Pastrnak

V sobotním programu třinácti zápasů NHL se neztratily výkony českých hokejistů. Útočník David Pastrňák zařídil třemi body za dvě branky a jednu asistenci vítězství Boston Bruins na ledě Montreal Canadiens 4:1 a byl vyhlášen první hvězdou večera. Asistenci si u jeho druhé trefy připsal i David Krejčí.

Tomáš Hertl vstřelil rozhodující gól při výhře San Jose Sharks nad Pittsburgh Penguins 2:1. U jediné trefy poražených asistoval Dominik Simon. Gól a přihrávku zaznamenal Radek Faksa, který se podílel na dovršení vysokého vítězství Dallas Stars na ledě Buffalo Sabres 7:1.
Brankář Michal Neuvirth dostal podruhé za sebou příležitost v brance Philadelphia Flyers a opět uspěl. Na výsledku 3:1 s New Jersey Devils se podílel 28 zákroky a připsal si jubilejní 100. výhru v soutěži. Asistencí se na vítězné brance Flyers podílel obránce Radko Gudas.
Montreal Canadiens - Boston Bruins 1:4
Jednadvacetiletý Pastrňák měl hlavní podíl na tom, že Bruins prodloužili svou bodovou sérii už na šestnáct zápasů, z kterých dvanáct vyhráli. Svého rivala Canadiens navíc porazili už popáté v řadě. Pastrňák podruhé v kariéře dosáhl na hranici 20 branek za sezonu.
Svůj třetí tříbodový zápas v ročníku načal v 35. minutě, kdy střelou z rohu hřiště překvapil brankáře Careyho Price a odpověděl na vedoucí trefu kapitána Montrealu Maxe Paciorettyho. "Od toho gólu jsme měli navrch," pochvaloval si Pastrňák.
Za 107 sekund uvolnil na levém kruhu obránce Toreyho Kruga, který otočil stav. V čase 57:03 si role vyměnili, Pastrňák po Krugově přihrávce nadvakrát překonal gólmana Canadiens a upravil na 3:1. Do akce se zapojil i Krejčí. Výsledek ještě pečetil do prázdné branky Riley Nash.
Pastrňák je druhým nejproduktivnějším českým hráčem v soutěži za Jakubem Voráčkem z Philadelphie. Polepšil si na 44 bodů za 20 branek a 24 asistencí z 45 utkání. V minulém ročníku vytvořil své osobní rekordy se 70 body za 34 tref a 36 přihrávek ze 70 duelů.

Philadelphia Flyers - New Jersey Devils 3:1
Devětadvacetiletý Neuvirth dosáhl na hranici 100 výher v NHL jako šestý český brankář v historii po Dominiku Haškovi (389), Tomáši Vokounovi (300), Romanu Turkovi (159), Ondřeji Pavelcovi z New York Rangers (155) a Romanu Čechmánkovi (110).
Do branky se dostal místo dosavadní jedničky Briana Elliotta od třetí třetiny úterního utkání na ledě Rangers (1:5), inkasoval od té doby z 68 střel tři branky. Ve čtvrtek pomohl k vítězství nad Toronto Maple Leafs 3:2 po prodloužení.
Flyers rozhodli o své šesté výhře z posledních sedmi zápasů už v první třetině, v které mezi 4. a 13. minutou získali díky brankám Travise Konecnyho, Valtteriho Filppuly a Ivana Provorova vedení 3:0.
Na gólu na 2:0 v čase 8:30 se podílel Gudas, který v útočném pásmu u pravého mantinelu vybojoval puk pro Michaela Raffla, který nabil mezi kruhy Filppulovi. Neuvirtha překonal pouze ve 29. minutě v přesilové hře Jesper Bratt.
Devils se při brance Provorova zranil brankář Keith Kinkaid a nahradil jej Ken Appleby, který při svém debutu v NHL pochytal všech 24 střel, ale New Jersey to k zisku nepomohlo.

Buffalo Sabres - Dallas Stars 1:7
Faksa ve 38. minutě zvýšil na 6:1 a 12. trefou vyrovnal své maximum z minulé sezony. Za záda brankáře Chada Johnsona usměrnil tečí bekhendem ránu Stephena Johnse od modré čáry. Ve třetí třetině si ještě připsal přihrávku při gólu Tylera Pitlicka.
Čtyřiadvacetiletý Faksa si ve své třetí sezoně v NHL polepšil na 23 bodů za 12 branek a 11 asistencí z 47 utkání. V minulém ročníku zaznamenal v 80 duelech 33 bodů za 12 tref a 21 přihrávek.
Hlavní hvězdou utkání byl forvard Mattias Janmark, který svými trefami z 15. a 27. minuty získal Stars vedení 3:1. Navíc si připsal i asistenci.
Nepříjemností pro Stars bylo zranění českého centra Martina Hanzala, který odstoupil ze hry ve druhé třetině. Podle kouče Dallasu Kena Hitchcocka jde lehčí o svalové zranění.

San Jose Sharks - Pittsburgh Penguins 2:1
Hertl bodoval ve třetím utkání za sebou a po pětizápasovém střeleckém půstu se dočkal své 13. trefy v sezoně. Ve 42. minutě využil přesilovou hru, když po střele Brenta Burnse tečované Joem Pavelskim překonal Caseyho DeSmitha z dorážky.
Sharks museli zápas otáčet. Prohrávali od čtvrté minuty, kdy Simon sice střelou z levého kruhu Aarona Della nepřekonal, ale vzápětí přihrávkou zpoza branky vyzval ke skórování Conora Shearyho. San Jose vyrovnalo na konci první třetiny díky Timovi Meierovi.
San Jose vyhrálo počtvrté z posledních pěti utkání. Penguins prohráli teprve podruhé z uplynulých osmi vystoupení.

Calgary Flames - Winnipeg Jets 1:2 po nájezdech
Flames svou sérii sedmi výher neprodloužili, ale bodovali poosmé za sebou. Při návratu na domácí led po čtyřzápasovém tripu sice vedli od 9. minuty díky brance T.J. Brodieho, ale v polovině utkání vyrovnal Mathieu Perreault a pak už se trefili jen v rozstřelu Bryan Little a Blake Wheeler.
Zatímco Buffalu před deseti dny nasázeli Jets sedm gólů, v posledních třech duelech skórovali v základní hrací době vždy shodně jen jednou. Po porážkách v Chicagu (1:2) a Minnesotě (1:4) to ale tentokrát stačilo na výhru, byť až v nájezdech.
"Už jsme se o tom bavili, že už se styl hry náš i soupeřů mění. Zápasy budou více vyrovnané a mužstva budou více bránit. Budou přicházet výsledky 1:1, 2:2, 3:2 a rozhodovat budou detaily. Je třeba si na to zvyknout a brát to, jak to je. Podobné pak budou i zápasy v play off, pokud se tam dostaneme," prohlásil slovenský útočník Jets Marko Daňo.
Colorado Avalanche - New York Rangers 3:1
Colorado vyhrálo podeváté za sebou, což je jeho druhá nejdelší série v klubové historii. Rekordem Avalanche/Quebec Nordiques je šňůra 12 vítězství v řadě z období mezi 10. lednem a 7. únorem 1999. Shodně gólem a asistencí přispěli k úspěchu nad Rangers Nathan MacKinnon, Erik Johnson a Mikko Rantanen.
"Je to zábava. Všichni si to společně vychutnáváme, máme k sobě v kabině blízko. Každý si plní svou roli, což je hodně důležité k tomu, aby byl tým úspěšný. Jsme teď na pozicích pro play off, ale tabulka je vyrovnaná, proto bojujeme každý zápas o každý bod," řekl ofenzivní lídr Avalanche MacKinnon.

Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes 1:3
Branka Tomáše Tatara Red Wings k bodovému zisku nepomohla. Sedmadvacetiletý slovenský útočník v 17. minutě v přesilové hře vyrovnal na 1:1, ale duel rozhodl Elias Lindholm. V čase 46:54 se podruhé v utkání prosadil v početní výhodě a připsal si vítězný gól.
Změnit to mohl v 57. minutě český forvard Martin Frk, který ale trefil jen tyč. V závěru pečetil výsledek Justin Williams. Detroit prohrál čtvrtý z posledních pěti zápasů. Hurricanes se radovali teprve podruhé ze šesti duelů.
Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 5:2
Pod vítězství Islanders v Chicagu 7:3 se podepsal gólem a čtyřmi asistencemi obránce Ryan Pulock a prožil poprvé v kariéře v NHL pětibodový zápas. Na prvním vítězství klubu z New Yorku na ledě Blackhawks od 15. března 2009 se podílel 36 úspěšnými zákroky také slovenský brankář Jaroslav Halák.
St. Louis na jubilejní 1800. výhru v klubové historii v NHL nedosáhlo a podlehlo nejhoršímu týmu ligy Arizoně 2:5. Asistencí pomohl k úspěchu Coyotes slovenský forvard Richard Pánik.
Toronto zabralo po čtyřech porážkách v řadě a vítěznou branku si připsal v Ottawě ve 49. minutě obránce Connor Carrick. Třemi asistencemi se na výhře 4:3 podílel další bek Jake Gardiner.
1. Ryan Pulock (NYI): 1 gól, 4 asistence, 3 plusové body, 4 střely
2. David Pastrňák (BOS): 2 góly, 1 asistence, 3 plusové body, 8 střel
3. Mattias Janmark (DAL): 2 góly, 1 asistence, 3 plusové body, 3 střely