BruinsRecap815

Hokejisté Boston Bruins uspěli v těžké situaci, kdy klub opustil brankář Tuukka Rask, a třetí duel s Carolina Hurricanes vyhráli 3:1. Dvěma asistencemi k tomu přispěl David Krejci, Jaroslav Halak pochytal 29 ze 30 střel a uspěl tak v česko-slovenském souboji gólmanů s Petrem Mrázkem. Strávit porážku musel na ledě i další český brankář Pavel Francouz, který poprvé v sérii s Arizona Coyotes dostal přednost před Philippem Grubauerem a nezabránil prohře 2:4, díky které celek z Glendale snížil v Edmontonu stav série Západní konference na 1:2 na zápasy.

Zpět ve vedení v sérii (2:1) jsou Tampa Bay Lightning díky výhře 3:2 nad Columbus Blue Jackets. Jediný krok k postupu chybí Vegas Golden Knights, jimž se i ve třetím utkání podařilo vyzrát na Chicago Blackhawks. Po vítězství 2:1 vedou favorizovaní Golden Knights jako zatím jediní v sériích 1. kola už 3:0 na zápasy.

Boston zvládl těžký den na jedničku

Bruins prožili turbulentní den. Na jeho začátku se dozvěděli, že brankářská jednička Rask opouští mužstvo a míří za rodinou, poté nastoupili bez zraněného střelce Davida Pastrňáka, avšak na jeho konci přesto oslavili výhru 3:1 nad Hurricanes, díky níž se dostali v sérii 1. kola play off do vedení 2:1 na zápasy.

Mrázek, který dostal v brance Caroliny přednost před Jamesem Reimerem, pochytal 36 střel, ale inkasoval dvakrát.

To Jaroslav Halak, který se postavil do branky místo Raska (a na lavičce mu kryl záda český gólman Dan Vladar), končil se skvělou úspěšností 96,7 procenta. Nakonec tak ani nevadilo, že svou velkou chybou dostal soupeře zpět do zápasu - v 7. minutě třetí třetiny jeho snahu vyhodit puk při oslabení od zadního mantinelu vystihl napadající Nino Niederreiter, jenž si pouze srazil puk rukavicí na led a pohodlně skóroval do zcela opuštěné branky.

Halák zastavil puk na čáře

Předtím však už Bruins vedli 2:0. Hned ve 14. sekundě druhé třetiny se po Krejčího chytrém nahození dostal ke slovu Brad Marchand a odražený puk ze vzduchu trefil Charlie Coyle. Ten navíc zařídil i druhý gól, který padl ve vlastním oslabení. Ve 2. minutě posledního dějství ujeli dva hráči Bruins na jednoho a Coyle poslal puk přesně na teč Seanu Kuralymu.

"Opět se ukázalo, že v každém zápase může přispět někdo jiný. Měli jsme v sestavě nové kluky, všichni jsme zvedli svůj výkon a podpořili jeden druhého. Absentující hráči nám chybí, ale během play off procházíte všemi možnými problémy a tohle k tomu patří," říkal po zápase bostonský kapitán Zdeno Chara.

"Odehráli jsme velmi dobrou první třetinu, ale oni potom zabrali. Tohle dokážou, mají skvělý tým a spoustu zkušeností z play off. Nebyli jsme na takový nástup připravení," uznal útočník Justin Williams, veterán v sestavě Caroliny.

Poté, co snížil Niederreiter, se Hurricanes tlačili za vyrovnáním, ale definitivně je zlomil gól Marchanda do prázdné branky. Mozkem akce byl opět Krejčí, který hokejbalovým lobem poslal puk do útočného pásma tak šikovně, aby ho jeho spoluhráč dojel jako první. Pro českého centra to byl pátý bod ve třech zápasech série (2+3) a celkem 109. v play off, čímž v historické produktivitě Bruins odskočil na druhou příčku o dva body před spoluhráče Patrice Bergerona (první je obránce Ray Bourque se 161 body).

Čtyři a půl minuty před koncem přišla Carolina o útočníka Andreje Svečnikova, který se zranil po střetu s Chárou a z ledu do kabiny mu museli pomoct spoluhráči a maséři. "Nemám aktuální zprávy. Je těžké, když vidíte kluka takhle spadnout, to zranění vypadalo špatně. Doufám, že bude v pořádku," uvedl kouč poraženého týmu Rod Brind'Amour.

Čtvrtý zápas série se hraje v Torontu v noci na úterý (2.00 SELČ).

Francouz prohře nezabránil

I přes páteční vychytanou nulu Grubauera se dostal ve třetím souboji poprvé do branky Francouz, který ve svém dosud jediném vystoupení v play off 5. srpna ve skupině o nasazení udržel díky 27 zákrokům čisté konto proti Dallas Stars (4:0). S Coyotes ale obdržel dva góly ze 21 střel a následně Colorado dvakrát inkasovalo v závěru při jeho pobytu na střídačce se šesti hráči na ledě.

Francouz přišel o svou neprůstřelnost v čase 6:29, kdy Claytor Keller našel bekhendem před brankovištěm Dereka Stepana, jenž uklidil puk nekompromisně k pravé tyči. Gólman Coyotes Darcy Kuemper pochytal v úvodním dějství 20 střel Avalanche a vytvořil klubový rekord za jednu třetinu. Celkem pak měl na svém kontě 49 úspěšných zásahů.

"Jakmile jdu na led, beru to střelu po střele a jen se snažím soustředit na ten nejbližší zákrok, nezatěžuju se tím, co bude následovat potom," uvedl Kuemper, který si vyrovnal své osobní maximum. Právě 49 zásahů měl už ve čtvrtém utkání kvalifikace proti Nashville Predators 7. srpna. "Dnes jsme při bránění odvedli vážně velmi dobrou práci. Bránili jsme jako tým a každý přispěl k tomu, že bylo mnohem snadnější vidět puk."

Třetí zápas: Arizona-Colorado 4:2

Ještě před první pauzou vytlačil pokus Caleho Makara na pravou tyč. Kuemper kapituloval až ve 34. minutě, kdy přesně s koncem přesilové hry změnil směr střely Andrého Burakovskyho obránce Arizony Alex Goligoski.

Vedení Coyotes vrátil 34 sekund před koncem druhé třetiny Brad Richarson, který zamířil z levého kruhu přesně na bližší tyč nad Francouzovu lapačku. V čase 58:40 zvýšil náskok do prázdné branky při hře Colorada bez brankáře Taylor Hall.

Za celek z Denveru ještě 57 sekund před koncem zdramatizoval závěr Mikko Rantanen, jehož střelu ztečovali za Kuempera postupně Stepan a Goligoski. Pět sekund před koncem stanovil konečný výsledek opět do prázdné branky Lawson Crouse.

"Myslím, že dnes jsme zrovna moc dobře nestříleli," ulevil si kouč poražených Jared Bednar. "Tím je řečeno vše. Když se tak podíváme na šance, které jsme nevyužili... Musíme si najít způsob, jak Kuemperovi zabránit o něco více ve výhledu. Když ty střely vidí, tak je také zastaví. Chytal vážně skvěle. Je třeba před ním i před celým týmem Coyotes smeknout."

Čtvrtý duel série je na programu v Edmontonu v pondělí (23.30 SELČ).

Lightning opět na koni

Jeden z hlavních favoritů na zisk Stanley Cupu se dokázal oklepat z předchozí porážky 1:3 a vzal si zpět vedení v sérii.

Už v osmé minutě si Blue Jackets zahráli takřka minutu a půl přesilovku pět na tři, jenže neuspěli a musí je to ještě teď mrzet. Emil Bemstrom trefil pouze tyčku. V čase 15:48 otevřel skóre na druhé straně Alex Killorn.

Hned v nástupu do druhého dějství vyrovnal Riley Nash. Rozhodující trhák se Lightning povedl v posledních šesti minutách prostřední části. Nejprve jim vrátil vedení Brayden Point čtvrtým gólem letošních vyřazovacích bojů, už na 3:1 pak 67 sekund před druhou přestávkou zvýšil svou první trefou v probíhajícím play off hvězdný bek Victor Hedman.

Třetí zápas: Tampa Bay - Columbus 3:2

Hokejisté Columbusu nerezignovali, už po 97 sekundách ze třetí dvacetiminutovky byli zpátky na dostřel díky gólu Erica Robinsona, ale pak už se skóre nezměnilo.

Velmi pečlivě bránící Lightning dovolili soupeři za druhou a třetí třetinu v součtu pouhých sedm střeleckých pokusů mezi tyče. V závěru trefili brankovou konstrukci ještě Barclay Goodrow a Point.

"Myslím, že dnes jsme byli velmi dobří na puku. Když jsme měli možnost, dařilo se nám z toho vytvořit nějakou šanci," připomněl Hedman. "Druhá a třetí třetina byly přesně podle našich představ, jak bychom chtěli hrát. Udělali jsme to v nich soupeři hodně těžké, myslím, že Blue Jackets měli ve třetí třetině jen tři střely."

"Vypadá to na hodně těsnou a vyrovnanou sérii od začátku až do konce, takže my se teď hlavně musíme přenést přes tuhle porážku a být co nejlépe připravení na další zápas," řekl útočník Columbusu Gustav Nyquist.

V dresu vítězů nechyběli český útočník Ondrej Palat a slovenský obránce Erik Cernak, ani jeden z nich však nebodoval.

Čtvrtý zápas série se odehraje v Torontu v pondělí (21.00 SELČ).

Blackhawks krůček od propasti

V brance Vegas dostal poprvé v sérii na úkor Robina Lehnera prostor Marc-Andre Fleury a vedl si výtečně, k těsnému vítězství přispěl 26 zákroky. Do sestavy Golden Knights se po vynechání zápasu číslo 2 vrátil Max Pacioretty, mužstvu naopak chyběli český útočník Tomas Nosek, který nedohrál předchozí duel, v němž se zapsal mezi střelce, a Paul Stastny.

Na Západě nejvýše nasazení Golden Knights stále nemají od návratu na led přemožitele. K šesté výhře za sebou včetně bojů ve skupině o nasazení jim gólovými zásahy pomohli William Karlsson a Patrick Brown.

Třetí zápas: Vegas - Chicago 2:1

Karlsson otevřel skóre v páté minutě dokonce ve vlastním oslabení, když na trestné lavici seděl Reilly Smith. Na další změnu skóre se pak čekalo až do 36. minuty, kdy dal Brown svůj první gól kariéry v play off NHL.

Olli Maatta sice ještě vykřesal naději Chicaga na zvrat ve 47. minutě, jenže další gól už nepadl. Nic na tom nezměnili ani Dominik Kubalik s Davidem Kämpfem. V barvách poražených si shodně nepřipsali ani jedinou střelu na branku.

Fleury, jenž byl vyhlášen jako největší hvězda zápasu, se 80. výhrou v play off v kariéře dotáhl v historickém pořadí na šestého Kena Drydena.

"Nebudu lhát, byl jsem trochu nervózní," připustil Fleury, který chytal poprvé od 6. srpna a výhry 6:4 nad St. Louis Blues v rámci bojů ve skupině o nasazení. "Za ty roky už jsem si ale našel způsoby, jak se s některými věcmi vypořádat lépe, než když jsem byl mladý. Pořád je to zábava a play off hokej. Tenhle zápas byl hodně důležitý a je super, že po něm vedeme už 3:0."

Týmy, které v sérii hrané na čtyři vítězství vedly 3:0, v boji o postup jen zcela výjimečně neuspěly. Při bilanci 190-4 mají úspěšnost zdárného završení série 97,9 procenta.

"Prohráváme 0:3 na zápasy, takže příště prostě musíme vyhrát, abychom se udrželi naživu," prohlásil kapitán Blackhawks Jonathan Toews. "Taková je realita a tak na to musíme i koukat. Bojovali jsme, makali, ale nedařilo se nám dostat puk do branky. Musíme věřit, že v tom dalším utkání se nám v tomto ohledu povede lépe."

První šanci na završení postupu do 2. kola Stanley Cupu budou mít Golden Knights už z neděle na pondělí (0.30 SELČ), kdy je na programu čtvrté utkání.