pastrnak

Hokejisté Boston Bruins zahájili boje ve 2. kole play off NHL v MassMutual Východní divizi sobotní výhrou nad New York Islanders 5:2 a zásadní podíl na tom měli oba čeští zástupci v sestavě domácích. Kanonýr David Pastrňák zazářil hattrickem a centr David Krejčí si připsal tři asistence, z nichž jedna byla i u vítězné trefy obránce Charlieho McAvoye.

Nedohrané ale stále ještě zůstává úvodní kolo ve Scotia Severní divizi, kde si Montreal Canadiens díky vítězství na vlastním ledě nad Toronto Maple Leafs 3:2 po prodloužení vynutili rozhodující sedmý zápas.
Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 3:2 po prodl. (stav série: 3:3)
Ani druhý postupový mečbol nevyužili Maple Leafs, kteří po sérii tří vítězství podlehli Canadiens podruhé za sebou v nastavení. Ve čtvrtek odmítl konec sezony Montrealu po 59 sekundách prodloužení v torontské Scotiabank Areně Nick Suzuki a rozhodl o výhře 4:3. Tentokrát v Bell Centre dramatickou bitvu rozuzlil v čase 75:15 Jesperi Kotkaniemi.
\[Sledujte poslední novinky o sérii Maple Leafs-Canadiens\]
Vůbec poprvé od 11. března 2020 se hrál zápas NHL v Kanadě s fanoušky v hledišti a 2500 diváků v ochozech čekalo na první branku až do 46. minuty. V přesilové hře při vyloučení Williama Nylandera se po sérii odrazů puku dostal k zakončení do prázdné branky Corey Perry a poslal Canadiens do vedení.
Kouč Toronta Sheldon Keefe si vzal trenérskou výzvu, protože hosté měli pocit, že Tyler Toffoli bránil ve hře brankáři Jacku Campbellovi, ale gól platil a Maple Leafs dostali navrch dvouminutový trest.
Navíc už za 19 sekund putoval k Nylanderovi na trestnou lavici za vyhození puku do hlediště také Mitchell Marner a Montreal v přesilové hře pěti proti třem zvýšil na 2:0. Po přihrávce Suzukiho prostřelil Campbella Toffoli.
"Nebyli jsme si úplně jistí, jak to bylo. Byl to klíčový moment a věřili jsme si, že případné oslabení ubráníme, když to bude potřeba, jako se nám to dosud dařilo. Ale nevyvinulo se to pro nás dobře a byla z toho přesilovka pět na tři," prohlásil kouč Toronta Sheldon Keefe.
Toronto ale dokázalo odpovědět. Carey Price poprvé inkasoval v 52. minutě, kdy z otočky vystřelil Jason Spezza a puk přizvedl mimo dosah gólmana Canadiens bránící Jeff Petry. A v čase 56:49 znovu Petry změnil směr střely TJ Brodieho z pravého kruhu a za stavu 2:2 dospěl duel do prodloužení.
Maple Leafs v něm ve snaze dovršit první posun do 2. kola od roku 2004 přestříleli soupeře poměrem 13-2, přesto neuspěli. Z pozice mezi kruhy vystřelil Kotkaniemi a blokující Zach Bogosian ztečoval nohou puk do levého horního rohu Campbellovy branky. "Byl to úžasný pocit, navíc ještě s fanoušky v hledišti," radoval se Kotkaniemi.
"Je to samozřejmě frustrující, že jsme prohráli. Ale dokázali jsme zabojovat, vrátit se do hry a měli jsme spoustu šancí. Nepodařilo se nám to dotáhnout. Musíme se dívat dál, čeká nás domácí zápas a je potřeba se na něj dobře připravit," prohlásil nejlepší střelec základní části Auston Matthews, který na Maurice Richard Trophy dosáhl díky 41 gólům z 52 utkání, ale v sérii se v šesti duelech trefil jen jednou.
"Je velice příjemné jít na rozbruslení a vidět fanoušky, jak mávají ručníky. Byli nažhavení a dodalo nám to energii na začátku zápasu. Předvedli jsme velmi dobrý výkon. Dostali jsme gól po nešťastných tečích, ale dokázali jsme se s tím poprat a pak dal 'KK' klíčový gól," uvedl Toffoli.
Rozhodující sedmý duel se bude hrát v noci z pondělka na úterý v 1:00 SELČ v Torontu a určí soupeře pro Winnipeg Jets.
Boston Bruins - New York Islanders 5:2 (stav série: 1:0)
Do TD Garden mohlo při postupném rozvolňování protikoronavirových opatření zavítat už dokonce 17.400 příznivců, což byla nejvyšší návštěva této sezony NHL. A uchvátila je show českého dua. Pastrňák potvrdil střelecké probuzení svým druhým hattrickem v kariéře v play off a byl zvolen první hvězdou utkání. Tou druhou se stal režisér hry Bruins Krejčí.
"Je to jiný sport s fanoušky v hledišti. Zahřeje to u srdce a člověku to připomene, proč hokej hrajeme. Je úžasné, že jsou fanoušci zpátky. Už jen rozbruslení bylo mnohem zábavnější. Byli celý večer naším sedmým hráčem. Odvedli skvělou práci a hodně jsem si to užil," řekl Pastrňák, který byl hlavní zdrojem nadšení příznivců Bruins.
Boston, který v úvodním kole vyřadil Washington Capitals 4:1 na zápasy, ale musel od 12. minuty dohánět ztrátu. Při McAvoyově vyloučení dostal Islanders do vedení tečí střely Noaha Dobsona od modré čáry Anthony Beauvillier.
Bruins vyrovnali 24 sekund před koncem první třetiny také v početní výhodě. Po střele Krejčího si Pastrňák na levém kruhu počkal na ideální chvíli pro střelu a poslal puk k protější tyčce.
Exkluzivní obsah a vše podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
Pětadvacetiletý držitel Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce minulého ročníku NHL se tak prosadil ve třetím utkání v řadě poté, co v prvních třech duelech proti Capitals neskóroval a v posledních deseti zápasech základní části se trefil jen dvakrát.
V čase 31:08 Pastrňák opět z levého kruhu pohotově poslal do odkryté části branky kotouč poté, co Ilja Sokorin vyrazil střelu Patriceho Bergerona a otočil stav na 2:1. Za 76 sekund ale smazal ztrátu obránce Adam Pelech, který Tuukku Raska překonal ranou od modré čáry.
Boston si vzal vedení zpět ve 47. minutě, kdy Krejčí na modré čáře nabil McAvoyovi, který se přes stínícího Nicka Ritchieho trefil k pravé tyči. Náskok pojistil v čase 55:50 Pastrňák, který si našel střeleckou pozici mezi kruhy a překonal Sorokina na vyrážečku.
"Vypadá to, že když je potřeba, vždycky jeho výkon roste. Je to hráč, který dává týmu energii a také miluje hrát před fanoušky. To mu přesně sedí, že předvedl takové představení, když mohli diváci zaplnit halu," podotkl Bergeron.
Havířovský rodák tak oslavil po třech letech další hattrick v play off. První si připsal 14. dubna 2018 ve druhé utkání 1. kola doma proti Torontu, v kterém přispěl k vítězství 7:3 šesti body za tři trefy a stejný počet asistencí. V základní části předvedl hattrick celkem desetkrát.
"Má na to čuch a byla to otázka času. Proti Washingtonu to zlomil, měl hodně šancí a je to pro nás dobrá zpráva. Jejich útok (Pastrňák, Patrice Bergeron a Brad Marchand) hraje skvěle," prohlásil kouč Bostonu Bruce Cassidy.
V letošním play off má Pastrňák na kontě ze šesti zápasů devět bodů za pět gólů a čtyři přihrávky. Na pět bodů za pět asistencí si polepšil Krejčí, který 85 sekund před koncem ještě přihrál při hře Islanders bez brankáře na gól do prázdné branky Tayloru Hallovi.
"Budeme potřebovat více od všech lajn. Přišlo mi, že nám předvedla nejlepší výkon jen jedna. Ostatní musí přidat," řekl kouč Islanders Barry Trotz. "Oni mají velkou ofenzivní sílu, ale naší prací je ubránit je a být nebezpečnější dopředu," doplnil jej Beauvillier.
Druhý duel hostí v noci z pondělka na úterý od 1:30 SELČ opět Boston.
Češi v akci
David Pastrnak (Boston Bruins): 3+0, 7 střel, bilance +2, čas na ledě 16:24.
David Krejci (Boston Bruins): 0+3, 4 střely, bilance +2, čas na ledě 16:44.
Další program
23:00 Carolina Hurricanes - Tampa Bay Lightning (1. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv),
2:00 Colorado Avalanche - Vegas Golden Knights (1. zápas; Nova Sport 1 a NHL.tv).