Smith vstřelil vítězný gól ve druhém prodloužení

Hokejisté Boston Bruins a Washington Capitals nabídli i ve třetím utkání série dramatickou podívanou, která opět gradovala v prodloužení. Tentokrát dokonce až ve druhém. Bruins po porážce v úvodním utkání vyhráli podruhé za sebou a sérii otočili na 2:1 ve svůj prospěch. Na průběžných 2:0 zvýšili hráči Carolina Hurricanes, jimž se i podruhé podařilo doma porazit Nashville Predators.

Kanadský souboj Edmonton Oilers a Winnipeg Jets byl naproti tomu teprve první v sérii. Jets v něm přehráli domácí Oilers 4:1. Stejně jako Carolina má na své straně vedení 2:0 i další z hlavních aspirantů na zisk Stanley Cupu: Colorado Avalanche přehráli St. Louis Blues po boji 6:3.
Boston Bruins - Washington Capitals 3:2 po prodl. (stav série 2:1)
Po bezbrankové první třetině šli během té druhé Capitals dvakrát do vedení. Na vedoucí zásah Alexandra Ovečkina v přesilovce odpověděl už po 56 sekundách Taylor Hall. Jednu z asistencí si připsal i pozdější hrdina Craig Smith.
Hostující kapitán Ovečkin se svou trefou stal teprve šestým hráčem historie, který dosáhl v součtu základní části a play off na metu 800 gólů (730+70). Pořadí vévodí Wayne Gretzky (1016), za ním jsou pak další legendy Gordie Howe (869), Brett Hull (844), Jaromír Jágr (844) a Mark Messier (803).
Nic Dowd sice vrátil těsný náskok na stranu hostů, ale Brad Marchand v 52. minutě i díky početní výhodě opětovně vyrovnal. I po přesunu série do TD Garden se tak prodlužovalo.
První nastavovaná dvacetiminutovka rozuzlení nepřinesla, v 86. minutě ale přišlo. Za vlastní brankou zaváhali Ilya Samsonov a obránce Justin Schultz, Smith toho okamžitě využil k získání puku a po rychlé otočce okolo branky rozhodl.
"Nevím, zda si tam v tu chvíli nějak nerozuměli, ale vypadalo to tak," podotkl Smith. "Já se jen snažil dostat k puku a zdálo se, že tím jsem je přinutil k chybě, díky níž jsem pak měl i dostatek času na zakončení. Byl to skvělý pocit. Jako pokaždé, když ukončíte takový zápas."
Samsonov přitom v prvním startu od 1. května předvedl jinak velmi dobrý výkon a na jeho kontě bylo 40 úspěšných zásahů. Jeden z nich vytáhl krátce před rozhodujícím gólem proti osamocenému Davidu Pastrňákovi.
Teprve podruhé v dlouhé historii NHL se stalo, aby do každého ze tří úvodních zápasů série vystupoval v zahajovací sestavě svého týmu jiný gólman. Prvními byli Winnipeg Jets (Dan Bouchard, Brian Hayward, Daniel Berthiaume) v roce 1986 proti Calgary Flames.
V brance Capitals začal Vítek Vaněček, jenž se však zranil. První zápas tak dochytal Craig Anderson, který dostal důvěru i na druhé utkání, tentokrát padla volba na Samsonova.
Tuukka Rask přispěl k vítězství Bruins 35 zákroky.
Zápas číslo 4 je na programu v pátek. Tým, který za stavu 1:1 v sérii vyhrál třetí utkání, postoupil v historii do dalšího kola play off v 67,6 procentech (223-107), a to včetně úspěšnosti 3-1 v úvodním kole play off minulého ročníku.
Carolina Hurricanes - Nashville Predators 3:0 (stav série 2:0)
Alex Nedeljkovic zářil v brankovišti, Petr Mrazek mu pouze kryl záda ze střídačky, Hurricanes si po výsledku úvodního zápasu (5:2) připsali další výhru s tříbrankovým rozdílem.
Cesta za ní však byla těžší, než může konečné skóre napovídat. Sebastian Aho otevřel skóre v první třetině, ale výhru pak jistil svým druhým zásahem večera až při hře Predators bez gólmana 53 sekund před koncem. Warren Foegele pak výsledek završil.
Nedeljkovic při svém druhém startu v play off uhájil poprvé čisté konto, potřeboval k tomu 32 zásahů a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Útočník Martin Necas v dresu vítězů přes tři střely na branku nebodoval.
"Byl to jen další zápas, nemohu odpovědět jinak," prohlásil Nedeljkovic. "Člověk se snaží uvolnit, jak to jen jde, ale zároveň mít vše pod kontrolou a dobře nastavenou hlavu. Potom se snad stanou i dobré věci."
Predators se neprosadili ani přes sedm přesilovek, celkem v sérii neskórovali ještě ani jednou z 10 početních výhod. "Potřebujeme, aby každý z nás byl lepší. Každý hráč se musí podívat do zrcadla a být lepší," prohlásil kapitán Predators Roman Josi.
Třetí duel se odehraje v pátek v Nashvillu.

Aho zajistil v přesilovce Carolině vedení

Edmonton Oilers - Winnipeg Jets 1:4 (stav série 0:1)
Oilers a Jets otevřeli sérii úvodním utkáním. Lépe vyšlo Winnipegu. I proto, že se hostům na ledě arény Rogers Place podařilo ubránit hlavní úderné duo domácích Connor McDavid - Leon Draisaitl, které si v základní části připsalo dohromady 189 bodů.
Žádný ze dvou nejproduktivnějších hráčů dlouhodobé fáze NHL v celé lize tentokrát nebodoval. Kapitán McDavid přitom končil základní část osmizápasovou bodovou sérií, během níž si připsal ohromujících 21 bodů (5+16). Svou bilanci si tak vylepšil na 105 bodů z 56 utkání za 33 gólů a 72 asistencí.

Toninatova gólová teč proti Oilers

Přes 28 minut se hrálo bez branek, než se trefil Jesse Puljujärvi. Už za dvě a půl minuty ale zareagoval Tucker Poolman a vyrovnal. O své výhře pak hosté rozhodli v posledních 11 minutách, kdy se postupně prosadili Dominic Toninato, Kyle Connor a Blake Wheeler.
Connor a Wheeler si vedle gólu připsali i nahrávku. Dva body za dvě asistence měli na kontě rovněž Nate Thompson a Mark Scheifele. Brankář Connor Hellebuyck přispěl k cennému vítězství 32 zásahy.
Druhý zápas se odehraje v pátek opět v Edmontonu. Týmy, které vyhrály úvodní bitvu, mají dlouhodobě úspěšnost 68,8 procenta (490-222). Loni dosáhlo na postup sedm z osmi vítězných celků ze začátku sérií 1. kola.
Colorado Avalanche - St. Louis Blues 6:3 (stav série 2:0)
Avalanche navázali na vítězství 4:1 z úvodního střetu série. Zajímavé koncovce však zpočátku nic moc nenasvědčovalo. Už po 35 sekundách poslal favorita do vedení Joonas Donskoi. Šlo o nejrychlejší gól klubové historie od začátku zápasu v play off.
V 19. minutě využil přesilovku Nathan MacKinnon a Donskoi, který si v utkání připsal i nahrávku, rovněž v početní výhodě svou druhou trefou upravil zkraje druhé části už na 3:0.
Sammy Blais však rozdmýchal naděje hostů snížením ve 37. minutě, po přesilovkovém gólu Braydena Schenna byl v polovině třetího dějství rozdíl dokonce pouze jednobrankový.
Před polovinou 56. minuty dal sice i Nathan MacKinnon svůj druhý gól za večer, jenže uběhlo pouhých 15 sekund a kontroval Mike Hoffman. Brandon Saad a MacKinnon však v závěru vnesli klid do domácích řad góly do prázdné branky.
MacKinnon tak mohl oslavit svůj první hattrick v play off. Díky asistenci navrch prožil hned čtyřbodový večer. "Nevím, zda já jsem na jiné úrovni, nebo mi to tam teď prostě jen padá. Hodně k tomu ale přispěl i zacloněný výhled gólmana. Gabriel Landeskog a Mikko Rantanen jsou v prostoru před brankou opravdovými predátory," ocenil MacKinnon.
Třetí utkání se odehraje v pátek na ledě Blues. Týmy s vedením 2:0 v zádech dokázaly v minulosti dojít až k postupu s úspěšností 86,6 procenta (330-51). V minulém ročníku se to povedlo v úvodním kole všem čtyřem celkům, které si takovou výhodu vypracovaly.
Češi v akci
David Pastrnak (Boston Bruins): 0+0, 9 střel, bilance -1, čas na ledě 25:48.
David Krejci (Boston Bruins): 0+0, 1 střela, bilance +1, čas na ledě 29:27, úspěšnost na vhazování 52,2 procenta (12/11).
Martin Nečas (Carolina Hurricanes): 0+0, 3 střely, bilance 0, čas na ledě 16:18.