Souhrn: Kämpf asistoval u vítězného gólu

Český nováček přispěl svým prvním bodem v NHL k výhře Chicaga na ledě New York Rangers 5:2

Napsal NHL.com/cs

Útočník David Kämpf si ve svém čtvrtém zápase v NHL připsal premiérový bod. Podílel se asistencí na rozhodujícím gólu celku Chicago Blackhawks při výhře ve středečním utkání na ledě New York Rangers 5:2. Forvard Martin Frk rovněž přihrávkou přispěl k vítězství Detroit Red Wings nad Ottawa Senators 2:1 po prodloužení.

New York Rangers - Chicago Blackhawks 2:5

Kämpf asistoval ve 43. minutě u branky Patricka Sharpa, který dostal Blackhawks do vedení 3:2. Při kontru Chicaga převzal dvaadvacetiletý odchovanec Chomutova před útočnou modrou čárou přihrávku od Ryana Hartmana, v přečíslení přihrál na levou stranu Sharpovi, který z kruhu překonal Henrika Lundqvista parádní střelou do protějšího horního rohu.

V NHL debutoval Kämpf 28. prosince při porážce na ledě Vancouver Canucks 2:5. V sestavě Chicaga, které v Madison Square Garden zakončilo sérii šesti venkovních duelů, pak nechyběl ani při duelech s Edmonton Oilers (4:3 po prodloužení) a s Calgary Flames (3:4 po prodloužení).

Rodák z Jirkova, který na začátku května podepsal jako nedraftovaný volný hráč s Blackhawks dvouletý nováčkovský kontrakt, působil od začátku sezony na farmě v Rockfordu v American Hockey League. V dresu IceHogs ve 30 zápasech zaznamenal 17 bodů za sedm branek a 10 asistencí.

Sharp ukončil třináctizápasový střelecký půst a radoval se z gólu poprvé od 27. listopadu. Šestatřicetiletý kanonýr, který se vrátil do Chicaga před touto sezonou po dvou letech strávených v Dallas Stars, se v 36 duelech trefil zatím jen čtyřikrát a zaznamenal 10 bodů.

"Ofenzivní příspěvek se očekává od každého útoku. Myslím, že se nám dnes dařilo a šli jsme do každého souboje, což bylo klíčové," prohlásil Sharp, který nastupoval v útoku s Kämpfem a Alexem DeBrincatem.

Chicago předtím dvakrát ztratilo vedení. V první třetině odpověděl na trefu Vinnieho Hinostrozy Nick Holden a v polovině utkání vyrovnal po brance Nicka Schmaltze Mika Zibanejad. Na Sharpův gól už Rangers nedokázali reagovat a v poslední minutě při hře domácích bez brankáře pečetili výsledek Jonathan Toews a Patrick Kane.

V sestavě Chicaga chyběl opět slovenský útočník Richard Panik, který zůstal popáté z posledních devíti zápasů pouze na tribuně.

Detroit Red Wings - Ottawa Senators 2:1 v prodl.

Frk bodoval poprvé po čtyřech zápasech. Ve 12. minutě byl čtyřiadvacetiletý český forvard u úvodního gólu zápasu. Přihrál před branku uzdravenému Anthonymu Manthovi, jehož zakončení zadovkou ještě gólman Craig Anderson stihl vyrazit, ale z dorážky se trefil Andreas Athanasiou.

Střelec úvodní branky měl další šance, neuspěl ani Frk a slovenský útočník Tomáš Tatar zamířil ve 38. minutě po úniku bekhendem do tyče. Po 39 sekundách třetí třetiny se dostal mezi kruhy k puku Ryan Dzingel a Senators vyrovnali.

Hlavní postavou utkání byl ale Athanasiou, který sice v 51. minutě neproměnil trestné střílení poté, co byl v úniku faulovaný Dionem Phaneufem, ale po pouhých šesti sekundách nastavení už rozhodl. Hned po vhazování ve středovém kruhu ujel Eriku Karlssonovi a překonal Andersona blafákem do bekhendu.

Třiadvacetiletý Athanasiou rychlostí branky v prodloužení vyrovnal rekord NHL. Po šesti sekundách nastavení se v minulosti dokázali trefit Mats Sundin z Toronto Maple Leafs (30. prosince 1995 proti St. Louis Blues), David Legwand z Nashville Predators (9. března 2006 proti Vancouver Canucks) a Alex Ovechkin z Washington Capitals (15. prosince 2006 proti Atlanta Thrashers).

"Když jsem ujížděl, puk trošku poskakoval. Viděl jsem, že za mnou jede z levé strany Karlsson. Věděl jsem, že mám největší šanci zkusit zakončit do bekhendu a nahoru. Povedlo se mi to trefit pod horní tyč," popsal rozhodující okamžik Athanasiou. Detroit se díky němu dočkal čtvrté domácí výhry za sebou.