BruinsRecapPrimary

Hokejisté Boston Bruins udolali Carolina Hurricanes ve druhém prodloužení prvního utkání 1. kola a v sérii vedou 1:0 na zápasy. Gólem a asistencí na vítěznou trefu Patrice Bergerona se na výhře 4:3 podílel David Pastrnak, jednou brankou přispěl David Krejci a Ondrej Kase si připsal asistenci. Petr Mrazek v brance poražených kryl 36 ze 40 střel. V dalších duelech v Torontu si New York Islanders poradili s Washington Capitals v poměru 4:2 a Philadelphia Flyers udolali i díky gólu Jakuba Voráčka Montreal Canadiens 2:1. V Edmontonu zlomili Colorado Avalanche odpor Arizona Coyotes až ve třetí třetině a po třech trefách během 83 sekund zvítězili 3:0. První krok naopak nezvládli obhájci Stanley Cupu St. Louis Blues, když prohráli s Vancouver Canucks 2:5.

Při výhře Bostonu bodovali všichni tři Češi

Pro Boston, jenž prohrál všechny tři duely ve skupině o nasazení, jde o první vítězství od srpnového návratu do hry. Carolina, která vyřadila v předkole New York Rangers ve třech utkáních, naopak poprvé prohrála.

První zápas: Boston - Carolina 4:3 po 2. prodl.

"Vyhráli jsme, což je skvělé, ale byl to teprve první zápas a máme před sebou ještě hodně práce," měl jasno útočník Charlie Coyle.

Skóre pohledného klání, které se mělo původně odehrát už v úterý, ale posunulo ho nastavení duelu Tampa Bay Lightning s Columbus Blue Jackets až do pátého prodloužení, otevřel ve 14. minutě po pěkné kombinaci bek Joel Edmundson. Jedním z nahrávačů byl Sebastian Aho, který si připsal už šestou asistenci v letošním play off.

Pastrňákova první trefa v play off 2020

Pak se však ke slovu dostal Pastrňák, jenž dvě minuty před koncem první třetiny inkasoval krásný křížný pas od Brada Marchanda a svým prvním gólem ze čtyř srpnových duelů prostřelil Mrázka.

Poté, co se v prostřední části Charlie Coyle prosadil spornou dorážkou, když atakovaný Mrázek neudržel puk pod lapačkou, byl český křídelník jednou z hlavních postav ještě ve druhé třetině - to už ale šlo o vyrovnání Caroliny na 2:2. Pastrňák pokazil v přesilovce nahrávku na modré, Brock McGinn ujel ve vlastním oslabení a elegantním blafákem do bekhendu překonal brankáře Tuukku Raska.

Boston se s takovým vývojem nechtěl smířit a 59 sekund po druhé přestávce šel znovu do vedení, když po tlaku Bruins sebral odražený puk mazák Krejčí a rychlou kličkou do forhendu přelstil svého krajana v brance Caroliny. Asistenci si připsal Kaše, který tak má druhý bod ze dvou startů po svém opožděném návratu do bostonské sestavy.

Krejčí přelstil krajana Mrázka

Ani tenhle gól ale nezůstal bez odezvy - Hurricanes výrazně přidali, dobře forčekovali a výsledkem byla střela zadáka Haydna Fleuryho, která zapadla Raskovi k tyči. Bruins pálili do tyček, nebo troskotali na Mrázkovi. Ten si za 81 minut připsal celkem 36 zákroků, jeho kolega na druhé straně jich měl 25.

I v prvním prodloužení musel Mrázek řešit více střel (11 proti šesti), oba gólmani však své celky drželi. Ve druhé minutě 'páté třetiny' však už český brankář na puk nedosáhl: Pastrňák vlétl do pásma, vyměnil si kotouč s Marchandem a chytře ho poslal na pravý kruh Bergeronovi, který přesouvajícího se gólmana prostřelil.

Pastrňák nabil Bergeronovi na vítězný gól

Islanders otočili duel s Capitals

Dva góly T.J. Oshieho po asistencích uzdraveného elitního obránce Johna Carlsona a vedení 2:0 v první třetině Washingtonu nestačilo, Islanders utkání otočili čtyřmi trefami v řadě a v sérii vedou 1:0 na zápasy. Ještě v úvodní části snížil Jordan Eberle a tři góly v prvních 12 minutách třetí třetiny, jež dali Anders Lee, Josh Bailey a Anthony Beauvillier, už pro Capitals byly až moc; proti skvěle bránícímu soupeři nedokázali zareagovat.

"Myslím, že jsme to zvládli," pochvaloval si Bailey úspěšný vstup do série. "Capitals mají vážně dobrý tým. Mají dobrou přesilovku, z níž se jim podařilo dvakrát skórovat, ale tohle je play off. Nemůžete se jen tak vzdát. Snažili jsme se dál tvrdě pracovat a našli jsme cestu, jak zápas otočit."

Dvěma asistencemi pomohli newyorskému celku Brock Nelson i Mathew Barzal, nahrávku si vedle gólu připsal i Bailey. Semyon Varlamov pochytal 24 ze 26 střel Capitals, Braden Holtby na druhé straně čelil 27 pokusům a chytil jich 23.

"Myslím, že máme dostatečně zkušený tým na to, abychom věděli, že jeden zápas nedělá celou sérii," prohlásil Oshie. "Je to o tom, jak dokážete zareagovat, jestli děláte ty důležité maličkosti, zda se poučíte z právě odehraného utkání a nejdete způsob, jak hrát lépe."

Ani jeden ze dvou Čechů, kteří zasáhli do utkání (křídlo Jakub Vrana a obránce Michal Kempny), nebodoval. Vrána navíc končil s plus/minus bilancí -2 a Kempný měl dokonce -3.

Flyers přetlačili v tuhé bitvě Canadiens

Hokejisté Philadelphie a Montrealu nabídli hned v úvodním duelu série hodně dramatický a vyrovnaný souboj. Flyers v něm nakonec splnili roli favorita a zvítězili těsně 2:1. Od návratu na led tak stále ještě nenašli přemožitele.

V jejich sestavě nechyběl jeden z ofenzivních lídrů Voráček a sám také na konci deváté minuty otevřel skóre, když při přesilovce pečlivě clonil ve výhledu Careymu Priceovi a tečoval za jeho záda pokus Ivana Provorova od modré čáry.

Flyers tak uspěli během početní převahy vůbec poprvé v rámci letošních vyřazovacích bojů. Ve třech duelech skupiny o nasazení ve Východní konferenci nevyužili ani jedinou z 11 přesilovek.

Ve druhé třetině Canadiens přitlačili a vyhráli na přesné střelecké pokusy 17:7, jenže i během druhé přestávky měli nadále jednobrankové manko.

V čase 34:38 sice rovněž v početní výhodě vyrovnal Shea Weber a také on zlomil přesilovkové prokletí svého týmu (0-12 v kvalifikaci proti Pittsburgh Penguins), avšak Flyers přispěchali s velmi rychlou odpovědí. Už o 16 sekund později vrátil vedení na jejich stranu úspěšně dorážející Joel Farabee.

Stal se tak prvním hráčem Flyers po dlouhé době, který si připsal vítězný gól v play off ve dvaceti a méně letech. Před ním byl posledním takovým Simon Gagne v úvodním utkání čtvrtfinále Východní konference v roce 2000.

Ve třetím dějství už se skóre nezměnilo, brankář vítězů Carter Hart předvedl celkem 27 úspěšných zásahů. Slovenský útočník v dresu poražených Tomas Tatar nebodoval.

O vyrovnání se Montreal může v Torontu pokusit v pátek.

Colorado si i bez Francouze poradilo s Coyotes

Úspěšný vstup do série má za sebou také další favorit. Avalanche, v jejichž brance dostal před Pavlem Francouzem přednost jeho německý parťák Philipp Grubauer, však dlouho nenacházeli na soupeře recept. Arizona jakožto úspěšný tým z kvalifikace čelila výrazné převaze Colorada bez úhony 53 minut.

O obrazu hry dobře vypovídá poměr střel mezi tyče, který vyzněl 40:14 pro klub z Denveru. Střelecká převaha nakonec přinesla efekt, když se slepenými góly během 83 sekund prosadili postupně Nazem Kadri, jen deset sekund po něm J.T. Compher a navrch i Mikko Rantanen. Gólman Darcy Kuemper na vše nestačil, připsal si 37 zásahů.

Jeho protějšek Grubauer napodobil Francouze a připsal si v letošním play off také čisté konto, což znamenalo zápis do klubové historie. Dva brankáři v jednom roce bojů o Stanley Cup udrželi nulu vůbec poprvé v dějinách Avalanche/Quebec Nordiques.

Francouz byl neprůstřelný ve svém zatím jediném vystoupení od návratu do hry 5. srpna, kdy Avalanche vyhráli nad Dallas Stars 4:0. Pochytal 27 pokusů soupeře a jako první gólman v klubové historii si připsal čisté konto při svém debutu v play off.

"Přesně něco takového jsme čekali," řekl kouč vítězů Jared Bednar. "Arizona neustále forčekuje, nedá vám zadarmo ani centimetr prostoru. Pro nás bylo důležité, abychom to Kuemperovi co nejvíce znepříjemnili. A kluci před ním odvedli dobrou práci."

Další utkání je na programu v pátek v Edmontonu.

Šampioni znovu na kolenou

Blues po většinu zápasu s Canucks nestíhali a ani v pátém vystoupení (včetně jednoho přípravného utkání) od restartu sezony si tak nemohli vychutnat radost z výhry. Vancouver, který prohrál na úvod kvalifikační série 0:3 s Minnesota Wild, ale pak uspěl třikrát po sobě, nepustil úřadující šampiony ani jednou do vedení a zvítězil 5:2.

V páté minutě otevřel skóre Bo Horvat, jemuž se podařilo využít hned první přesilovku v utkání. První vyloučení na straně kanadského celku bylo také potrestáno a David Perron zajistil Blues ještě před přestávkou vyrovnání.

Ve 29. minutě měli sice Canucks těsný náskok zpátky po další přesilovkové trefě Eliase Petterssona, jenže si ho příliš dlouho neužili. Už po 72 sekundách kontroval Jaden Schwartz a bylo to 2:2.

Třetí dějství však rozhodlo o všem. Vancouver potvrdil, že se po prvním nezdaru s Wild dostal do střelecké pohody a třemi góly, na které neměl soupeř odpověď, rozhodl. Ve 46. minutě dal vítěznou branku Troy Stecher a prosadil se tak poprvé ve svém pátém utkání kariéry play off NHL.

Netrvalo dlouho a navázal na něho svým druhým gólem večera Horvat. "Chcete být tím hráčem, který dělá rozdíl. Zejména pak v takovéhle fázi soutěže," pochvaloval si Horvat.

Razítko na výhru Canucks pak dal díky další využité přesilovce J.T. Miller, který měl po nádherné kombinaci snadnou úlohu a zakončoval do odkryté branky.

Hokejisté St. Louis tak mají za poslední čtyři zápasy skóre ze třetích třetin 0:9. "Dobře víme, že v té třetí části musíme být lepší," ujistil útočník Brayden Schenn. "Tohle přirozeně moc dobré nebylo. Budeme se snažit hledat cestičky, na čem bychom mohli stavět a pokusíme se dát sami nějaké góly. Tohle není zrovna výsledek, který bychom chtěli."

Šanci na reparát a ukončení série porážek budou mít Blues v edmontonské hale Rogers Place v pátek.