Pastrnak Palat McDavid 5 14

Gól českého kanonýra Davida Pastrňáka neodvrátil vyřazení Boston Bruins v 1. kole play off NHL. Pětadvacetiletý rodák z Havířova 22 sekund před koncem sobotního rozhodujícího sedmého utkání na ledě Carolina Hurricanes snížil na konečných 2:3. Celek z Raleighu se v semifinále Východní konference utká s vítězem nedělního souboje mezi New York Rangers a Pittsburgh Penguins.

Tampa Bay Lightning pokračují v útoku na třetí zisk Stanley Cupu v řadě. Na hřišti Toronto Maple Leafs uspěli po výsledku 2:1 a po výhře 4:3 na zápasy se mohou ve 2. kole těšit na duel s držiteli Presidents' Trophy pro nejlepší tým základní části Florida Panthers. V Západní konferenci vyřadili Edmonton Oilers díky výhře 2:0 Los Angeles Kings a půjdou na lepšího z dvojice Calgary Flames - Dallas Stars.
Domi zařídil postup Hurricanes
Carolina zužitkovala výhodu svého prostředí v PNC Areně, kterou si pro sérii vydobyla vítězstvím v Metropolitní divizi. V soboji s držitelem první divoké karty Východní konference totiž pokaždé uspěl domácí celek. V sobotu byl strůjcem postupové výhry útočník Max Domi, který si připsal tři body za dvě branky a jednu asistenci. Boston se při své šesté účasti v play off za sebou rozloučil už v úvodním kole poprvé od rolu 2017.

Sestřih: Hurricanes - Bruins 3:2

Gól a přihrávku si za vítěze připsal Teuvo Teravainen, Jacob Slavin zaznamenal dvě asistence. Gólman Antti Raanta se na úspěchu podílel 27 zákroky. "Naši nejlepší hráči předvedli skvělý výkon. Všechno byl podle našich představ od začátku až do posledních dvaceti sekund, kdy to bylo trošku dramatické. Opravdu solidní zápas," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour.
Do vedení se jeho celek dostal 84 sekund před koncem první třetiny. Slavin našel od modré čáry Domiho, který přistrčil puk na brankoviště Teräväinenovi a Jeremy Swayman poprvé kapituloval. Ve 24. minutě zvýšil na 2:0 Domi, který zamířil do odkryté branky po Jordanem Staalem tečované střele Bradyho Skjeie.
Bruins odpověděli za 110 sekund díky trefě z pozice mezi kruhy Jakea DeBruska. V polovině utkání do stejného místa na druhé straně nabil Teräväinen Domimu, který vrátil Carolině dvoubrankový náskok jen krátce po střele bostonského Trenta Frederica do tyče.
Hosté se dostali na kontakt až příliš pozdě. Při hře bez gólmana se odrazila rána Charlieho McAvoye k Pastrňákovi, jenž poslal puk do odkryté branky. Byl to jeho třetí gól a šestý bod v letošním play off. Tím se bilance uzavřela a spolu s Tomášem Noskem mají po klubové sezoně. Další český forvard Martin Necas na straně Caroliny se může těšit na další boj o Stanley Cup.
Paul poslal šampiona do 2. kola
Devátou vítěznou sérii v play off oslavili Lightning a od překvapivé porážky v roce 2019 s Columbus Blue Jackets 0:4 na zápasy po zisku Presidents' Trophy na ně nikdo nenašel recept. Maple Leafs při své šesté účasti ve vyřazovací části za sebou pokaždé hned vypadli. Celkově čekají na postup od roku 2004, kdy přešli před Ottawa Senators po vítězství 4:3 na utkání do 2. kola, od té doby prohráli osmou sérii v řadě.

Sestřih: Maple Leafs - Lightning 1:2

Hrdinou utkání byl s dvěma brankami Nicholas Paul a Andrei Vasilevskiy si připsal 30 úspěšných zákroků. "Když jsem vyrůstal, tak jsem chodil na zápasy Leafs. Atmosféra s chorály i při rozbruslení je v této hale elektrizující. My jsme hráli pospolu a každý předvedl svůj nejlepší výkon. Byl to výjimečný zážitek a navíc za přítomnosti rodiny na tribuně," řekl Paul, který je rodákem Mississaugy nedaleko od Toronta.
Paul se poprvé prosadil v 19. minutě, kdy rozjel rychlý protiútok a na jeho konce po střele Rosse Coltona dorazil bekhendem puk za Jacka Campbella. Pro Paula, jehož získali Lightning 20. března z Ottawy, to byl v sedmém utkání v play off v kariéře premiérový gól.
Toronto dokázalo zareagovat v čase 33:25. Po akci Mitchella Marnera přenesl Auston Matthews hru na pravý kruh na Morgana Riellyho, který jako jediný v utkání překonal Vasilevského. Ve 37. minutě ale rozhodl Paul, který se prosadil přes TJ Brodieho a z pozice mezi kruhy dal vítěznou branku.
Obránce Jan Rutta s útočníkem Ondřejem Palátem tak mohou snít dál o zisk třetího prstenu pro šampiony play off. Forvardi David Kampf a Ondrej Kase mají po sezoně.
Smith vynuloval Kings
Edmonton Oilers dosáhl na první účast v semifinále Západní konference od roku 2017. Od té doby tým okolo hvězdného kapitána Connora McDavida v play off dvakrát chyběl a dvakrát vypadl hned na jeho startu. Postupové vítěztsví nad Kings vychytal 29 úspěšnými zákroky čtyřicetiletý gólman Mike Smith. McDavid se na něm podílel gólem a asistencí a celkově v sedmi zápasech série nasbíral 14 bodů za čtyři trefy a 10 přihrávek.

Sestřih: Oilers - Kings 2:0

Úvodní branku utkání v čase 33:15 připravil držitel Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části Codymu Cecimu. Zpoza branky mu nahrál na pravý kruh, odkud bek Oilers překonal Jonathana Quicka střelou na bližší tyč.
V 57. minutě nezastavitelný McDavid pečetil postup. Nejdříve jej ještě při průniku stihl Sean Durzi vytlačit ze střelecké pozice, ale kapitán Edmontonu vyjel zpoza branky, vyhnul se u pravé tyče stojícímu Andreasu Athanasiouovi a bekhendovou střelou poslal Los Angeles definitivně na dovolenou.