CZ RF 12 27

Den a noc. Po debaklu 1:7 se Švédy v úvodním vystoupení na turnaji se česká hokejová dvacítka představila ve druhém utkání ve skupině B na mistrovství světa v Edmontonu v mnohem lepším světle. Výsledkem byla cenná výhra 2:0 nad vysoce favorizovanými Rusy.

V brankovišti nastoupil místo Nicka Malíka tentokrát Lukáš Pařík (draftovaný klubem Los Angeles Kings) a vychytal díky 30 úspěšným zákrokům čisté konto. Měl tak výrazný podíl na trochu překvapivém úspěchu proti týmu, který vyhrál mezi seniory listopadový turnaj Karjala v Helsinkách.
"Jako tým jsme podali vážně skvělý výkon. Drželi jsme se systému, který jsme si stanovili před zápasem, na ledě to bylo znát. Dělali jsme minimum chyb... I díky tomu jsme ten zápas dokázali vyhrát," uvedl brankář Pařík.
Rusové na juniorském světovém šampionátu vyšli gólově naprázdno poprvé od 5. ledna 2012, kdy prohráli v prodloužení 0:1 se Švédy. Nejblíže k brance měli ve 13. minutě, kdy trochu nenápadný pokus Artěmije Kňazeva (San Jose Sharks) skončil na brankové konstrukci.
Čeští mladíci se jinak velmi pečlivě a disciplinovaně drželi stanovené taktiky a zhuštěným středním pásmem hodně znepříjemňovali soupeři přechod do útoku. Blesk z čistého nebe udeřil ve 37. minutě, kdy se po rychlém kontru a pěkné souhře s Jakubem Rychlovským prosadil Filip Koffer.

Nápor sborné předcházel pak také druhému gólu ve 46. minutě, kdy Daniil Čajka nastřelil Martina Langa a ten z brejku pojistil výhru, na níž nic nezměnila ani závěrečná hra Rusů bez brankáře, v samém závěru dokonce v šesti proti čtyřem.
"Pro nás to nebylo lehké utkání, ale celý tým splnil plán, co jsme si před zápasem dali. Něco jsme si nastavili a kluci se snažili plnit vše na sto procent. Byly tam sice z nějakých situací hlavně v závěru zápasu fauly, ale jinak jsme ten plán splnil," ocenil kouč Karel Mlejnek.
"Myslím, že je to pro nás i psychická vzpruha. Dokázali jsme si, že můžeme hrát i proti týmům jako je Rusko," pochvaloval si Lang, jehož tým čekají v úterý Američané. "Nevidím problém, proč bychom v tom nemohli pokračovat."
Čeští junioři vynulovali ruské mladíky poprvé od 4. ledna 2000, kdy je porazili 1:0.
Slováci statečně vzdorovali Kanadě, Finové opět vítězně
Útočník Philip Tomasino (Nashville Predators) zaznamenal gól a asistenci, brankář Devon Levi (Florida Panthers) podpořil v den svých 19. narozenin snahu svých spoluhráčů 17 zákroky a Kanaďané si nakonec došli pro druhou výhru na šampionátu po úvodní kanonádě proti oslabenému Německu (16:2).
Roli favorita však nepotvrzoval tým obhájců zlata zdaleka tak suverénně, jak se možná očekávalo. Brzy se sice prosadil obránce Jordan Spence (Los Angeles Kings), jenže skóre 1:0 vydrželo pak až do samého závěru zápasu.
V 57. minutě uklidnil domácí tým Tomasino, když překonal tváří v tvář gólmana Samuela Hlavaje, jenže v čase 58:36 oživil slovenské naděje Martin Chromiak (Los Angeles Kings). Až teprve 13 sekund před závěrečnou sirénou mohli Kanaďané definitivně vydechnout úlevou, když risk Slováků s hrou bez brankáře potrestal Jack Quinn (Buffalo Sabres).

O tom, jak Slováci potrápili Kanaďany, kteří se museli obejít bez na jeden zápas potrestaného zadáka Bradena Schneidera (New York Rangers), vypovídá i poměr střel mezi tyčky. Kanada přestřílela Slovensko jen 23-18.
"I když si myslím, že jsme odvedli vážně moc dobrou práci, teď po utkání nejsme zrovna moc šťastní, to je jasné. Měli jsme tolik šancí na vyrovnání... Hrozně nás to mrzí," litoval Chromiak.
Bilancí 1+1 se zaskvěli v neděli rovněž finští útočníci Anton Lundell (Florida Panthers) a Kasper Simontaival (Los Angeles Kings). Podepsali se tak pod vítězství 4:1 nad Švýcarskem. O další góly vítězů se postarali forvardi Aku Räty (Arizona Coyotes) a Juuso Pärssinen (Nashville Predators), útočník Brad Lambert a bek Topi Niemelä (Toronto Maple Leafs) stihli po dvou asistencích.

Seveřané otevřeli skóre, když využil ve čtvrté minutě přesilovku Attilio Biasca, jenže odpověď přišla zásluhou Lundella už o 36 sekund později. Za prvních sedm minut druhého dějství pak Finové přestříleli svého soka drtivě 12-0 a Pärssinen poslal svůj tým do vedení.
Finové pak svou ohromnou střeleckou převahu v celém utkání (43-14) vyjádřili ještě dvěma góly v závěrečné dvacetiminutovce, kdy pojistili výhru Räty a Simontaival. "Využili jsme tam dvě přesilovky, což bylo moc důležité. Myslím, že v početních výhodách hrajeme lépe a lépe," uvedl Simontaival.
Dalším soupeřem Finů budou ve středu Slováci. Švýcaři už v úterý změří síly s Kanadou.