

Do čtvrtého duelu série vstoupil Dallas výrazně lépe. Od prvního vhazování diktoval tempo hry, byl střelecky aktivnější a po všech směrech výraznější.

V čase 10:13 se po zásluze dostal do vedení, když rychlý výpad ve vlastním oslabení zakončil po přihrávce Tylera Seguina do odkryté branky Benn.

Flames dokázali krátce před úvodní sirénou vyrovnat. Po relativně nenápadně vyhlížející akci si udělal prostor pro zakončení Mikael Backlund a pohotovou ranou překonal brankáře Antona Chudobina, kterému dobře clonil ve výhledu Tobias Rieder.

Pátý zápas: Dallas - Calgary 2:1

Ve druhé části byli Stars znovu střelecky aktivnější, skóre se ale nezměnilo. Klíčový vítězný gól vstřelil Dallas až v úvodu poslední třetiny. Mattias Janmark elegantně vybruslil s pukem od mantinelu a našel Johna Klingberga, jenž ranou z pravého kruhu překonal gólmana Cama Talbota.

"Mattias odvedl skvělou práci," ocenil švédský zadák. "Měl jsem na střelu poměrně dost prostoru a i s trochou štěstí skončila v brance. Chtěli jsme co nejvíc času trávit v útočném pásmu, což se nám dařilo."

Dallas se tak přiblížil na dostřel postupu, zbývá mu už jen jedna výhra. V historii NHL zvládlo postoupit za vedení 3:2 na utkání hned 78,4 procent všech týmů.

"Potřebujeme teď odehrát dva skvělé zápasy. Věřím, že máme dostatečnou kvalitu, abychom to zvládli," prohlásil útočník Calgary Milan Lucic. "Musíme ze sebe ale dostat to úplně nejlepší."

Utkání číslo pět je na programu v noci ze čtvrtka na pátek.

Ovečkin uchránil Capitals od pohromy

Balancovali na hraně vyřazení, hokejisty týmu Washington Capitals ale v těžké chvíli zachránil kapitán. Útočník Alex Ovechkin dvěma góly řídil otočku a triumf 3:2 nad New York Islanders. Capitals přesto v sérii prohrávají 1:3 na utkání.

"Pokud si udržíme tuhle úroveň, máme slušnou šanci na obrat," prohlásil Ovečkin. "Musíme ale dělat postupné kroky. Koukáme se jen na nejbližší utkání."

První třetina čtvrtého zápasu se přitom nesla ve stejném duchu jako předchozí tři bitvy. Islanders měli navrch, což se velmi rychle projevilo i ve skóre.

V čase 3:50 udeřil útočník Jean-Gabriel Pageau, o necelých šest minut později se prosadil Mathew Barzal a s akciemi mužstva z hlavního města Spojených států to vypadalo zle nedobře.

Čtvrtý zápas: Islanders - Capitals 2:3

Capitals dokázali v čase 23:35 snížit, když se po krásné individuální akci prosadil povedeným zakončením Evgeny Kuznetsov. Potom už se do situace vložil Ovečkin.

Ruský ostrostřelec se v čase 25:29 opřel do přihrávky Johna Carlsona a svou mimořádně oblíbenou ránou z levého kruhu překonal brankáře Semjona Varlamova.

V úvodu poslední třetiny pak udeřil podruhé. Tentokrát Ovečkin vypálil z pravé strany a trefil přesně do vzdálenějšího horního rohu.

Islanders se hnali za vyrovnáním, brankáře Bradena Holtbyho ale potřetí nepřekonali. Kanadský gólman, jenž si připsal i jednu asistenci, se tak stal vůbec prvním maskovaným mužem v historii Capitals, který v play off dosáhl na jubilejní 50. vítězství.

"Musíme se dát dohromady a zkoncentrovat se na další utkání. Uzavřít sérii je vždycky to nejtěžší. Pořád to máme fantasticky rozehrané," zdůraznil kapitán Islanders Anders Lee.

Naděje Washingtonu na postup do konferenčního semifinále však nadále žijí. Pátý duel série se odehraje v noci na pátek.