Krejci scores CAR BOS

Hokejisté Boston Bruins postupují po výhře 2:1 nad Carolina Hurricanes do druhého kola play off. Gólem a asistencí přispěl k výhře v pátém duelu série David Krejci, dvěma nahrávkami pomohl i navrátilec do sestavy David Pastrnak. Dál jdou i Tampa Bay Lightning, kteří otočili páté utkání s Columbus Blue Jackets ze 2:4 k výhře 5:4 po prodloužení. Oba úspěšné celky nyní budou čekat na vyzyvatele z dalších dvou sérií ve Východní konferenci, střetnout se však mohou i spolu. O postup na Východě musí naopak ještě bojovat hráči Philadelphia Flyers, kteří rovněž vedli 3:1 na zápasy. Přes skvělé představení Jakuba Voráčka, jenž dal dva góly a na jeden nahrál, podlehli Montreal Canadiens 3:5 a série se tak ještě zamotává.

V Západní konferenci se podařil parádní kousek Colorado Avalanche, kteří potvrdili proti Arizona Coyotes postup stejně drtivým výsledkem, jakým uspěli v utkání číslo 4. Výhru 7:1 řídil čtyřmi body fantastický Nathan MacKinnon, brankář Pavel Francouz zůstal pouze na střídačce.
Nový směr nabrala v Edmontonu opět série mezi St. Louis Blues a Vancouver Canucks. Kanadský tým po dvou předchozích porážkách zabral, díky povedenému obratu zvítězil těsně 4:3 a v celé sérii vede 3:2 na zápasy.
Češi řídili bostonský obrat
Boston vyřadil Carolinu stejně jako před rokem, tehdy to však bylo až ve finále Východní konference (4:0 na zápasy). Tentokrát si s ní poradil hned v prvním kole play off - postup dokonal ve středečním pátém utkání, v němž rozhodl o výhře během pěti minut na konci druhé třetiny dvěma přesilovkovými trefami. Třetím rokem po sobě se tak dostal do druhého kola Stanley Cupu.
Hurricanes sice pod hrozbou vyřazení začali dobře, po povedené střele obránce Haydna Fleuryho vedli od 10. minuty 1:0 a dlouho hájili hubený náskok. Boston ovšem ze dvou přesilovek na konci druhého dějství vytěžil obrat a velkou roli přitom hrály jeho české hvězdy spolu s rovněž dvoubodovým Patricem Bergeronem.

Krejčí vyrovnal v přesilovce

Nejprve se čtyři minuty a 40 sekund před koncem třetiny trefil zblízka Krejčí poté, co Pastrňák srazil Bergeronem nahozený puk na levou stranu přímo na hokejku svého krajana. Pouhé čtyři sekundy před sirénou pak nachytal Petra Mrázka v brance Caroliny sám kanadský centr nahozením ze záporného úhlu, které si český gólman srazil bruslí do branky.
I u této - nakonec vítězné - trefy asistoval Krejčí a střílející Pastrňák, jenž se vrátil do hry po třízápasové absenci a stejně jako v prvním duelu s Carolinou si připsal dva body. Pro Krejčího to byl už osmý bod (3+5) v sérii s Hurricanes a celkem 28. bod (8+20) ve 28 zápasech, v nichž Bruins mohli potvrdit postup do dalšího kola, což je historický rekord klubu. Ve třetí třetině navíc ve velké šanci trefil český mazák břevno.
"Jsme nadšení, že se nám povedlo postoupit hned na první pokus," pochvaloval si Krejčí. "Poslední výhry v sérii jsou vždycky nejtěžší, my jsme to ale zvládli velice dobře."
Mrázek v brance Hurricanes pochytal 25 ze 27 bostonských pokusů, nakonec však musel gratulovat slovenskému kolegovi Jaroslavu Halákovi, jenž na druhé straně pustil jediný gól ze 24 střel.
Bostonu pomohl především solidním pohybem a dravostí také Ondrej Kase, který odehrál ve druhém útoku 12:46 minuty. Martin Necas v dresu Caroliny naopak hrál na rozdíl od předchozích duelů ve čtvrté formaci, kde dostal k dispozici jen necelých devět minut (8:49).
"Úvodní překážka se vždycky zdolává těžko. Mužstva jsou hladová a jsou na tom dobře zdravotně, mají spoustu energie. Proti Carolině jsme to neměli vůbec jednoduché, o to víc nás postup těší," netajil trenér Bruins Bruce Cassidy.
"Je to velká škoda, protože si myslím, že jsme byli lepším týmem," mrzelo hlavního kouče soupeře Roda Brind'Amoura. "Jsem ale na své hráče hrdý, protože jsme bojovali do poslední chvíle."

Pátý zápas: Boston - Carolina 2:1

Point rozhodl v prodloužení o pomstě Tampy
Druhého postupujícího do 2. kola play off NHL určil úvodní zápas středečního programu. Po prvním semifinalistovi Západní konference Vegas Golden Knights se může těšit na další boje o krok blíže Stanley Cupu i tým Tampa Bay Lightning. V pátém souboji s Columbus Blue Jackets v Torontu vyhrál 5:4 po prodloužení a sérii ovládl 4:1 na zápasy. Jednou asistencí k tomu pomohl slovenský obránce Erik Cernak; výhru vystřelil v prodloužení Brayden Point, jenž si před tím připsal i dvě asistence. Tři body za nahrávky měl v zápase i Nikita Kucherov.
Brankář Joonas Korpisalo, který byl v sérii velkou oporou Columbusu, tentokrát pustil pět branek ze 25 střel. Andrei Vasilevskiy na druhé straně chytil 37 ze 41 pokusů soupeře.
Lightning tak oplatili Blue Jackets vyřazení v 1. kole z loňska. Tehdy jako suverénně nejlepší tým základní části, kterou ovládli o 21 bodů před Calgary Flames, prohráli 0:4 na zápasy. O rok dříve došli až do finále konference, kde od roku 2015 byli celkem třikrát; před pěti lety byli dokonce ve finále Stanley Cupu.

Point poslal Tampu do 2. kola

Blue Jackets se při své čtvrté účasti v play off za sebou rozloučili potřetí v 1. kole a jen loni končili o sérii později. Naděje na delší jízdu se Columbus pomalu začala rozplývat ve Scotiabank Areně v Torontu už mezi 6. a 7. minutou, kdy celek z Floridy získal dvoubrankový náskok.
Skóre otevřel Tyler Johnson, který tečoval Černákovu střelu. Pro třiadvacetiletého rodáka z Košic to byl první bod v osmém duelu po návratu do hry a celkově čtvrtý ve 12. duelu play off v kariéře.
Za 61 sekund zvýšil vedení favorita Blake Coleman, který střelou z pravého kruhu mezi nohama beka Zacha Werenskiho překonal Joonase Korpisala na vyrážečku. Ve 12. minutě Columbus snížil díky dorážce Nicka Foligna.
Blue Jackets rázně odmítali konec sezony a ve druhém dějství přestříleli soupeře 24-8. A stav během něj otočili na 3:2. Přesilovou hru při vyloučení Michaila Sergačova proměnil ve srovnání stavu ve 30. minutě Kevin Stenlund, který na druhý pokus prostřelil Andreje Vasilevského mezi betony. Ve svém druhém duelu v play off NHL v kariéře si tak připsal první branku.

LightningWinners819

Vedení se dočkal Columbus 16 sekund před druhou pauzou. Vladislav Gavrikov našel mezi kruhy Alexandera Wennberga, jenž překonal přesouvajícího se Vasilevského. Dvoubrankové vedení zajistil týmu z Ohia v čase 49:33 Oliver Bjorkstrand. Skóroval prakticky do prázdné branky a Lightning neuspěli s trenérskou výzvou, když se jim nezdál předchozí kontakt v brankovišti Pierrea-Luce Duboise s ruským gólmanem.
Tampa Bay se ale zvedla a dokázala vynutit prodloužení. V 53. minutě napřáhl za pravým kruhem Kevin Shattenkirk a prostřelil Korpisala pod rukou. A 98 sekund před vypršením běžné hrací doby po přihrávce Braydena Pointa dostal puk za finského gólmana bruslí Anthony Cirelli.
Blue Jackets celkově v utkání vyhráli na střely na branku 41:25, ale nakonec jim to nebylo nic platné. V čase 65:12 rozhodl Point, jehož našel před brankou Nikita Kučerov. Na ledě byl u vítězné trefy i útočník Ondrej Palat. Jediný český zástupce v utkání na ledě strávil 16 minut a 46 sekund.
Point si v utkání připsal vedle branky i dvě asistence. Tři body nasbíral také Kučerov, autor tří přihrávek.

Pátý zápas: Tampa-Columbus 5:4P, Lightning postupují

Tři body Voráčka byly málo
Rozhodnuto ještě není v sérii mezi Philadelphií a Montrealem, neboť Canadiens výhrou 5:3 snížili v sérii na 2:3. Flyers nepomohl ani tříbodový večer v podání Voráčka.
Český útočník sice po rychlé vedoucí brance Joela Armii ze třetí minuty, kterou po 122 minutách a 53 sekundách ukončil neprůstřelnost Cartera Harta, obracel v úvodu druhé třetiny skóre dvěma přesilovkovými góly na 2:1 a prožil tak první dvougólový zápas kariéry v play off NHL. Jenže pak si Canadiens vzali vedení zpět během 78 sekund, kdy se znovu prosadil Armia a v početní výhodě Brendan Gallagher.
Brzy po polovině třetího dějství byl Voráček v roli asistenta rovněž u vyrovnání Joela Farabeeho, kdy Flyers zužitkovali další přesilovku, již třetí v utkání, přestože v předchozím průběhu série v nich měli odstrašující bilanci 0-16.
"Tentokrát to zafungovalo," přitakal Voráček. "Góly, nahrávky... V předchozích zápasech si myslím, že jsme nebyli tak trpěliví. Dnes to ale všechno do sebe dobře zapadalo, včetně dobré komunikace. To byl hlavní důvod, proč jsme ty góly dali."

Brzy po polovině třetího dějství byl Voráček v roli asistenta rovněž u vyrovnání Joela Farabeeho, kdy Flyers zužitkovali další přesilovku, z vyrovnání se ale radovali jen velmi krátce.
Už o 22 sekund později dal totiž vítězný gól Nick Suzuki. Krátce před koncem pak pojistil snížení Canadiens v sérii trefou do prázdné branky Phillip Danault.
"Ukázali jsme charakter," zdůraznil Kirk Muller, jenž stále zaskakuje v roli hlavního trenéra Canadiens za zdravotně indisponovaného Claudea Juliena. "Od prvního střídání jsme hráli na vysoké úrovni a udrželi to celé utkání."
Čerstvě jednatřicetiletý Voráček, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, tak vylepšil svou bilanci v letošním play off na sedm bodů ze sedmi zápasů za čtyři góly a tři nahrávky.
Ve středu stihl Voráček i kvůli 'desítce' v samém závěru posbírat celkem 16 trestných minut, během jeho pobytu na lavici hříšníků ale Montreal neskóroval.
Z výhry se v dresu Canadiens radoval i slovenský útočník Tomas Tatar, tentokrát ale nebodoval.

Pátý zápas: Canadiens - Flyers 5:3

Postup Avalanche ve velkém stylu
Colorado dokázalo zopakovat kanonádu z předchozího utkání, dokonce ve stejné podobě. K výsledku 7:1 pomohl nejvýrazněji lídr MacKinnon, když dva góly dal a na další dva nahrál.
Dvakrát skóroval podruhé za sebou i Nazem Kadri. J.T. Compher přispěl gólem a asistencí, brankář Phillip Grubauer zaznamenal 23 úspěšných zákroků. Avalanche tak splnili roli favorita v pozici druhého nejvýše nasazeného týmu Západu.
Colorado mělo zápas od samého začátku plně pod kontrolou. Soupeře přestřílelo celkově 36-24, jeho hráči byli ale zároveň velmi produktivní.
Kadri a Samuel Girard udeřili brzy v přesilovkách, v čase 8:29 tak vedli Avalanche už 2:0 a mířili neochvějně za postupem. Ještě do první přestávky navíc zvýšil svým druhým gólem Kadri.
"Máme pocit, že sem už doopravdy dorazil náš tým, zase už hrajeme svoji hru," prohlásil MacKinnon, který si v celé sérii připsal 10 bodů (3+7). "Zatím jsme ještě vůbec nic nevyhráli, ale zvládli jsme úspěšně první sérii a jsme hladoví. Všech pět zápasů jsme odehráli naplno a vykročili jsme tou správnou nohou. Jsme připravení, ať už na nás ve druhém kole vyjde kdokoliv."
Stejným výsledkem 3:0 skončila i druhá třetina. V té řádil MacKinnon. Sám nejprve dvakrát skóroval, když mu v obou případech asistoval Mikko Rantanen, pak se ještě čtvrtým bodem v duelu podílel na trefě Nikity Zadorova. Druhý zásah MacKinnona znamenal, že Coloradu se podařilo v utkání využít tři přesilovky ze čtyř.
Snad jediné, co mohlo vítěze mrzet, bylo snížení Claytona Kellera ve 47. minuty, jímž přišel Grubauer o čisté konto. Poslední slovo v celé sérii měl ale Compher.

Pátý zápas: Arizona - Colorado 1:7

Dvanáctigólový rozdíl za poslední dvě utkání v sérii play off je druhý nejvyšší v historii NHL. Montreal se v roce 1944 vypořádal s Toronto Maple Leafs v závěru semifinálové série s výsledky 4:1 a 11:0.
"V posledních pár zápasech se nám opravdu povedl nástup," pochvaloval si trenér vítězů Jared Bednar. "Dařilo se nám také v přesilovkách a naši nejlepší hráči byli v ráži. Byl to v podstatě zrcadlový odraz předchozího utkání. Zamlouvala se mi spousta věcí v podání našeho týmu, ale podobně na tom budou i ostatní mužstva, co postoupí do druhého kola."
Šampioni balancují nad propastí
Vancouver sice přišel o vedení 2:0 v sérii, ale nyní má k postupu zase blíže. A to i přesto, že v poslední bitvě středečního programu prohrávali Canucks už 1:3, i když se předtím prosadili jako první.
Tyler Motte otevřel svým prvním gólem kariéry v play off NHL skóre ve vlastním oslabení. Ještě do první přestávky ale přispěchali s odpovědí lídři obhájců Stanley Cupu Brayden Schenn a Ryan O'Reilly.
Když pak v přesilovce ve druhém dějství zvýšil Zach Sanford, zdálo se, že za třetím úspěchem v sérii a s ním spojeným mečbolem míří právě Blues. Opak byl ale pravdou.

Pátý zápas: Canucks - Blues 4:3

Ve druhé polovině prostřední dvacetiminutovky přišla smršť Canucks, kteří dokázali skóre otočit. Postupně se trefili J.T. Miller, Jake Virtanen a znovu dokonce i Motte, jenž se tak stal hlavní hvězdou utkání. 36 zákroky pomohl Canucks k výhře brankář Jacob Markstrom.
"Tohle je něco obrovského. K úspěchu potřebujete, aby pomohly všechny lajny, zejména pak v play off," uvedl Motte. "Každý zápas je velkou bitvou, takže je důležité, že se nám dnes takhle dařilo."
Protože se ve třetí části hry skóre už nezměnilo, byl jeho druhý gól v utkání také vítězný. Blues se sice v samém závěru podařilo po velké skrumáži dostat puk za Markströmova záda, jenže Robert Thomas to nestihl před vypršením hrací doby.
"Na nějakých 10 až 15 minut jako kdybychom tam ve druhé třetině usnuli," podivoval se Schenn. "Přestali jsme hýbat nohama, hrát tvrdě v našem obranném pásmu a navrch jsme udělali i nějaké chyby. A najednou zjistíte, že prohráváte 3:4."
Šestý zápas se odehraje v Edmontonu v noci na sobotu od 3.45 SELČ. Týmy, které šly pátým zápasem v sérii do vedení, mají postupovou úspěšnost 78,4 procenta (211-58).
Středeční zápasy:
Tampa Bay Lightning - Columbus Blue Jackets 5:4 po prodl. (konečný stav série 4:1)
Boston Bruins - Carolina Hurricanes 2:1 (konečný stav série 4:1)
Colorado Avalanche - Arizona Coyotes 7:1 (konečný stav série 4:1)
Philadelphia Flyers - Montreal Canadiens 3:5 (stav série 3:2)
St. Louis Blues - Vancouver Canucks 3:4 (stav série 2:3)