czech roundup 5-4

Hokejisté Minnesota Wild porazili St. Louis Blues 6:2 a vyrovnali v sérii na 1:1 především zásluhou skvěle zvládnuté první třetiny, kterou opanovali 3:0. Hattrickem, který byl první v play off v klubové historii, se zaskvěl útočník Kirill Kaprizov. Hráči týmu Boston Bruins nezvládli ve středečním večeru v NHL pokus o reparát. Na ledě Carolina Hurricanes inkasovali znovu pět branek, prohráli 2:5 a domů se tak vrací s mankem 0:2 v sérii.

Nelehkou situaci ustáli naopak s velkým přehledem hokejisté Tampa Bay Lightning, kteří útočí na třetí Stanley Cup v řadě. V aréně Toronto Maple Leafs vyhráli 5:3 a vyrovnali na 1:1 na zápasy. Vyrovnáno je i mezi Edmonton Oilers a Los Angeles Kings. Branku Oilers neprodyšně uzavřel brankář Mike Smith a Kings se nakonec museli vypořádat s debaklem 0:6.
Wild se skvělým Kaprizovem rozhodli v první třetině
Minnesota prohrála úvodní duel série jasně 0:4, ale v tom druhém přispěchali domácí Wild na ledě Xcel Energy Center s velmi povedenou a ráznou odpovědí. Také oni vyhráli čtyřbrankovým rozdílem a srovnali krok.
Základním stavebním kamenem pro úspěch Wild byla první třetina, kterou vyhráli jasně 3:0. Od 10. minuty do první přestávky se postupně prosadili Joel Eriksson Ek a v přesilovkách pak Frederick Gaudreau a Kirill Kaprizov.
Eriksson Ek (2+1) přidal už po 51 sekundách ze druhé části trefu na 4:0. Blues se však dokázali vrátit do hry. Jordan Kyrou a ve 45. minutě Vladimir Tarasenko snížili na rozdíl dvou branek. Kaprizov pak ale udeřil dvakrát v rozmezí 65 sekund a oslavil hattrick.
"Mohu upřímně říct, že jsem nechtěl oproti prvnímu zápasu série nic moc měnit," prohlásil Kaprizov. "Myslím, že v tom prvním utkání jsme měli své šance, které jen neskončily v brance. Takže jsme se jen snažili držet stejného receptu, hrát to samé, ale tentokrát ty věci očividně zafungovaly. Člověk se tím nesmí zabývat v hlavě zbytečně moc a prostě jen hrát svou hru."
Marc-Andre Fleury přiložil ruku k dílu 32 zákroky a dosáhl v play off výhry číslo 91. V historickém přehledu už je ten jen jediné vychytané vítězství od třetího Granta Fuhra.
Minnesota dokázala využít dvě ze tří přesilovek, zatímco v prvním utkání měli Wild bilanci 0-6.

Sestřih: Minnesota - St. Louis 6:2

Bruins zatéká do bruslí
Takhle to dál nepůjde. A Bruins to bezpochyby dobře ví. S pěti inkasovanými góly se ve vyřazovacích bitvách těžko vyhrává. Stalo se poprvé, stalo se i podruhé. A když to nefunguje naplno ani v útoku, jsou ty šance prakticky nulové.
Carolina přejela Boston v prvním utkání 5:1, tentokrát to bylo velmi podobné, jen s tím rozdílem, že domácí tým inkasoval v PNC Areně dvakrát. A to i přesto, že se Hurricanes zranil Antti Raanta a do branky musel nováček Pjotr Kočetkov.
Dvaadvacetiletý Kočetkov má dosud na kontě pouhé tři starty v základní části, v play off prožil svůj velký debut a byl hned i zásluhou 30 úspěšných zákroků vyhlášen třetí hvězdou utkání.
"My ale tomu klukovi naprosto věříme," ujistil domácí kouč Rod Brind'Amour. "Není to tak, že bychom ho jen hodili do vody a nechali ho plavat. Viděli jsme ho v akci. Kluci před ním skvěle zareagovali a odehráli to perfektně, ale stejně tak on ten zápas výborně odchytal."
Raanta při svém debutu předvedl v pondělí 35 zákroků, ale tentokrát odchytal jen necelých osm minut, než musel z ledu po kolizi s Davidem Pastrňákem. Český útočník za ni obdržel dvouminutový trest.
Skóre otevřel na začátku 14. minuty Jesper Fast, o dvě a půl minuty později ho následoval Sebastian Aho. Stejný střelec využil po 70 sekundách ze druhého dějství přesilovku a bylo to už 3:0.
O následující vývoj skóre se postarali další dvougóloví střelci. Patrice Bergeron z přesilovky snížil, ale stejnou mincí pak oplácel ještě před druhou přestávkou Nino Niederreiter. Vše si pak oba zopakovali ještě i ve třetí třetině.
"Je třeba vidět vždy jen ten jeden zápas, který je před námi. Na to se teď musíme všichni soustředit - na zápas číslo tři," zdůraznil Bergeron. "Tohle je hokej v play off. Vždy se potýkáte s nějakou nepřízní osudu. Pro nás přišla brzy. Teď je potřeba zapnout a ve třetím zápase naskočit do série zpátky."

Sestřih: Carolina - Boston 5:2

Šampiony táhl za vyrovnáním Hedman
Švédský obránce Victor Hedman znovu ukázal svou příslušnost k extratřídě. Zatímco v pondělí schytali Lightning na ledě Toronta výprask 0:5, tentokrát sami pětkrát skórovali. A jednatřicetiletý Hedman měl prsty ve čtyřech gólech hostů. Jeden sám dal, na další tři přihrál.
Tříbodový Nikita Kucherov měl jen o nahrávku méně. Hedman byl i díky využité přesilovce prvním střelcem zápasu v čase 19:57. Michael Bunting sice snižoval za stavu 0:2, ale skóre pak domácím uteklo až na 1:5. Ondrej Kase a David Kampf v dresu Toronta tentokrát nebodovali.
Tým Tampy Bay tak potvrdil jednu fantastickou bilanci, kterou má od začátku play off 2020. Po porážce přišla vždy náležitá odpověď. Lightning to mají v takových případech 15-0.
"Výhra je výhra. V play off se rozhodně počítá," podotkl Hedman. "Myslím, že jsme byli (oproti prvnímu zápasu) mnohem odhodlanější uspět a tvrdě jsme bojovali. V přesilovkách i hře pět na pět jsme odvedli po většinu večera velmi dobrou práci."
"Brali jsme to osobně, tak to je. Když v play off prohrajete dvakrát po sobě, není to nikdy dobré. A platí to od té doby, co si postup zajistí tým, který dojde jako první ke čtyřem výhrám. Moc jsme toužili po nápravě. A byl to další příklad toho, že takové situace zvládáme," dodal Hedman.
Hosté, v jejichž sestavě byl útočník Ondrej Palat, ale scházel bek Jan Rutta, využili tři ze sedmi přesilovek, zatímco v prvním utkání měli bilanci 0-5.
"Těch vyloučení bylo trošku příliš," nezastíral domácí útočník Mitchell Marner. "Když jim dáte tolik možností, je docela pravděpodobné, že z toho skórují. Mají v mužstvu spoustu šikovných hráčů, kteří se umí prosadit.
Výhru vychytal hostům brankář Andrei Vasilevskiy, pro kterého šlo o 50. vítězný zápas v play off. Stačilo mu na to jen 83 zápasů, přičemž pouze šest gólmanů v historii to zvládlo rychleji: Jacques Plante (69), Ken Dryden (73), Billy Smith (74), Gerry Cheevers (80), Patrick Roy (82) a Turk Broda (82).

Sestřih: Toronto - Tampa Bay 2:5

Veterán Smith zamkl branku
Čtyřicetiletý brankář Smith ve středečním večeru potvrdil, že má stále co nabídnout. Do branky Oilers šel i přes čtyři inkasované gól v prvním souboji s Kings (3:4) a tentokrát byl v aréně Rogers Place perfektní.
Přidaly se i další klíčové postavy týmu. Po první bezbrankové třetině uteklo ze druhého dějství 82 sekund, když otevřel skóre kanonýr Leon Draisaitl. Darnell Nurse zvýšil na 2:0 dokonce v oslabení po nahrávce kapitána Connora McDavida. A na začátku 37. minuty navýšil náskok Ryan McLeod.
Evander Kane přidal ve třetím dějství dva góly a vedle toho si připsal i nahrávku, McLeod měl bilanci 1+1, McDavid a Evan Bouchard shodně 0+2. Smith nakonec na svou pátou nulu kariéry v play off potřeboval 30 zákroků.

Sestřih: Edmonton - Los Angeles 6:0